Skip to main content

Langai atrodo paprastas pirkinys, kol nepradedate gilintis į jų savybes ir įvairovę. Iš tiesų, norint išsirinkti gerus langus, reikia nemažai žinoti. Taip pat svarbu nepermokėti už langų savybes, kurių galbūt jums net nereikia. Plastikiniai langai – bene populiariausias pasirinkimas dėl puikaus kokybės ir kainos santykio. Apžvelkime svarbiausius aspektus, kuriuos verta išmanyti, renkantis plastikinius langus.

Lango šilumos laidumo koeficientas

Pirmiausia vertėtų išsiaiškinti, kokia šilumos izoliacija turėtų pasižymėti jūsų langai. Tai nurodo šilumos laidumo koeficientas Uw, kuris yra matuojamas W/m2K. Paprastai kalbant, šis rodiklis parodo, kiek šilumos praleidžia jūsų langas. Kuo rodiklis didesnis, tuo langas yra nesandaresnis. Pagal šilumos laidumo koeficientą langai yra suskirstyti į energinio efektyvumo klases (žr. paveikslėlį), kur A++ reiškia mažiausią šilumos laidumą turinčius langus (0,7 Uw), o G – nesandariausius langus (1,5 Uw).

Kiekvienas pastatas turi savo energinio naudingumo klasę, pagal kurią ir vertėtų rinktis langus. Nuo 2016 m. naujai statomi gyvenamieji namai privalėjo atitikti A klasę, nuo 2018 m. A+ klasę, o nuo 2021m – aukščiausią A++ klasę. Taigi, jei jūsų namas yra statytas, pavyzdžiui, 2017 metais, jums vertėtų rinktis A klasę atitinkančius langus, nes pasirinkę A+ arba A++ klasės langus tiesiog permokėsite be reikalo. Jei langai bus sandaresni už jūsų namo sienas, tai nesuteiks visam namui didesnio energinio naudingumo. Ta pati taisyklė galioja ir daugiabučiams. Jei gyvenate senos statybos blokiniame daugiabutyje, jums tikrai neverta pirkti A+ klasės langų. Tokiame name dėl sienų šilumos laidumo gali pakakti ir E klasės lango, nes kitu atveju tiesiog permokėsite.

Langų profiliai ir apkaustai

Langų profilis ir apkaustai lemia langų tvirtumą bei prisideda prie viso lango šilumos perdavimo koeficiento. Langų rinkoje tvirtas pozicijas dėl geros kokybės užima vokiški langų profiliai (Kommerling, Gealan, Veka ir kt.). Lango profilio šiluminę varžą lemia jo storis ir kamerų skaičius. Ploniausi profiliai yra ~70 mm, storiausi ir šilčiausi ~90 mm. Kamerų skaičius svyruoja nuo 3 iki 8, tačiau šis rodiklis nėra toks svarbus, papildoma kamera nesuteikia ženklios šilumos.

Apkaustai yra ne mažiau svarbi lango dalis, nes būtent jie lemia, kaip ilgai ir lengvai varstysite langą, kaip tvirtai prisispaus lango varčia ir kaip sunku bus įsilaužti pro šį langą. Sakoma, kad langai yra ilgaamžis pirkinys, bet, ar taip bus, priklauso nuo jūsų pasirinkimo. Todėl vertėtų nepagailėti pinigų ir geriems langų apkaustams (pvz., vieni žinomiausių – Sigenia, WinkHaus). Rinkdamiesi apkaustus pagalvokite, kokios papildomos funkcijos jums būtų naudingos. Paprastai standartiniame pasiūlyme nerasite apsaugos nuo įsilaužimo, bet visada galite paprašyti įtraukti šią funkciją, ypač jei gyvenate pirmame aukšte. Į lango apkaustus galima įtraukti gręžimui atsparią plokštelę, apsaugą nuo varčios iškėlimo ir pan. Tokie apkaustai bus brangesni, bet gali jus apsaugoti nuo didelių nuostolių dėl nepavykusio įsilaužimo. Jei turite mažų vaikų, verta pasvarstyti apie rankenas su apsauga nuo vaikų (t.y. rankeną galima pasukti tik įspaudus mygtuką). Atrodo, maža smulkmena, bet ji gali padėti išvengti didelės nelaimės.

