Temos
Pirmą kartą Jungtinėje Karalystėje gautas leidimas statyti didžiulę anglies dioksido surinkimo elektrinę.
Šiaurės Linkolnšyre esanti “Keadby 3” elektrinė yra pirmasis anglies dioksido surinkimo ir saugojimo (angl. CCS) projektas, kuriam vyriausybė uždegė žalią šviesą.
Ši žinia buvo paskelbta tą pačią dieną, kai ministras Michaelas Gove’as patvirtino naują anglių kasyklą Anglijoje – pirmąją per 30 metų, dėl kurios į aplinką pateks apie 400 000 tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (tai prilygsta 200 000 papildomų automobilių keliuose).
Anglies dioksido surinkimo technologija buvo viena iš priežasčių, kodėl buvo leista statyti naują anglies kasyklą, kuri, M. Gove’o teigimu, bus “grynai nulinė”. Tačiau komentatoriai suskubo atkreipti dėmesį į tai, kad ši dar nepatvirtinta technologija Jungtinėje Karalystėje nėra naudojama komerciniais tikslais.
Naujuoju CCS projektu siekiama tai pakeisti jau 2027 m. Jį remia Didžiosios Britanijos bendrovė “SSE Thermal”, priklausanti SSE, ir Norvegijos energetikos bendrovė “Equinor”, kuri geriau žinoma kaip viena didžiausių naftos ir dujų bendrovių.
“Equinor” vyresnioji viceprezidentė Grete Tveit, atsakinga už mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančius sprendimus, apibūdina tai kaip “svarbų etapą mūsų bendram siekiui tiekti švarią, lanksčią ir efektyvią energiją, kad būtų palaikoma nepastovi atsinaujinančios energijos gamyba ir užtikrinamas tiekimo saugumas”.
Kiek anglies dvideginio “Keadby 3” ištrauks iš oro?
Verslo ir energetikos sekretorius Grantas Shappsas pasirašė siūlomą elektrinę po išsamių konsultacijų, teigiama ketvirtadienį SSE interneto svetainėje paskelbtame pranešime.
SSE teigimu, “Keadby 3” elektrinės galia siektų iki 910 megavatų (MW), o per metus būtų surenkama iki 1,5 mln. tonų CO2. Jos teigimu, tai sudaro mažiausiai 5 proc. 2030 m. JK vyriausybės tikslo.
Ji bus pastatyta šalia Keadby 1 ir 2 – dviejų dujomis kūrenamų elektrinių šiaurės Anglijos Humberio regione.
Planuojama, kad iš oro ištrauktas anglies dioksidas bus siunčiamas CO2 vamzdynais, kurie statomi pramoninių gamyklų išmetamiems teršalams per Humberį transportuoti į saugyklas po Šiaurės jūra.
Nors elektrinė gavo leidimą plėtrai, projektas vis dar yra deramo patikrinimo etape pagal vyriausybės CCS “klasterių sekos nustatymo procesą”.
Šios technologijos šalininkai teigia, kad ji atlieka svarbų vaidmenį mažinant anglies dioksido išmetimą į aplinką. Tačiau CCS naudojimas kartu su dujomis kūrenamomis elektrinėmis tebėra prieštaringai vertinamas žaliųjų grupių.
“Apgaulinga, kad didžiausi pasaulio teršėjai CCS iš tikrųjų naudoja tam, kad išgautų daugiau iškastinio kuro ir taip padidintų išmetamųjų teršalų kiekį”, – anksčiau “Euronews Green” sakė “Global Witness” kovos su klimato kaita kampanijos dalyvis Kenas Pentonas.
“Atėjo laikas vyriausybėms nustoti persekioti CCS vienaragį ir vietoj to kurti gyvybingus atsinaujinančiosios energijos sektorius ir masiškai didinti energijos vartojimo efektyvumą namuose ir įmonėse. Geriausias ir labiausiai įrodytas būdas sustabdyti klimato kaitą – išlaikyti iškastinį kurą žemėje.”