Skip to main content

Netrūksta veiksmo filmų su gerai surežisuotomis kumščių kovomis ir greitomis gaudynėmis, tačiau geriausi visų laikų veiksmo filmai šį žanrą kreipia unikalia ir netikėta linkme. Tarp tūkstančių šio žanro filmų yra keletas išskirtinių, kurie nusipelnė kritikų įvertinimo ir pripažinimo, kurio sulaukė per daugelį metų. Geriausiuose šio žanro filmuose gera istorija susiejama su meistriškai surežisuotomis veiksmo scenomis, ir jie įkvėpė kai kuriuos geriausius šiandien dirbančius kino kūrėjus. Tačiau žanras nuolat vystosi, todėl tūkstančių veiksmo filmų jūroje sunku rasti tikrai revoliucingus ir nesenstančius filmus.

Kiekvienais metais naujas veiksmo filmas peržengia šio žanro galimybių ribas, pavyzdžiui, 2023 m. filmas “Džonas Vikas: 4 skyrius” (John Wick: Chapter 4), o prieš metus – “Viskas visur ir visada vienu metu” (Everything Everywhere All at One). Kadangi žanras nuolat žengia į priekį, nesvarbu, ar tai būtų nauji kovos stiliai, ar skaitmeninių efektų pažanga, “veiksmo filmai” tapo itin plačia sąvoka, nes po šia sąvoka telpa viskas – nuo superherojų iki kovos menų filmų. Tačiau šie veiksmo filmai yra patys įtakingiausi iš jų, ir tai yra geriausi visų laikų veiksmo filmai.

#24

Bad Boys (1995)

IMDb Reitingas 6.8

Žanras: Veiksmo, Komedija , Kriminalas

Aktoriai: Will Smith , Martin Lawrence, Lisa Boyle

Režisierius Michaelas Bay’us nėra žinomas dėl gerai surežisuotų ir meistriškai sukurtų veiksmo scenų. Priešingai, šis režisierius mėgstamas dėl bombastiškų ir sprogstamųjų veiksmo scenų. Kartais pakanka tiesiog nukreipti kamerą į tonas sprogimų, o didelis, kvailas popkorninis filmas kartais teikia didesnį pasitenkinimą nei įtemptos kovos scenos. Geriausias to pavyzdys ir vienas geriausių Michaelo Bay filmų yra “Blogi vyrukai”, o Willo Smitho ir Martino Lawrence’o pokštai ir nuoširdi draugystė paverčia jį vienu geriausių visų laikų veiksmo filmų, net jei jis nėra toks gilus.

#23

Léon: The Professional (1994)

IMDb Reitingas 8.5

Žanras: Veiksmo, Kriminalas, Drama.

Aktoriai: Jean Reno ,Gary Oldman ,Natalie Portman

Režisierius Luc Besson, Léon: (Jean Reno) ir dvylikametės Mathildos (Natalie Portman) istorija. Léonas priglaudžia Mathildą po to, kai nužudoma jos šeima, ir ji mokosi iš paties Léono žudikiškų būdų. Greito tempo šaudymo scenas filme pagerino tik Portman, kuri suvaidino pažeidžiamą Matildą, ir Reno, kuris suvaidino meilųjį Leoną. Filme meistriškai susipynė slapstymasis ir įtemptos veiksmo scenos, ir jis įkvėpė daugelį slapto veiksmo žaidimų, pavyzdžiui, Hitman seriją.

