Skip to main content

Norint atgaivinti interjerą, nebūtina dažyti sienų ryškiomis spalvomis. Pakanka sodrių atspalvių dekoro. Kaip pakeisti interjerą ir ką tam pasirinkti, pasakoja dekoratorė ir “Denier Studio” vadovė Jekaterina Molochnikova.

Kaip interjero spalvos veikia žmogaus nuotaiką

Įrodyta, kad spalva turi įtakos mūsų psichologinei būsenai. Šią įtaką tiria ištisa mokslo šaka – chromoterapija. Labai svarbu atkreipti dėmesį į spalvų pasirinkimą dekoruojant namus. Pernelyg ryškios ir rėksmingos spalvos gali greitai nuvarginti, o ramios spalvos gali padėti atsipalaiduoti ir atgauti jėgas.

Atminkite, kad interjero negalite kurti pagal nuotrauką iš žurnalo ar “kaip kažkas kitas”. Kiekvienas žmogus skirtingai suvokia spalvas, kiekvienas turi savo asociacijas. Turite įsiklausyti į save ir išsiaiškinti, kokios spalvos patinka jums ir jūsų artimiesiems. Pavyzdžiui, man patogu gyventi tik šviesiame interjere, kur aplinkui vyrauja balti ir smėlio atspalviai. O mano giminaičiai puikiai jaučiasi apsupti raudonos ir mėlynos spalvų.

Kaip pavyzdį pateiksiu asocijuotą eilutę su keliomis spalvomis. Tačiau kiekvienas turi pats pasirinkti, ką jaučia ir mato po šia spalva.

Raudona – tai kraujas, pavojus, ugnis, meilė, karštis. Ši spalva yra labai aktyvi ir gali sukelti psichinį pervargimą, todėl ją reikia vartoti dozuotai.

Geltona – tai saulė, džiaugsmas, šiluma, linksmumas, optimizmas. Man tai labai teigiama spalva. Jis padeda susikaupti, suteikia energijos, gerina atmintį, praskaidrina gyvenimą ir priverčia “judėti”.

Oranžinė – karštis, ugnis, saulė, moliūgas, Helovinas, ruduo. Asociacijos jau labai skirtingos, o spalva gali būti nuo ryškios iki prislopintos. Ruduo ir saulė – tai visiškai skirtingi interjerai, atitinkamai ir nuotaika bei poveikis žmonėms. Ruduo reiškia šilumą, jaukumą ir nusiraminimą, o saulė – judėjimą ir gyvybę, įkraunančią emocijas visai dienai. Beje, manoma, kad apelsinas didina apetitą, todėl geriau jo nenaudoti virtuvėje.

Žalia – žolė, gamta, harmonija, augimas, jaunystė, šviežumas. Tai universali spalva, puikiai atrodanti visuose kambariuose ir teigiamai veikianti psichiką.

Ir taip toliau su visomis spalvomis. Rinkdamiesi interjero spalvą pirmiausia paklauskite savęs: “Kaip jaučiuosi žiūrėdamas į šią spalvą? Kokias asociacijas ji kelia?” Ir tik tada pradėkite galvoti apie visą interjerą.

Kaip nustatyti spalvinius interjero akcentus naudojant dekorą

Jei sienų dažymas ryškiais atspalviais nėra jūsų pasirinkimas, o norite sukurti dinamišką interjerą, naudokite ryškius akcentus. Lengviausia tai padaryti pasitelkus smulkias detales: šviestuvus, pufus, dekoracijas ir tekstilę.

Norėdami kompetentingai nustatyti spalvinius interjero akcentus, turite laikytis kelių taisyklių:

Taisyklė Nr. 1.
Nuspręskite dėl bendros interjero spalvų schemos. Spalvas gali sudaryti 3-5 spalvos. Gali būti ir daugiau atspalvių, tačiau geriau nepersistengti su spalvomis.

Taisyklė Nr. 2
Neutraliam interjerui galite rinktis beveik bet kokią spalvą ir keisti ją pagal nuotaiką, sezoną ar atostogas. Neutralūs interjerai – tai achromatinių spalvų: baltos, pilkos, juodos, smėlio, rudos.

Taisyklė Nr 3.
Daugelis yra girdėję apie tobulos figūros parametrus – 90-60-90, tačiau nedaugelis žino apie harmoningo interjero parametrus. Galioja trijų spalvų taisyklė – 60-30-10, kur

60% – pagrindinė spalva (sienos, dideli baldai, grindys)
30 % – papildomos spalvos (tekstilė, akcentuoti baldai, kilimai)
10% – dekoratyviniai daiktai, maži baldai, pagalvėlės
Taigi, norėdami paryškinti interjerą, pasirinkite reikiamą ryškią spalvą ir suderinkite ją su smulkiais daiktais.

Taisyklė Nr 4.

Norėdami išgauti tinkamą šaltų ir šiltų spalvų derinį, naudokite pagrindinius “Itten” spalvų derinius. Spalvų ratas siūlo visą spalvų gamą ir galimybę pasirinkti tinkamas parinktis. Galite nusipirkti panašų spalvų ratą, kuris jums padės, arba naudoti programėlę “Spalvų ratas”. Čia visada rasite užuominų, kad būtų lengviau išsirinkti daiktus, kuriuos galima dekoruoti pagal schemas.

Kokius akcentus pasirinkti kiekvienam kambariui: pavyzdžiai ir patarimai

Visada pritariu tam, kad akcentams būtų naudojami daiktai, kuriuos galima lengvai pakeisti. Jei jis nuobodus, galite jį tiesiog nuimti arba pašalinti, nusipirkti ką nors naujo ir sukurti kitokią nuotaiką savo namuose. Todėl rekomenduoju atidžiau pažvelgti į ryškų dekorą, per didelius baldus ir įrenginius.

Miegamajame puikiai tinka pagalvėlės ir maišeliai. Ant lovos išdėliokite keletą ryškiaspalvių pagalvėlių, ant pagrindinio lovos užtiesalo pridėkite maišelį arba ryškų pledą ir kambarys akimirksniu pasikeis. Sienų dekoras galvūgalyje taip pat yra geras sprendimas spalviniams akcentams.

Virtuvėje kaip akcentus siūlyčiau naudoti indus, servetėles, staltieses ir minkštas pagalvėles ant kėdžių. Dabar madinga prie to paties stalo turėti skirtingų spalvų kėdes, tačiau sunku pasakyti, kiek ilgai ši tendencija išsilaikys.

Svetainę galite paryškinti įvairiomis vazomis, žvakidėmis, statulėlėmis, paveikslais ir kitomis sienų dekoracijomis. Labai padeda tekstilė: sofos ir fotelių pagalvėlės, kilimėliai, pledai.

Ryškiaspalviai pufai, plakatai ir sienų dekoras tinka prieškambariams.