Skip to main content

Kiekviena diena susideda iš daugybės mažų įvykių.  Sudarėme sąrašą dalykų, kurie gali pagerinti kasdienybę.

1. Geras miegas

Per parą turėtumėte miegoti 7-9 valandas, tačiau žmonės dažnai apleidžia miegą dėl darbo, mokymosi ir kitų dalykų. Nuolatinis miego trūkumas didina diabeto, hipertenzijos, depresijos ir širdies ligų riziką. Todėl svarbu nemiegoti trumpiau, net jei norite paskubomis pažiūrėti mėgstamą serialą.

Norėdami kiekvieną naktį gerai išsimiegoti, turite laikytis grafiko. Jei sunku eiti miegoti laiku, pasistenkite prieš eidami miegoti susikurti malonią rutiną. Pavyzdžiui, galite skaityti, medituoti arba klausytis raminančios muzikos. Jei kitą dieną turite daug darbų, užsirašykite juos prieš eidami miegoti. Tai padės neleisti užduočių sąrašui suktis galvoje. Taip pat pasirūpinkite, kad miegamajame sukurtumėte patogią aplinką. Kambaryje turėtų būti tamsu, tylu ir vėsu.

2. Šviežia patirtis

Nauja ir įvairi patirtis padeda žmonėms jaustis laimingesniems. Net ir nedideli pokyčiai, pavyzdžiui, kitoks maršrutas į parduotuvę ar pasivaikščiojimas po miestą, gali turėti teigiamos įtakos gerai savijautai.

Pabandykite rasti savų būdų, kaip pralaužti rutiną – nueikite į teatrą ar parodą, apsirenkite kitaip, nei esate įpratę, ar bent jau kavinėje užsisakykite autorinę kavą vietoj įprastos “Americano”. Grįždami iš darbo namo, išlipkite pora stotelių anksčiau ir pasivaikščiokite. Ištyrinėkite naują gatvę ir atkreipkite dėmesį į namus ir parkus, pro kuriuos einate. Atlikdami namų ruošos darbus vietoj muzikos įsijunkite audioknygą. Arba galite neapsiriboti įprastais pomėgiais – pavyzdžiui, nueiti į futbolo rungtynes, jei niekada jose nebuvote. Gali būti, kad jums patiks ir žaidimas, ir atmosfera stadione.

3. Kokybiški pusryčiai

Reguliariai pusryčiaujantys žmonės rečiau serga ateroskleroze nei tie, kurie praleidžia rytinį valgį. Pusryčiai taip pat padeda palaikyti psichinę sveikatą ir mažina depresijos bei nuotaikos sutrikimų riziką. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kas atsiduria jūsų lėkštėje.

Kad gautumėte daugiau energijos ir ilgiau neužkandžiautumėte, rinkitės maistą, kuriame yra skaidulinių medžiagų ir lėtų angliavandenių. Tinka avižiniai dribsniai, pilno grūdo duona, kiaušiniai ir neriebūs pieno produktai. Jei ryte neturite pakankamai laiko, maistą galite pasiruošti iš vakaro arba ieškoti paprastų receptų. Pavyzdžiui, per 10 minučių nesunku pasigaminti kiaušinių plakinį arba avokado, agurkų ir obuolių kokteilį.

4. Tvarka namuose ir darbo vietoje

Dėl netvarkos gali būti sunku susikaupti ties tuo, kas svarbu. Valymas ir tvarkymas padeda sukurti aplinką, kurioje lengviau susikaupti, o indų plovimas sumažina stresą lygiai taip pat, kaip ir ėjimas į sporto salę. Galite pradėti nuo tokių paprastų veiksmų, kaip nešvarių puodelių nuėmimas nuo stalo ar popierių rūšiavimas.

Palaikyti tvarką bus lengviau, jei neatidėliosite darbų, kuriuos galite atlikti per porą minučių. Nuplaukite lėkštę iškart po vakarienės arba nuvalykite dulkes nuo lentynos, kai tik jas pastebėsite. Jei valymas tikrai nėra jūsų pomėgis, pabandykite pasiskirstyti darbais su namiškiais arba susitarkite su jais, kad retkarčiais užsisakysite valymo paslaugas. Prie jaukesnio būsto galite prisidėti ir kitais būdais, pavyzdžiui, parinkdami naujus virtuvinius rankšluosčius arba nupirkdami vazoninių gėlių.

5. Fizinis aktyvumas

Reguliari mankšta naudinga smegenų sveikatai, padeda lengviau atlikti kasdienes užduotis, padeda kontroliuoti svorį ir stiprina kaulus bei raumenis. Dar vienas pratimų privalumas – gera nuotaika: fizinis aktyvumas didina neuromediatoriaus dopamino, dar vadinamo laimės hormonu, gamybą. Jei anksčiau vengėte lankytis sporto salėje ir mieliau žiūrėdavote komandų rungtynes per televizorių, pradėkite nuo nedidelės mankštos. Pavyzdžiui, pabandykite daugiau vaikščioti arba įtraukite mankštą rytais.

Siekite, kad per savaitę bent 150 minučių vidutinio intensyvumo ir 75 minutes intensyviai aerobinei veiklai, kuri gali apimti plaukimą, šokius, bėgimą ar važinėjimą dviračiu. Jei šias 150 minučių paskirstytumėte per 7 dienas, tai būtų šiek tiek daugiau nei 20 minučių kasdienės veiklos. Kad nepraleistumėte treniruočių, nustatykite joms nuolatinę vietą savo dienotvarkėje. O tomis dienomis, kai turite kitų darbų, pasistenkite atlikti bent dalį pratimų – tai geriau nei nedaryti nieko.

6. Pozityvus požiūris

Dėl kasdienės rutinos dažnai sunku pastebėti gerus dalykus savo gyvenime. Pabandykite vesti dėkingumo dienoraštį – dienos pabaigoje skirkite 15 minučių ir užsirašykite įvykius ir situacijas, dėl kurių jautėtės gerai. Tai nebūtinai turi būti kažkas visuotinio – tinka net mažiausi dalykai. Pavyzdžiui, galite paminėti, kad tą rytą išgėrėte geros kavos puodelį arba kad lauke buvo saulėta. Tokia praktika leidžia sužinoti, kas jums iš tiesų vertinga ir įdomu. Be to, dėkingumo jausmas didina laimės pojūtį ir padeda įveikti depresiją.

7. Pokalbiai su artimaisiais

Jei reguliariai rasite laiko pasikalbėti su draugais, gyvenimas tikrai atrodys malonesnis. Pasistenkite rasti vietos pasikalbėti net ir turėdami įtemptą dienotvarkę. Pavyzdžiui, jei su draugu dirbate nuotoliniu būdu, galite susitikti ir kartu padirbėti dienos metu. Ieškokite laisvalaikio praleidimo galimybių – užsirašykite į šokių ir jogos pamokas kartu, eikite į savaitinį stalo žaidimų klubą ir pan.

Jei draugas gyvena kitame mieste ar šalyje, dažniau susirašinėkite. Planuokite bendras keliones ir darykite staigmenas, pavyzdžiui, užsakykite gėlių draugo gimtadienio proga arba nusiųskite smagų atviruką paštu.