Skip to main content

Ar geriate vandenį iš čiaupo? Ar naudojate vandenį iš čiaupo arbatai ir kavai? O kai geriate vandenį, kai esate išvykę į mokyklą, darbą, sporto salę ar bėgiojate, ar perkate vandenį buteliuose, ar pildote jį tiesiai iš čiaupo?

Grynesnio geriamojo vandens gavimas dėl sveikatos ar skonio yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės namuose naudoja vandens filtrus. Ir tai yra viena iš pagrindinių priežasčių (be patogumo) pirkti vandenį buteliuose.

Kuris iš jų yra geresnis? Filtruotas ar išpilstytas į butelius?

Kaip dažnai būna, abu variantai turi privalumų, tačiau nugalėtojas gana aiškus: filtruotas vanduo lenkia išpilstytą į butelius pagal beveik visus kriterijus. Abejojate? Skaitykite toliau.

Vanduo buteliuose: patogumas ir prieinamumas

Norėdami būti sąžiningi, pradėsime nuo vandens, išpilstyto į butelius, privalumų.

Pagrindinis iš jų – patogumas: jis labai plačiai prieinamas, jau patogiai supakuotas į (tikėkimės) higienišką tarą; buteliukai yra lengvi ir vienkartiniai. Šie privalumai dažniausiai taikomi hidratacijai keliaujant.

Kai perkamas vartoti ne namuose, vanduo buteliuose dažnai būna lengvai atšaldytas, o jei norisi skonio ar burbuliukų, šiomis galimybėmis taip pat pasirūpinta. Tiesiog griebkite buteliuką, kad galėtumėte hidratuotis keliaudami!

Filtruotas vanduo šiuo požiūriu daug panašesnis į vandenį iš čiaupo: jį reikia supilti į tinkamą indą (kurį reikia reguliariai plauti, ypač jei vandenį pagardinate citrinos skiltele ar lašeliu skiediklio), iš tikrųjų reikia nepamiršti jo pasiimti su savimi ir gali tekti jį nešiotis kurį laiką, kol prireiks gėrimo.

Filtruotas vanduo: toks pat naudingas arba geresnis nei išpilstytas į butelius

Filtruotas vanduo yra toks pat naudingas kaip ir išpilstytas į butelius, o kai kuriais atvejais gali būti ir geresnis.

Daugelis (ypač pigesnio) į butelius išpilstyto vandens prekės ženklų yra tiesiog vandentiekio vanduo, filtruotas ar (ir) kitaip išvalytas, supilstytas į patogius plastikinius butelius ir parduodamas visuose prekybos centruose ir parduotuvėse. Tiesą sakant, jei ant butelio nenurodyta vandens, išpilstyto į butelius, kilmė (toks vanduo dažnai parduodamas kaip “mineralinis vanduo”), labai tikėtina, kad vanduo buvo filtruotas naudojant lygiai tokias pačias technologijas, kokios naudojamos filtruojant vandenį namuose.

Keista, kad Lietuvoje vandens tiekėjams taikomos griežtesnės taisyklės nei vandens, išpilstyto į butelius, gamintojams, pavyzdžiui, vandentiekio vanduo turi būti tikrinamas daug dažniau nei vanduo buteliuose!

Vandentiekio vanduo išpilstytas į plastikinius butelius, ir yra duomenų, kad veikiant saulės šviesai iš plastiko į vandenį gali išsiplauti kenksmingas bisfenolis A (BPA).

Filtruotas vanduo yra pigesnis

Kainos skiriasi, tačiau apskaičiuota, kad vanduo buteliuose gali būti nuo 250 iki 10 000 kartų brangesnis už filtruotą vandenį. Mes mokame už patogumą ir pakuotę, bet taip pat mokame už didžiules rinkodaros pastangas, kuriomis siekiama įtikinti mus pirkti vandenį su 500 % didesne kaina. Ar žinojote, kad tikrojo vandens kaina sudaro tik 10 % vandens, išpilstyto į butelius, kainos?

Filtruotas vanduo yra daug, daug naudingesnis aplinkai

Tai didžiausias vandentiekio vandens filtravimo privalumas. Vandens, išpilstyto į butelius, pramonė neįtikėtinai išlaidi, neatsakinga ir keliais būdais kenkia aplinkai.

  • Pirma, buteliai: plastiko gamyba ir vienkartinių butelių plastiko atliekų tvarkymas yra didelė našta pasaulio ištekliams ir daugeliu atvejų visiškai nereikalinga. Dauguma butelių atsiduria sąvartynuose arba sudeginami (deginti plastiką taip pat nėra idealu).
  • Antra, vanduo buteliuose gabenamas naudojant iškastinį kurą, kartais dideliais atstumais. Net jei tai šiek tiek labiau pateisinama specialios sudėties mineralinių vandenų atveju, dažnai dėl įmonių logistikos sumetimų vežamas vanduo, kuris niekuo nesiskiria nuo išvalyto vandentiekio vandens iš viešojo vandens tiekimo tinklų. Perdirbti tušti buteliai dažnai gabenami didžiuliais atstumais, net iki Kinijos. Nenuostabu, kad tai brangu!
  • Iš stiklinių butelių nesusidaro tokie kalnai atliekų, tačiau stiklo gamyba taip pat turi pasekmių aplinkai, o gabenant sunkesnius butelius sunaudojama daugiau degalų.
  • Galiausiai, vandens gavyba buteliams išpilstyti gali pakenkti vietos aplinkai ir atimti iš vietos žmonių ir ištisų ekosistemų vandenį, kurio reikia jų klestėjimui.Palyginus filtruoto ir išpilstyto į butelius vandens privalumus ir trūkumus, akivaizdu, kad pasirinkimas yra akivaizdus: namie naudojamas filtruotas vandentiekio vanduo yra geriausias ir, jei įmanoma, turėtų būti vartojamas lauke.

Namuose įsirengę vandens filtravimo sistemą, šaldytuvą su filtru ar net nusipirkę paprastą ąsotį su filtru, galėsite daug pigiau ir ekologiškiau apsirūpinti vandeniu namuose. Šiek tiek išankstinio apgalvojimo (iš esmės pripildykite butelį ir nepamirškite jo pasiimti su savimi) padės jums išvengti išlaidų ir švaistymo, kai būsite išvykoje.