#22

Gladiator (2000)

IMDb Reitingas 8.5

Žanras: Veiksmo, Nuotykiu , Drama

Aktoriai: Russell Crowe ,Joaquin Phoenix ,Connie Nielsen

Ridley’io Scotto filmas “Gladiatorius”, dažnai laikomas vienu geriausių kada nors sukurtų filmų apie gladiatorius, suteikė meilę šiems filmams platesnei auditorijai. Filme, kupiname žmogžudysčių, keršto, puikių Russello Crowe ir Joaquino Phoenixo vaidmenų, realistinis veiksmas derinamas su istoriniu laikotarpiu. Režisierius Scottas dirbo su operatoriumi Johnu Mathiesonu, kad ištobulintų filmo veiksmo scenas, kuriose buvo panaudotas unikalus kadrų dažnio valdymas, sukuriantis “stop-motion” efektą. Dėl to kiekviena mūšio seka ir net gladiatorių treniruočių scenos tapo žiauresnės ir natūralesnės, todėl tai vienas geriausių visų laikų veiksmo filmų.

#21

Seven Samurai (1954)

IMDb Reitingas 8.6

Žanras: Veiksmo , Drama

Aktoriai: Toshirô Mifune ,Takashi Shimura ,Keiko Tsushima

Legendinio režisieriaus Akiros Kurosawos sukurtas filmas “Septyni samurajai” dažnai laikomas geriausiu iš japonų samurajų filmų. Filme pasakojama apie įvykius skurdžiame kaime, kur ūkininkus užpuola banditų grupė. Jie kreipiasi pagalbos į septynis klajojančius samurajus, kurie rizikuodami gyvybe gina kaimiečius. Įspūdingos filmo veiksmo scenos buvo novatoriškos savo laiku. Kurosawa kovoms užfiksuoti naudojo kelias kameras, o tai buvo neįprasta šeštajame dešimtmetyje, kai buvo įprasta filmuoti kadras po kadro. Talentingų aktorių, tokių kaip Toshiro Mifune ir Takashi Shimura, improvizacijos taip pat padarė kovas tikroviškesnes ir pavojingesnes.

#20

Mad Max: Fury Road (2015)

IMDb Reitingas 8.1

Žanras: Nuotykiu, Veiksmo , Sci-fi

Aktoriai: Tom Hardy ,Charlize Theron ,Nicholas Hoult

Aprašymas: Gerai aprašyta, kad “Pašėlusio Makso: įniršio kelio” kūrimas buvo varginantis ir nepaliaujamas, tačiau galiausiai viskas atsipirko. Filmas “Pašėlęs Maksas: Įniršio kelias” iš esmės yra kelionė iš pragaro, nes jame titulinis herojus susivienija su Imperatore Furiosa, kuri bando išgelbėti Nemirtingojo Džo žmonas. Beveik viskas filme yra praktiška, tik scenos spalvos patobulintos skaitmeniniu būdu. Visi didžiuliai sunkvežimiai ir judančios transporto priemonės, tarp kurių šokinėja karo berniukai, tapo vienu didžiausių 2010-ųjų veiksmo spektaklių. Nedaugelyje kitų veiksmo filmų apokaliptinė ateitis pavaizduota geriau nei 2015 m. filme, o “Pašėlusio Makso kelias” užtikrino, kad “Pašėlusio Makso” frančizė vis dar turi žiūrovų ir šiais laikais.

#19

Atomic Blonde (2017)

IMDb Reitingas 6.7

Žanras: Veiksmo, Trileris

Aktoriai: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman

Aprašymas: Po fenomenalios 2014 m. filmo “Džonas Vikas” (John Wick) sėkmės, kiekviename sekančiame veiksmo filme privalėjo būti ginklų. Filmą “Atominė blondinė” režisavo vienas iš “Džono Viko” režisierių Deividas Leičas (David Leitch), ir nors tai vienas iš dešimčių iš “Džono Viko” išvestinių filmų, jis yra neabejotinai geriausias ir toks pat geras kaip ir veiksmo filmas su Keanu Reevesu. 2017 m. filme Charlize Theron lygiai taip pat atsidavusi itin ilgoms ir intensyvioms veiksmo scenoms, o “Atominė blondinė” yra dar ambicingesnė dėl daug ilgesnių kadrų. Filme yra penkių minučių trukmės vieno šūvio seka, vien to pakanka, kad Atominė blondinė būtų laikoma vienu geriausių visų laikų veiksmo filmų.

