Skip to main content

Svarbiausi vasario 26 d. įvykiai:

  • Ukrainos žvalgyba: Ukraina, vykdydama pavasario kontrpuolimą, gali smogti oro uostams ir karinei infrastruktūrai Rusijoje
  • V. Zelenskis atnaujino pažadą grąžinti Krymą per 9-ąsias Rusijos pusiasalio okupacijos metines
  • Ukraina teigia numušusi 1 Rusijos lėktuvą netoli Avdijivkos
  • Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Kijeve susitiko su Zelenskiu ir pasirašė 400 mln.

Aukšto rango žvalgybos pareigūnas vasario 26 d. paskelbtame interviu teigė, kad pavasarį Ukraina ketina pradėti didelį kontrpuolimą, kurio metu gali būti smogta Rusijos teritorijoje esantiems aerodromams ir raketų bei artilerijos sistemų sandėliams.

“Vienas iš mūsų strateginių karinių tikslų – bandyti įkalti pleištą į Rusijos frontą pietuose – tarp (okupuoto) Krymo ir Rusijos”, – Vokietijos laikraščiui “Berliner Morgenpost” sakė Ukrainos karinės žvalgybos vadovo pavaduotojas Vadimas Skibitskis.

“Gali būti, kad mes taip pat sunaikinsime ginklų sandėlius ar karinę techniką Rusijos teritorijoje, pavyzdžiui, aplink Belgorodo miestą”, – sakė V. Skibitskis.

Pasak A. Skibitskio, numatomu pavasario kontrpuolimu siekiama “išlaisvinti visą šalį” ir išstumti apie 370 tūkst. rusų karių, kovojančių visoje Ukrainoje.

Pareiškimas apie numatomą pavasario kontrpuolimą nuskambėjo po to, kai aukščiausio rango gynybos pareigūnai pareiškė, kad Ukraina ruošiasi dideliam postūmiui, kad pakeistų karo dinamiką. Šiuo metu Rusija spaudžia rytinį frontą, nes masiškai telkia pajėgas, kurios po kelis mėnesius trukusios intensyvios apgulties bando pagaliau užimti Bachmuto miestą Donecko srityje.

Ukraina neseniai pareiškė, kad jos smogiamoji galia padidėjo. Po to, kai praėjusią savaitę Rusijos okupuotame Mariupolio mieste Ukrainos pietryčiuose buvo pranešta apie virtinę sprogimų, kariuomenė pareiškė, kad ši teritorija “nebėra visiškai nepasiekiama” Ukrainos pajėgoms.

Gruodžio mėn. įvykdyti bepiločių lėktuvų smūgiai, nukreipti į Engelso oro pajėgų bazę vakarų Rusijoje, kurie, kaip atrodė, buvo strateginės Ukrainos atakos siekiant pakenkti Rusijos raketų pajėgumams, signalizavo apie padidėjusį Ukrainos norą smogti už Rusijos linijų.

Sausio pradžioje paskelbtame interviu Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas sakė, kad gali būti suduodami tolesni smūgiai “vis giliau ir giliau” Rusijos viduje.

Tačiau K. Budanovas neprisiėmė Ukrainos atsakomybės už seriją bepiločių lėktuvų atakų prieš Rusijos oro bazes už šimtų kilometrų šalies gilumoje, pridurdamas, kad galės tai komentuoti tik karui pasibaigus.

Mes grąžinsime Krymą

Prezidentas Volodymyras Zelenskis, minėdamas devynerių metų sukaktį nuo Rusijos įvykdytos Juodosios jūros pusiasalio okupacijos, pažadėjo išlaisvinti Krymą.

“Tai mūsų žemė. Mūsų žmonės. Mūsų istorija. Mes grąžinsime Ukrainos vėliavą į kiekvieną Ukrainos kampelį”, – sakoma V. Zelenskio pareiškime.

“Grąžindami Krymą atkursime taiką”, – pridūrė jis.

2014 m. Rusija neteisėtai aneksavo Krymą po Euromaidano revoliucijos Ukrainoje, per kurią buvo nuverstas prorusiškas buvęs prezidentas Viktoras Janukovyčius. Šiuo metu pusiasalyje yra įsikūręs Rusijos Juodosios jūros laivynas.

Vasario 26 d. JAV dar kartą pasmerkė “tariamą Rusijos įvykdytą pusiasalio aneksiją” ir pabrėžė, kad “nepripažįsta ir niekada nepripažins” aneksijos.

Tęsiasi įnirtingos kovos

Vasario 26 d. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad Rusija per pastarąją parą surengė 11 oro antskrydžių ir 17 raketų atakų prieš Ukrainą.

Vakare V. Zelenskis sakė, kad Ukraina numušė Rusijos lėktuvą netoli fronto linijos Avdijivkos miesto Donecko srityje.

Šiaurinėje Donecko srities dalyje Bachmuto rajone tęsiasi įnirtingi mūšiai. Ukrainos pajėgos vis dar gina miestą, nors trūksta šaudmenų.

Vasario 26 d. Valstybės sienos apsaugos tarnyba pranešė, kad Rusijos pajėgos toliau apšaudo Ukrainos pozicijas iš artilerijos ir tankų. Ji teigė, kad ukrainiečiai gina savo puolimą kulkosvaidžiais, granatsvaidžiais ir minosvaidžiais.

Rusai atakas prieš Bachmutą sutelkia nedidelėmis grupėmis, kurias sudaro apie 10 žmonių. Pasienio apsaugos tarnyba pranešė, kad viena iš rusų puolimo grupių patyrė didelių nuostolių – devyni žmonės žuvo ir penki buvo sužeisti.

Labiausiai į rytus nutolusioje Luhansko srityje srities gubernatorius Serhijus Haidajus sakė, kad Rusijos pėstininkų daliniai pradėjo atakas prieš ukrainiečių pozicijas netoli Rusijos okupuoto Kreminnos miesto ir išlaisvinto Bilohorivkos kaimo.

Tuo tarpu maždaug už 700 km į vakarus nuo Donbaso Kijeve lankėsi Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Faisal bin Farhan Al Saud.

Jo vizitas – tai pirmoji oficiali Saudo Arabijos delegacija, atvykusi į Ukrainą nuo 1993 m., kai buvo užmegzti abiejų šalių diplomatiniai santykiai.

Saudo Arabija paskelbė apie 400 mln. dolerių humanitarinę pagalbą Ukrainai, vasario 26 d. pranešė Prezidento kanceliarija.