Temos
Zadaras yra tikrasis Dalmatijos perlas. Gražiausi saulėlydžiai Kroatijoje. Neįtikėtini jūros organai. Senamiestis savo architektūra primena “mažąją Romą”. Be to, netoli yra nepaprasti nacionaliniai parkai – Kornati, Krko ir Plitvicos ežerai. Atskleidžiame didžiausius Zadaro lankytinus objektus ir siūlome, ką pamatyti šiame nepaprastame mieste.
Zadaras yra antras pagal dydį miestas Kroatijos Dalmatijoje – regione, besidriekiančiame palei rytinę Adrijos jūros pakrantę. Miestui jau 3000 metų, o iki 1918 m. jis netgi buvo viso regiono sostinė. Čia yra prekybos ir žvejybos uostas, laivų statykla ir oro uostas. Turizmas Zadare plėtojamas jau daugiau nei šimtmetį. 1899 m. čia buvo įkurta pirmoji kelionių agentūra “Liburnija”, kuri nepertraukiamai gyvuoja iki šiol.
2016 m. Zadarui suteiktas “Geriausios Europos vietovės” titulas. Kodėl verta aplankyti šį Kroatijos miestą? Pateikiame trumpą gidą po Zadarą.
Zadaras: senamiestis
Apžvalginę ekskursiją po Zadarą verta pradėti nuo žavingo senamiesčio, įsikūrusio pusiasalyje, apsupto sienų ir bokštų. Senoji miesto dalis savo architektūra primena “mažąją Romą” – čia gausu gražių gatvių ir istorinių bažnyčių. Čia netrūksta senovės, viduramžių ir renesanso paminklų, nors didelė jų dalis buvo sunaikinta per Antrąjį pasaulinį karą.
Senamiesčio simbolis ir vienas iš būdingiausių Zadaro pastatų yra IX a. Šv.Donato bažnyčia, kuri stovi greta Šv.Anastazijos katedros. Taip pat verta pamatyti netoliese esančius romėnų forumo griuvėsius, statytus maždaug I a. pr. m. e. Pagrindinė Zadaro gatvė yra Kalelarga, kuri yra socialinis miesto centras, kur susitinka vietiniai gyventojai ir turistai.
Zadaro jūros vargonai: miesto melodija
Vakare pasivaikščiokite Zadaro promenada. Jo šiaurės vakarų pusėje buvo pastatyti pirmieji pasaulyje jūros vargonai, kurie skleidė savotišką muziką dėl jūros bangų sklidimo vandenyje panardintais vamzdžiais. Šie neįprasti vargonai, 2005 m. pastatyti povandeninėje pakrantės dalyje, tapo savotiška ikona ir viena didžiausių Zadaro lankytinų vietų. Jų kūrėjas yra Nikola Bašičius.
Jei ne Adrijos jūros bangos, būtų sunku suprasti, kad į vandenį nusileidę laiptai turi tokią stebuklingą galią. Dėl nepaprastų vaizdų ir užburiančio garso, sklindančio nuo laiptų, ši vieta yra ypatinga.
Saulėlydžiai Zadare – vieni gražiausių pasaulyje
Sakoma, kad Zadaras yra gražiausių saulėlydžių sostinė. Todėl už horizonto pasislėpusios, įvairiomis spalvomis mirguliuojančios saulės vaizdas ilgam išlieka šį miestą lankančių turistų atmintyje. Verta pasigrožėti šiuo kraštovaizdžiu nuo krantinės (ypač nuo garsiųjų jūros vargonų) arba iš valties – vakarinio kruizo metu.
Vietos saulėlydžių grožį įvertino pats Alfredas Hitchcockas. 1964 m. viešėdamas Zadare jis sakė: “Zadaro saulėlydis yra gražiausias pasaulyje, gražesnis už saulėlydį Keiveste, Floridoje, kuris kiekvieną vakarą susilaukia aplodismentų”.
Pasitinkant saulę”: šviečiantis spektaklis
Garsiojo Riwa bulvaro pabaigoje įrengta Nikolos Bašičiaus instaliacija “Saulės pasveikinimas” (Pozdrav Suncu). Ši struktūra imituoja visą Saulės sistemą, žinoma, teisingomis proporcijomis. Jame lankytojams rodomas kvapą gniaužiantis šviesos šou, kuriame pristatomos visos Saulės sistemos planetos ir jų orbitos.
Instaliaciją “Saulės pasveikinimas” sudaro 300 stiklo plokščių, išdėstytų maždaug 22 metrų skersmens ratu. Dienos metu ši konstrukcija yra didžiulė saulės baterija, kuri vakare sukuria nuostabų šviesos žaismą. Tai viena iš populiariausių Zadaro lankytinų vietų.
Zadaras – gražiausi paplūdimiai
Zadare taip pat yra ką veikti mėgstantiems atsipalaiduoti saulėje. Yra keletas mažesnių, pasislėpusių paplūdimių, tačiau turistus labiausiai traukia Ninskos lagūna su 8 km ilgio smėlėtu pakrantės ruožu. Jūra čia sekli ir šilta, todėl puikiai tinka šeimoms su vaikais.
Taip pat populiarus Borik paplūdimys, kuris yra savotiškas Zadaro pramogų ir paplūdimių centras. Turistai taip pat ilsisi kituose Zadaro paplūdimiuose: Kolovare, Puntamikos, Diklo ir kituose.
Nacionaliniai parkai Zadaro apylinkėse
Miesto apylinkės garsėja ežerais, kriokliais, kanjonais ir urvais. Zadaras yra labai geras atspirties taškas norint aplankyti netoliese esančius vaizdingus objektus, įskaitant Paklenicos nacionalinį parką, Kornatus, Plitvicos ežerus, Krko krioklius ar Velebito kalnų grandinę. Užtenka 1-2 valandų kelio automobiliu arba trumpos kelionės laivu ir mes jau esame ten.
Regionas pasižymi turtinga ir įvairiapusiška pakrante su daugiau kaip 200 salų ir salelių, įlankų ir sąsiaurių. Ši Adrijos jūros dalis išsiskiria švelniu klimatu ir gražiais vaizdais.
Zadaro oro uostas – kaip nuvykti į miesto centrą?
Greičiausias būdas iš Lietuvos į Zadarą, žinoma, yra skristi lėktuvu. Pigių skrydžių bendrovės, tokios kaip “Ryanair”, siūlo skrydžius į Kroatijos miestą. Jei pasiseks, lėktuvo bilietus galima įsigyti vos už keliasdešimt eurų į vieną pusę.
Zadaro oro uostas įsikūręs Zamunik kaime, esančiame maždaug už 12 km nuo miesto centro. Iš uosto į Zadarą lengviausia nuvykti specialiu oro uosto autobusu, kuris keleivius veža į pagrindinę autobusų stotį. Ten galite persėsti į kitą transporto priemonę. Maršrutas trunka apie 15-20 minučių. Oro uoste taip pat galite važiuoti taksi arba išsinuomoti automobilį.