#18

Harakiri (1962)

IMDb Reitingas 8.6

Žanras: Veiksmo, Drama, Mistika

Aktoriai: Tatsuya Nakadai, Akira Ishihama, Shima Iwashita

1962 m. Masaki Kobayashi režisuotoje veiksmo dramoje “Harakiri” vaizduojama istorija apie samurajų, kuris prašo įvykdyti seppuku – savižudybės būdą, kadaise japonų laikytą garbinga savižudybe. Kobajašis kvestionuoja šią praktiką, supindamas pasakojimą apie korupciją, veidmainystę ir skurdą su aštriu filmo siužetu, kuriame perteikiama pagrindinio herojaus kova. Lėtas “Harakiri” tempas ir apgalvoti dialogai suteikia gilumo intensyvesnėms ir smurto scenoms. Filme gvildenamos sunkesnės netikros garbės ir įsitvirtinusios valdžios temos, kurias pertraukia žiauriai vaizduojami seppuku ir negailestingi samurajai, greitai sužeidžiantys tuos, kuriuos laiko nevertais.

#17

Blade (1998)

IMDb Reitingas 7.1

Žanras: Veiksmo , Siaubo , Sci-fi

Aktoriai: Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson

Atsižvelgiant į tai, kad “Ašmenys” yra vienas pirmųjų “Marvel” filmų, studija drąsiai rizikavo jį rodyti kaip “R” kategorijos filmą, ir tai lėmė, kad buvo sukurtas vienas iš siaubingiausių visų laikų veiksmo filmų. Jau pati įžanginė filmo scena – požeminis vampyrų siautėjimas, kurio metu Blade’as braunasi per dvi pėdas kraujo – puikiai užduoda toną likusiam kraujui. Estetinis ir gausus netikro kraujo kiekis dar niekada nebuvo demonstruotas tokiame filme, o 1998 m. filmas meistriškai sujungė veiksmo ir siaubo žanrą taip, kaip dar niekada nebuvo padaryta – ir nuo to laiko nedaugeliui filmų pavyko prilygti.

#16

Rogue One: A Star Wars Story (2016)

IMDb Reitingas 7.8

Žanras: Nuotykių, Veiksmo , Sci-fi

Aktoriai: Felicity Jones, Diego Luna, Alan Tudyk

“Rogue One: Žvaigždžių karų istorija” kenčia nuo blogiausių priešistorių tropų, tačiau filme daug kas teisinga ir jis netikėtai tapo geriausiu “Žvaigždžių karų” filmu iš visų “Disney” išleistų “Žvaigždžių karų” filmų. Jei ką, tai 2016 m. filmas yra labiausiai panašus į “Žvaigždžių karus” nei bet kuris kitas, nes visa paskutinė filmo valanda yra milžiniškas kosminis mūšis tokio masto, kokio frančizė dar niekada nebuvo pasiekusi, todėl tai yra vienas geriausių visų laikų veiksmo filmų. Visų pirma, filme pirmą kartą istorijoje parodoma, kokią didelę grėsmę kelia Darthas Vaderis, ir tai parodoma siaubingoje paskutinėje koridoriaus scenoje. Nors kiekvienas “Žvaigždžių karų” filmas yra savaip solidus veiksmo žingsnis, “Rogue One” iki šiol atitinka tai, kas daro puikų veiksmo filmą puikiu, o mokslinės fantastikos aplinka žaidžia antrąjį smuiką po didelio oktaninio siužeto.

