Temos
Vladimiro Putino sprendimas pradėti plataus masto invaziją į Ukrainą smarkiai pakeitė jo šalies ir Europos Sąjungos prekybos srautų struktūrą, nes dešimtys Briuselio įvestų draudimų, apribojimų ir kontrolės priemonių slopina anksčiau buvusius glaudžius ir stabilius prekybinius santykius.
Dėl dešimties ES sankcijų, pritaikytų Maskvai kaip atsakas už agresiją Ukrainoje, sumažėjo didelė dalis importo ir eksporto, o tai yra skausmingas ekonominis posūkis, privertęs Kremlių ieškoti alternatyvių rinkų vietoj turtingojo bloko.
Naujausiais Europos Komisijos pateiktais duomenimis, nuo 2022 m. vasario mėn. į Rusiją ES uždraudė eksportuoti prekių už 43,9 mlrd. eurų, o importuoti – už 91,2 mlrd. eurų.
Tai reiškia, kad 49 proc. eksporto ir 58 proc. importo šiuo metu taikomos tam tikros sankcijos, palyginti su prieškariniu 2021 m. lygiu, kai bendra ES ir Rusijos prekybos vertė siekė 257,5 mlrd. eurų.
Tuomet Rusija buvo penkta pagal dydį bloko prekybos partnerė, iškart po Kinijos, Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės ir Šveicarijos.
Skaitykite toliau : Kada Baigsis Karas Ukrainoje? Praėjus Metams, Atsakome Į Jūsų Klausimus.
Šiandien Rusija yra šalis, kuriai taikomos didžiausios sankcijos pasaulyje, ir ji tapo prekybos paribiu visų Vakarų akyse.
Degtinė, nafta ir “Prada” rankinės
ES apribojo įvairių pramonės ir technologijų produktų, kuriuos, Briuselio nuomone, Rusijos kariuomenė jau naudoja karui Ukrainoje arba gali panaudoti karui Ukrainoje, eksportą.
Tai radarai, bepiločiai orlaiviai, maskuojamoji įranga, kameros, objektyvai, radijo sistemos, kranai, antenos, sunkvežimiai ir cheminės medžiagos, naudojamos ginklų gamyboje.
Be to, ES uždraudė eksportuoti vertingas prekes, kurios yra būtinos Rusijos ekonomikai modernizuoti, pavyzdžiui, puslaidininkius, kvantinius kompiuterius, naftos perdirbimo technologijas, orlaivių komponentus ir bet kurios oficialios bloko valiutos banknotus.
Briuselis taip pat įvedė vadinamąjį “prabangos draudimą” ES pagamintoms prekėms, kurių ieško Rusijos elitas, pavyzdžiui, perlams, juvelyriniams dirbiniams, rankinėms, piniginėms, piniginėms, perukams, kvepalams, antikvariniams daiktams, porcelianui, vynui, šampanui ir cigarams, tačiau tik tuo atveju, jei jų kaina viršija 300 eurų.
Tuo tarpu tokius ES produktus kaip vaistai, muilas, kava, kakava, arbata, žaislai, medžiai, augalai ir dažomieji skysčiai, taip pat drabužiai ir mados aksesuarai, kurių kaina neviršija 300 eurų, ir toliau leidžiama eksportuoti.
Iš tiesų, tokios Europos drabužių prekės ženklai kaip “Boggi”, “Benetton”, “Calzedonia”, “Etam” ir “Lacoste” yra vienos iš bendrovių, vis dar vykdančių verslą Rusijoje.
ES ir Rusijos prekybai taikomos sankcijos
Importo ekonominė vertė, kuriai taikomos sankcijos, yra dar didesnė: visame bloke uždrausta importuoti 91,2 mlrd. eurų vertės rusiškų prekių, tokių kaip anglis, auksas, geležis, plienas, mašinos, cementas, mediena, plastikas, tekstilė, avalynė, oda, transporto priemonės ir kt.
Į ES rinką taip pat draudžiama įvežti du žymiausius ir geidžiamiausius Rusijos produktus – degtinę ir ikrus.
Naujausias juodojo importo sąrašo papildymas – juodieji angliai ir sintetinis kaučiukas – klausimas, kuris pasirodė esąs stebėtinai prieštaringas ir dėl kurio paskutinis sankcijų raundas beveik praleido simbolinį bloko patvirtinimo terminą.
Vis dėlto jokia priemonė neprilygsta ES draudimui importuoti Rusijos žalią naftą ir rafinuotus naftos produktus, kuris tiesiogiai nukreiptas prieš pagrindinį Maskvos pajamų šaltinį ir iki šiol buvo laikomas drąsiausia ir toliaregiškiausia bloko sankcija.
Nors draudime buvo numatytos specialiai pritaikytos išimtys importui vamzdynais, juo pavyko palaipsniui panaikinti apie 90 % ES perkamos rusiškos naftos, kurios vertė 2021 m. turėtų siekti 71 mlrd. eurų.
ES draudimą dar labiau sustiprino G7 nustatyta viršutinė kainų riba, kuria dirbtinai nustatoma kaina, už kurią rusų tanklaiviams leidžiama naudotis Vakarų bendrovių paslaugomis gabenant naftos barelius po pasaulį.
Helsinkyje įsikūręs nepriklausomas tyrimų centras “Centre for Research on Energy and Clean” (CREA) apskaičiavo, kad ES draudimas ir G7 viršutinė riba Rusijai kainuoja iki 280 mln. eurų per dieną, nepaisant to, kad Maskva labai stengiasi nukreipti barelius su nuolaida į Kiniją, Indiją ir kitus ne Vakarų pirkėjus.
Priešingai, gamtinės dujos, branduolinis kuras ir deimantai yra vieni iš svarbiausių Rusijos eksporto produktų, kuriems baudos dar netaikomos, ir kurie kelia Kijevo ir griežtosios linijos Europos sostinių pyktį.
“Kalbant apie dešimtąjį sankcijų paketą, mes nesame juo patenkinti, nes jis yra per švelnus, per silpnas”, – praėjusią savaitę sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.
“Siūlome, kad būtų įtraukti papildomi asmenys. Jau seniai siūlome, kad būtų įtraukti papildomi rusiški produktai”.