Skip to main content

Priežastys gali būti įvairios, kartais prireikia greitosios pagalbos.

Kas yra “kūno skausmai” medicininiu požiūriu

Kūno skausmas – tai lengvas bukas skausmas. Dažnai vartojama sąvoka “kaulų skausmas”, tačiau paprastai ji susijusi su viso kūno raumenimis ir sąnariais.

Kaulų skausmas kitaip vadinamas osalgija, raumenų skausmas – mialgija, o sąnarių skausmas – artralgija. Vienomis sąlygomis jie pasireiškia visi kartu, kitomis – atskirai. Tai nespecifiniai simptomai, t. y. jie pasireiškia sergant skirtingomis ligomis, todėl diagnozės negalima nustatyti remiantis tik vienu simptomu.

Kodėl atsiranda kūno skausmai ir karščiavimas?

Dažniausia kūno skausmų ir karščiavimo priežastis yra infekcija. Į organizmą patekus virusams ar bakterijoms, imuninė sistema nukreipia baltąsias kraujo ląsteles kovoti su jais. Jie gamina įvairias medžiagas, kurios naikina įsibrovėlius. Prasideda uždegimas, sukeliantis skausmą tiesiogine to žodžio prasme.

Paprastai būna ir kitų simptomų:

  • šaltkrėtis;
  • silpnumas;
  • mieguistumas;
  • sloga;
  • kosulys.

Taigi, kūno požiūriu, skausmai yra geras dalykas. Tai rodo, kad imuninė sistema kovoja su liga. Kita vertus, šaltkrėtis padidina šį skausmą, nes raumenys “dreba”, intensyviai susitraukinėja ir pervargsta.

Kaulų ir raumenų skausmai taip pat gali atsirasti apsinuodijus, pvz., vaistais, sunkiaisiais metalais ar nuodais. Taip pat galite karščiuoti.

Kodėl skauda kūną ir kaulus be karščiavimo

Kūno skausmai be karščiavimo dažnai pasireiškia net sveikiems žmonėms. Pavyzdžiui, po intensyvios treniruotės, miegant nepatogioje padėtyje arba esant nervinei įtampai.Sunkesniais atvejais tai gali būti lėtinių ligų, tokių kaip artritas, raudonoji vilkligė, hipotirozė, diabetas, piktybiniai navikai ar chemoterapija, priežastis.

Kada kviesti greitąją pagalbą

Nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą, jei skausmai:

  • atsirado po erkės įkandimo;
  • Kartu pasireiškia stiprus odos patinimas ir paraudimas;
  • pasireiškia kartu su bėrimu.

Būtina kreiptis į gydytoją, kad nepraleistumėte mirtinos būklės.

Ką daryti, jei skauda kūną

Viskas priklauso nuo sutrikimo priežasties. Jei aukščiau išvardytų pavojingų simptomų nėra, bet būklė vis tiek vargina, kreipkitės į bendrosios praktikos gydytoją. Jis išsiaiškins, kas sukelia kūno skausmus, ir paskirs gydymą.

Jei esate tikri, kad diskomfortą sukėlė, pavyzdžiui, peršalimas arba nepatogi laikysena, pabandykite patys sumažinti skausmą. Keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte skausmą.

Venkite dehidratacijos

Kai kurios būklės, sukeliančios kūno skausmus, taip pat lemia dehidrataciją. Tai gali būti gripas, ūminės žarnyno infekcijos arba apsinuodijimas. Tačiau skysčiai yra svarbūs normaliam organizmo funkcionavimui ir be jų gali būti sunku apsieiti. Todėl stenkitės gerti daugiau gryno vandens, arbatos, sultinių ar vaistinių elektrolitų tirpalų.

Sušildykite raumenis.

Šis patarimas tinka tik tuo atveju, jei nėra karščiavimo. Šiluma atpalaiduoja raumenis, todėl šilta (ne karšta!) vonia arba dušas bus naudingas. Taip pat galite gulėti po antklode arba ant kūno uždėti šildomąją pagalvėlę. Svarbu nepersistengti, nes tai tik pablogins situaciją, todėl geriau neužmigti su karšto vandens buteliu.

Poilsis

Kai organizmas kovoja su liga arba sveiksta, jis labiau pavargsta, todėl jam reikia daugiau poilsio ir miego. Kartais kiti simptomai gali trukdyti miegoti, tačiau vis tiek stenkitės kuo daugiau laiko praleisti lovoje.

Sumažinkite karščiavimą

Nors karščiavimas gali padėti kovoti su infekcijomis, dėl jo jaučiatės labai blogai. Karščiavimas, mėšlungis ir šaltkrėtis dažnai būna susiję, todėl jums gali būti lengviau sumažinti karščiavimą. Pavyzdžiui, imkite vėsią vonią, nesivyniokite ir vartokite vaistų nuo temperatūros.

Jei reikia, vartokite be recepto parduodamus vaistus nuo skausmo
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ar paracetamolis, mažina uždegimą sukeliančių medžiagų gamybą, todėl padeda malšinti kūno skausmus. Jie taip pat mažina karščiavimą, jei tai infekcija. Tačiau nereikėtų jų per daug vartoti: jų negalima vartoti dažniau, nei nurodyta instrukcijose.