Stiklo paketai

Stiklo paketai sudaro didžiausią lango dalį, todėl būtent stiklo paketo šiluminė varža daro didžiausią įtaką viso lango šilumos laidumo koeficientui. Be to, tai yra brangiausia lango dalis. Todėl stiklo paketą vertėtų rinktis itin apgalvotai. Stiklo paketą sudaro du arba trys stiklai. Dviejų stiklų paketai paprastai naudojami senesnės statybos butuose, trijų – individualiuose namuose arba naujos statybos butuose, kur pastato energinio naudingumo klasė ne žemesnė nei B. Svarbu yra ne tik stiklų kiekis, bet ir stiklo paketo storis. Pavyzdžiui, 48 mm stiklo paketas su trimis stiklais bus šiltesnis už 36 mm stiklo paketą taip pat su trimis vienodo storio stiklais. Dažname langų pasiūlyme rasite selektyvinius stiklus, tai reiškia, kad stiklas yra padengtas metalų oksidų sluoksniu, kuris pagerina stiklo paketo šilumines savybes. Šis sluoksnis nėra matomas plika akimi, todėl jis nepakenks stiklo paketo šviesos laidumui. Beje, dažnas langų pirkėjas pamiršta apgalvoti langų šviesos laidumą. Šis aspektas yra pakankamai svarbus, jei norite, kad namuose nebūtų tamsu arba per daug karšta. Jei namuose turite didelius langus pietinėje pusėje, verta pasvarstyti apie stiklus su saulės kontrole. Tokie stiklai, neleis namams prikaisti, bet suteiks pakankamai šviesos. Jei visgi pamiršote tuo pasirūpinti ir įsigijote langus su įprastais stiklais, visada galite išspręsti šią problemą užklijuodami ant stiklo paketo saulės spindulius atspindinčią plėvelę.

Dideli langai – ką reikėtų žinoti?

Dideli langai neabejotinai prisideda prie namo estetikos, erdvumo pojūčio bei prabangos. Natūralu, kad didesni langai kainuoja brangiau. Didžiausią kainos skirtumą pajusite rinkdamiesi langus nuo pat grindų, nes tokie langai paprastai perkami su saugiu stiklu, kuris ženkliai padidina stiklo paketo kainą. Saugus stiklas rekomenduojamas tam, kad niekas nesusižeistų sudužus stiklui. Saugūs stiklai yra laminuoti arba grūdinti. Dužimo atveju saugiausias yra laminuotas stiklas, nes jis nesubyra. Be to, toks stiklas ženkliai apsunkina įsilaužimą išdaužiant stiklą. Grūdintas stiklas dužimo atveju subyra į daug mažų dalelių, kurios ženkliai sumažina susižalojimo galimybę. Dėl saugumo didesnių plastikinių langų matmenis riboja maksimalaus galimo stiklo paketo dydis. Paprastai plastikinių langų gamintojai nesutinka gaminti aukštesnio nei 2,20 m lango su vientisu stiklo paketu arba pasiūlo įsigyti tokį gaminį be garantijos. Norint didesnio gaminio aukščio teks rinktis plastikinius skersinius (dar vadinamus impostais), kurie padalija langą į kelias dalis ir taip sumažina stiklo paketo dydį, tačiau toks sprendimas dažnam klientui yra vizualiai nepatrauklus. Jei norite plataus atidaromo lango, maksimalus rekomenduojamas varčios plotis yra 1,5 m, tačiau tai nereiškia, kad pasirinkę 1,4 m pločio varčią nesusidursite su problemomis. Kuo didesnis varstomas langas, tuo didesnė apkrova tenka apkaustams. Jei didelis langas bus dažnai atvertas, didėja varstymo problemų tikimybė.

Langų priežiūra ir garantija

Kai jau džiaugsitės naujais langais, nepamirškite jais rūpintis. Dažnai klientai nežino, kad, tinkamai neprižiūrint langų, jiems gali negalioti gamintojo suteikta garantija. Kasmet reikia išvalyti langų tarpines, furnitūrą specialiu valikliu (su neutraliu pH), patepti apkaustus. Taip pat kasmet stipriai keičiantis temperatūrai reikia sureguliuoti langus, nes dėl temperatūros pokyčių jie gali imti sunkiai atsidarinėti, tačiau tai nėra brokas. Taip pat rekomenduojama valyti lango rėmą specialiu pvc paviršiui skirtu valikliu, kad lango rėmas nepakeistų spalvos ir ant jo neįsisenėtų dėmės.

Dažniausiai naujiems langams suteikiama 5 metų garantija, tačiau ne visi atkreipia dėmesį, kad dažniausiai skirtingoms lango dalims galioja skirtinga garantija. Pavyzdžiui, nors lango rėmo garantija yra 5 metai, rankenai gali būti suteikta 2 metų garantija ar pan. Ne mažiau svarbi ir langų montavimo darbų garantija. Langų montavimas yra itin atsakingas etapas, kuriame suklydus, jūsų langų puiki šilumos izoliacija gali netekti prasmės. Prastai sumontuotas langas gali prarasti sandarumą, tuomet gresia drėgmė ir pelėsis aplink langus. Netiksliai sumontuotas langas gali išsikraipyti, sunkiai darinėtis. Kai kurie montavimo brokai gali būti pastebėti tik po ilgesnio laiko, todėl kuo ilgesnę garantiją turėsite, tuo ramesni galėsite būti.

Taigi, dabar jau žinote, kaip išsirinkti tinkamiausią lango profilį, stiklo paketą bei apkaustus ir tinkamai juos prižiūrėti. O svarbiausia, kad jūsų būsto energinė klasė atitiktų pasirinktų langų energinę klasę, tuomet jums neteks permokėti.