Skip to main content

Trys studentai iš Lenkijos šiemet apdovanoti prestižiniu Jameso Dysono apdovanojimu už dizainą už išmaniojo tvarsčių jutiklio, kuris parodo, kaip gerai gyja paciento žaizda, sukūrimą.

Prietaisas “SmartHEAL” – tai tvarstis, kuris stebi lėtinių žaizdų būklę ir gali aptikti infekciją nenuimant ir nepažeidžiant audinių.

“Kiekvieną kartą nuimdami tvarstį su pleistru, į žaizdą įnešate naujų patogenų, rizikuojate užsikrėsti, suardote audinius, sulėtinate gijimo procesą ir, svarbiausia, tai labai nepatogu pacientams. Tai skausminga”, – aiškino Tomaszas Raczynskis, vienas iš trijų Varšuvos technologijos universiteto doktorantų, sukūrusių šį išradimą.

“Naudodami “SmartHeal” galite matyti po tvarsčiu jo nenusiimdami”, – pridūrė jis.

“SmartHEAL” suteikia gydytojams ir pacientams svarbius duomenis – žaizdos pH lygį – kurie gali parodyti, kaip žaizda gyja.

Komanda teigia, kad išgirdę apie ryšį tarp žaizdos pH ir gijimo proceso, jie suprato, kad gali išspręsti problemą, su kuria, JAV Nacionalinio biotechnologijų informacijos centro duomenimis, susiduria apie 2 proc. išsivysčiusių šalių gyventojų.

“Mūsų išradimas pagrįstas pH jutikliu, integruotu į pleistrą, ir šis pH jutiklis leidžia mums patikrinti lėtinės žaizdos būklę ir informuoja vartotoją, ar jis turi keisti tvarstį, ar palikti tvarstį ant žaizdos”, – agentūrai “Reuters” sakė kitas komandos narys Dominykas Baranieckis (Dominik Baraniecki).

Kiekvienas tvarstis turi ant audinio atspausdintą elektroninį pH monitorių ir radijo dažnio identifikavimo (RFID) anteną, kuri gali palaikyti ryšį su šalia jo padėtu mobiliuoju telefonu arba planšetiniu kompiuteriu.

Komanda teigia, kad jų sukurta sistema gali būti masiškai gaminama naudojant dabartinius tekstilės pramonės procesus, o kiekvieno jų kaina – vos keli centai.

“Geriausia viso to dalis yra ta, kad net ir savo prototipuose mes naudojame tą pačią gamybos technologiją, kuri naudojama tekstilės pramonėje, masinėje gamyboje”, – sakė vienas iš sistemos kūrėjų elektrochemikas Piotras Valteris (Piotr Walter).

Skirtingai nuo įprastu greičiu gyjančių žaizdų, lėtines žaizdas reikia laikyti uždengtas, todėl sunku nustatyti, ar joms reikia dėmesio, netrikdant jų, kad būtų galima ištirti jų būklę.

Dažniausia žaizdų gijimo klaida yra per dažnas tvarsčio keitimas, kuris gali sukelti sunkią ligą arba mirtį, teigia komanda.

Jie planuoja panaudoti 35 000 JAV dolerių (33 751 Eur) prizą klinikiniams tyrimams pradėti ir tikisi laiku užbaigti sertifikavimo procesą, kad 2025 m. galėtų pradėti prekiauti tvarsčiais “SmartHEAL”.