#15

Asuran (2019)

IMDb Reitingas 8.4

Žanras: Veiksmo , Drama

Aktoriai: Dhanush, Prakash Raj, Manju Warrier

2019 m. filme “Asuran” pasakojama sunki istorija apie paauglį iš neprivilegijuotos kastos, kuris padaro didelę klaidą nužudydamas aukštesnės kastos šeimininką. Jo tėvui mėginant išgelbėti sūnų nuo kastų susirėmimo, kyla chaosas, ir viskas tik blogėja, nes daugėja lavonų. Filme “Asuran” be užuolankų komentuojama Indijoje vyraujanti kastų sistema. Veiksmo filme – viena puikiai surežisuota scena po kitos, kurią pertraukia intymesnės, iki ašarų jaudinančios akimirkos. Tačiau sukrečianti istorija nupiešia liguistą veiksmo scenų šviesą, parodydama, kokia žiauri ir nejauki yra realybė, o tai pavyksta tik nedaugeliui kitų veiksmo filmų.

#14

Everything Everywhere All At Once (2022)

IMDb Reitingas 7.8

Žanras: Veiksmo , Nuotykiu, Komedija

Aktoriai: Michelle Yeoh ,Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis

“Viskas ir visur vienu metu” yra svarbus veiksmo filmas dėl daugybės priežasčių. 2022 m. išleistame filme vaidina įvairūs aktoriai, veiksmo filmų ikona Michelle Yeoh grįžta į dėmesio centrą ir tai yra vienas iš nedaugelio veiksmo filmų, kuris iš tiesų turi širdį ir prasmingą istoriją. Daugiaserijinis filmas yra toks įtraukiantis, kupinas spalvų ir daugiausia dėmesio skiria praktiniams efektams. Nesvarbu, ar tai būtų dešros pirštai, sekso žaisliukai, ar meškėnai, veiksmo scenos išradingesnės nei bet kuriame kitame XXI a. filme. Filmas “Viskas ir visur vienu metu” visiškai iš naujo apibrėžė veiksmo žanrą, o tai toks žygdarbis, turint omenyje, kad filmo biudžetas siekė vos 25 milijonus dolerių.

#13

Point Break (1991)

IMDb Reitingas 7.2

Žanras: Veiksmo , Kriminalinis , Drama

Aktoriai: Patrick Swayze ,Keanu Reeves ,Gary Busey

1991 m. ekstremalaus sporto veiksmo filmas yra labai senas, nesvarbu, ar tai būtų dialogai, ar muzika, ar montažas, tačiau “Point Break” vis dar išlieka aktualus ir šiandien. Veiksmo filme pasakojama apie slaptą FTB agentą Džonį Jutą, kuris bando infiltruotis į bankų plėšikų – banglentininkų grupę. Filme ne tik gausu kultinių replikų ir vienas geriausių romanų veiksmo filmų istorijoje, bet ir demonstruojamas unikalus režisierės Kathryn Bigelow veiksmo stilius. Bigelow išpopuliarino veiksmo filmų kūrimą iš rankų, ypač 1991 m. filme, kuriame buvo epinė persekiojimo scena pėsčiomis. Filme “Point Break” buvo rodomi mirtį keliantys triukai gerokai anksčiau, nei Tomas Cruise’as tai darė filme “Misija: Neįmanoma” frančizėje.

#12

Avengers: Endgame (2019)

IMDb Reitingas 8.4

Žanras: Drama, Nuotykių , Veiksmo

Aktoriai: Robert Downey Jr. ,Chris Evans ,Mark Ruffalo

Bet kurį “Marvel” kino visatos filmą galima priskirti prie geriausių visų laikų veiksmo filmų, nesvarbu, ar tai būtų “Žmogus-voras: be kelio namo”, kuriame susipina trys skirtingos filmų serijos, ar “Geležinis žmogus”, kuris buvo tarsi įžemintas karo filmas. Tačiau “Keršytojai” (angl: Tačiau “Endgame” buvo epinė daugiau nei 20 filmų pabaiga ir puikiai užbaigė “Begalybės sagą”. Veiksmo požiūriu filme buvo neįmanomų įsivaizduoti gyvo veiksmo scenų, ištrauktų tiesiai iš komiksų skydelių. Nuo Kapitono Amerikos, gaudančio Mjolnirą, iki Žmogaus-voro, laikančio Begalybės pirštinę ir besisukančio nuo ateivių laivų, – “Keršytojai: Tai geriausias visų laikų superherojų spektaklis.

#11

Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)

IMDb Reitingas 7.9

Žanras: Veiksmo , Nuotykių , Drama

Aktoriai: Chow Yun-Fat ,Michelle Yeoh ,Ziyi Zhang

Iš pirmo žvilgsnio “Prisėlinęs tigras, paslėptas drakonas” yra ambicingas Wuxia kovos menų filmas, tačiau jis kur kas gilesnis. Filmas susieja meilės, garbės ir laisvės temas į subtilią istoriją apie jauną moterį, kuri mokėsi tapti nuožmia kariauna. Režisierius Angas Lee meistriškai pasiekė, kad veiksmas atspindėtų filmo temas, nes kovos menai ir akrobatika yra kažkuo grakštūs ir yra atskira kalba. Filmas “Prisėlinęs tigras, paslėptas drakonas” (Crouching Tiger, Hidden Dragon) išsiskiria ne tik veiksmo prasme, bet tai ir istorinis epas su detaliais, laikotarpį ir aplinką atitinkančiais kostiumais, o kiekvienas kadras gniaužia kvapą.

#10

John Wick: Chapter 4 (2023)

IMDb Reitingas 7.8

Žanras: Veiksmo, Kriminalinis , Trileris

Aktoriai: Keanu Reeves ,Laurence Fishburne ,George Georgiou

Filmas “Džonas Vikas” neišrado šaunamojo ginklo, tačiau jis išpopuliarino šį veiksmo stilių Holivude. Reeveso vadovaujama veiksmo frančizė su kiekvienu išleistu filmu tik gerėjo, o jos kulminacija tapo “Džonas Vikas: 4 skyrius” – beveik trijų valandų trukmės epopėja, kurioje nesiliauja veiksmas. Jei filmo “Džonas Vikas: 3 skyrius – Parabellum” finalinis veiksmas veikė tokiame lygyje, kokio ši serija dar nebuvo pasiekusi, tai “Džonas Vikas: 4 skyrius” tokiu lygiu ir prasideda. Nuo Džono driokstelėjimo Eliziejaus laukais iki tuščio namo šturmo Drakono kvapo kulkomis penkių minučių scenos iš viršaus iki mūšio ant 222 laiptų – režisierius Chadas Stahelskis kažkokiu būdu nufilmavo ambicingiausias kada nors nufilmuotas veiksmo scenas.

#9

Aliens (1986)

IMDb Reitingas 8.4

Žanras: Veiksmo, Nuotykiu, Sci-fi

Aktoriai: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Carrie Henn

Nors “Svetimas” yra vienas geriausių visų laikų siaubo filmų, “Ateiviai” – vienas sėkmingiausių visų laikų žanro pasikeitimų, “Svetimi” yra vienas geriausių visų laikų veiksmo filmų. Originalaus filmo veiksmas vyko laive, kuriame veikėjai buvo izoliuoti ir turėjo mažai galimybių apsisaugoti nuo ksenomorfų, o kiekviena minutė buvo klaustrofobiškas išgyvenimo siaubas. Kita vertus, “Ateiviai” vis dar kelia grėsmę ir kelia klaustrofobišką įtampą, tačiau tai veiksmo filmas, kuriame žmonės priešinasi ateiviams. 1986 m. filme Ripli ir jos kompanija iš karto įsitraukia į kovą su daugybe ateivių, taip padidindami statymus ir kraujo praliejimą.

#8

Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)

IMDb Reitingas 7.4

Žanras: Veiksmo, Nuotykiu, Trileris

Aktoriai: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner

Tomas Cruise’as, regis, varžosi pats su savimi, kai kalbama apie mirtį nešančius triukus. Nė viename kitame filme nėra aktoriaus, kuris taip atsidavusiai rizikuotų dėl žiūrovų pramogos. Siužetas yra antraeilis dalykas, palyginti su praktiniais triukais, kurie atliekami šioje franšizėje, tačiau “Misija: Neįmanoma – Tauta be vilties” puikiai suderina abu dalykus. 2015 m. filme Cruise’as kabo ant kylančio lėktuvo šono ir septynias minutes sulaiko kvėpavimą po vandeniu. Iš visų pavojingų “Misija: Neįmanomų misijų, šie triukai buvo labiausiai stingdantys plaukus ir atrodė, kad iš tikrųjų kažkas buvo pastatyta ant kortos.

#7

Strange Days (1995)

IMDb Reitingas 7.2

Žanras: Kriminalinis, Drama, Sci-fi

Aktoriai: Ralph Fiennes, Angela Bassett, Juliette Lewis

Dar vienas Kathryn Bigelow režisuotas filmas “Keistos dienos” pasižymi jai būdinga patikima veiksmo režisūra, tačiau ji dar įspūdingesnė. Tas šaudymas iš rankos ir greito tempo sekos pėsčiomis buvo perkeltos iš žemo lygio veiksmo filmų ir perkeltos į “Blade Runner” primenančią mokslinės fantastikos aplinką, todėl jos kur kas labiau jaudinančios nei bet kada anksčiau. Mokslinės fantastikos veiksmo filmai, kurių veiksmas vyksta distopinėje ateityje, buvo itin populiarūs devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje, o “Keistos dienos” yra vienas iš labiausiai nepastebėtų. Filmas pasižymi įdomia koncepcija, kai veikėjai gali pertekti žmonių prisiminimus, o tai jau turi reikšmės, tačiau jame taip pat sprendžiamos problemos, kurias Bigelow visada mėgdavo nagrinėti, pavyzdžiui, rasizmas ir policijos žiaurumas.

#6

Kill Bill: Volume 1 (2003)

IMDb Reitingas 8.2

Žanras: Veiksmo, Kriminalinis, Trileris

Aktoriai: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah

Quentinas Tarantino visada mėgavosi itin žiauriomis veiksmo scenomis, tačiau “Nužudyti Bilą”, 1 tomas buvo pirmas kartas, kai jis ryžosi komedijiniam smurtui ir beveik karikatūriškam kraujo kiekiui. Nuotaka ne tik yra vienas šauniausių veiksmo herojų kino istorijoje, bet filme viena po kitos rodomos neįtikėtinos veiksmo scenos, todėl jis yra vienas geriausių visų laikų veiksmo filmų. Nuo mūšio su “Crazy 88” iki paskutinio boso lygio – O-Ren Išii – Tarantinas perkėlė samurajų filmus į šiuolaikinius laikus ir sukūrė vieną šviežiausiai atrodančių samurajų filmų net praėjus dešimtmečiams po išleidimo, kartu atgaivindamas žanrą neregėtai stilingai.

#5

Inception (2010)

IMDb Reitingas 8.8

Žanras: Veiksmo, Nuotykiu, Sci-fi

Aktoriai: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page

Christopherio Nolano filme “Pradžia” (Inception) tyrinėjamos žmogaus pasąmonės galimybės. Sekdami profesionalaus proto infiltratoriaus Domo Cobbo pėdomis, žiūrovai patenka į pašėlusią kelionę į paties herojaus pasąmonę. Filme vykstančias susišaudymus ir greitas gaudynes dar labiau pagerina laiko elementas, nes grupė turi rasti būdą, kaip implantuoti idėją į taikinio pasąmonę, kol dar nesibaigė laikas ir nenukentėjo. Įspūdingiausia ir paveikiausia scena – besisukantis koridorius, kuriame 100 pėdų ilgio koridorius buvo sukamas aplink, todėl Artūro susišaudymas ir lenktynės su laiku tapo dar labiau jaudinančios.

#4

The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2003)

IMDb Reitingas 9.0

Žanras: Veiksmo, Nuotykiu, Drama

Aktoriai: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

Žiedų valdovas: Karaliaus sugrįžimas yra geriausias “Žiedų valdovo” frančizės kūrinys ir vienas geriausių visų laikų veiksmo filmų, nes jis remiasi itin sėkmingais pirmtakais ir fantastiškai užbaigia gerbėjų pamėgtų personažų siužetus. Kol Gandalfas veda karius į mūšį, o Aragornas kovoja su savo vaidmeniu, visų akys krypsta į Frodą, įžengusį į Mordoro širdį. Dėl epinių veiksmo scenų ir puikiai parengtų siužetinių linijų filmas galėjo būti kritikuojamas dėl per daug pabaigų, tačiau nė viename kitame filme istorijoje mūšiai nebuvo tokie epiniai kaip 2003 m. filmo pabaigoje.

#3

The Matrix (1999)

IMDb Reitingas 8.7

Žanras: Veiksmo , Sci-fi

Aktoriai: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Simuliuojama realybė, iš kurios Neo (Keanu Reevesas) turi pabėgti filme “Matrica”, tapo kultine. Bendradarbiaudami su kovų choreografais ir specialiųjų efektų specialistais, Wachowskiai į didįjį ekraną perkėlė įsimintinas veiksmo scenas. Viena iš naujovių, dėl kurių filmas labiausiai žinomas, yra sulėtinto judesio naudojimas šaudant kulkoms, kuris dabar vadinamas “kulkos laiku”. Tarp gerai surežisuotų kovos scenų, kuriose naudojami tikri kovos menų judesiai, ir revoliucinių skaitmeninių efektų, “Matrica” yra išties jaudinantis kibernetinio panko filmas, kuris ir šiandien daro įtaką popkultūrai, ypač dėl neprilygstamų kovos menų scenų.

#2

The Dark Knight (2008)

IMDb Reitingas 9.0

Žanras: Veiksmo ,Kriminalinis , Drama

Aktoriai: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

“Tamsos riterio” sėkmę lėmė įsimintinas mirusio Heatho Ledgerio, suvaidinusio Džokerį, vaidmuo. Tačiau filmas yra kur kas gilesnis nei kiti filmai apie superherojus, nes jame gilinamasi į pilkąsias gėrio ir blogio zonas – nagrinėjamos tapatybės, meilės ir moralės temos. Žinoma, jo veiksmo scenos nėra iš tų, kurių gerbėjai kada nors pamirš. Sprogimų Čikagoje specialieji efektai ir jaudinančios gaudynių scenos tik dar labiau pabrėžia tamsesnes filmo temas. Nolanas, filmuodamas apsiverčiantį sunkvežimį, sunaikino IMAX kamerą, tačiau dėl to atsirado vienas įspūdingiausių praktinių efektų kine.

#1

Terminator 2 (1991)

IMDb Reitingas 8.6

Žanras: Veiksmo , Sci-fi

Aktoriai: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong

Režisierius Jamesas Cameronas paėmė originalųjį “Terminatorių” ir labai jį patobulino – nuo siužeto iki vaizdo efektų. Šį kartą Arnoldo Schwarzeneggerio užduotis – apsaugoti Saros Konnor sūnų Džoną nuo pažangesnio ir vizualiai įspūdingesnio T-1000. 1991 m. pasirodęs filmas buvo pats pirmasis, kainavęs daugiau nei 100 mln. dolerių, ir tai ne tik dėl didelio Švarcnegerio atlyginimo, bet ir dėl ambicingų ir itin paveikių Kamerono veiksmo siužetų. Filme “Terminatorius 2: Teismo diena” buvo tokių protu nesuvokiamų veiksmo scenų kaip triukai su sraigtasparniais, didžiuliai sprogimai ir automobilių gaudynės Los Andželo upe, be to, išleidimo metu jis pasižymėjo pažangiausiomis iki tol matytomis CGI technologijomis, todėl tapo geriausiu visų laikų veiksmo filmu.