Skip to main content

Zenonas Szymala tapo keturioliktuoju pacientu, kuriam Krokuvos specializuotoje Jono Pauliaus II ligoninėje buvo įdėta nauja širdis. – Bijojau, kelis mėnesius nenorėjau sutikti su procedūra”, – prisimena jis.

Ligos pradžia? Banalus, pūlingas tonzilitas. – Pradėjau taip blogai jaustis, kad turėjau miegoti sėdėdamas, nes kitaip man labai trūko oro”, – prisimena Zenonas.

Tuo metu jis su šeima gyveno Podkarpatės srityje ir buvo nuvežtas į Pševorsko ligoninę. Ten gydytojai jam diagnozavo sunkią širdies ligą – stazinę kardiomiopatiją. Sergant šia liga širdies raumens skaidulos patologiškai išsitempia ir išsiplečia. Dėl to prasideda širdies nepakankamumas, kuri pradeda pumpuoti vis mažiau kraujo.

Gydytojai norėjo išsiųsti Zenoną į Krokuvą, kad būtų nustatyta išsamesnė diagnozė. – Buvau jaunas, man buvo 38 metai, negalėjau įsivaizduoti, kad galiu rimtai susirgti”, – prisimena vyras.

Sąmonės praradimas pas gydytoją

Išėjęs iš ligoninės, A. Zenonas grįžo į darbą. Jis vis dar jautėsi prastai, todėl nusprendė apsilankyti pas savo gydytoją regioninėje klinikoje. Ten jis prarado sąmonę. – Gydytojas iškvietė greitąją pagalbą, nuvežė mane į ligoninę, kur man suleido dopamino, tai širdies darbą palaikantis vaistas”, – pasakoja vyras.

Keletą mėnesių A. Zenonas praleido ligoninėje Žešuve. Ten jis pirmą kartą išgirdo, kad jo gyvybę gali išgelbėti tik širdies persodinimas. – Labai to bijojau, tai buvo 90-ųjų pradžia, Lenkijoje širdies transplantacijos tik prasidėjo, ir buvo sakoma, kad išgyvenamumas po transplantacijos yra maždaug 5 metai. Nusprendžiau, kad tai, kas yra 5 metai, tikrai galiu išgyventi ilgiau pats, net ir sergančia širdimi”, – sako Zenonas.

Profesorius suteikė jam galimybę gyventi 15 metų

Ligoninėje dirbantis profesorius Marekas Grzywa pasakojo, kad jo asistentas galvojo taip pat.

– Jis buvo miręs, – tvirtino profesorius.

Tokį sprendimą paspartino klinikinė mirtis; gydytojai paskutinę minutę ištraukė J. Zenoną iš šio pasaulio. Jis sutiko vykti į Krokuvą. Bendrovė “Kamax”, kurioje jis dirbo, padėjo ir nuvežė jį tarnybiniu automobiliu.

Juo rūpinosi profesorius Antoni Dziatkowiakas, Lenkijos kardiochirurgijos legenda. Jis buvo labai kruopščiai apžiūrėtas. – Profesorius man pasakė, kad visi rezultatai labai geri ir kad su nauja širdimi gyvensiu mažiausiai 15 metų”, – prisimena Zenonas.

Skambutis iš ligoninės

Vyras buvo įtrauktas į laukiančiųjų širdies persodinimo Krokuvos centre sąrašą. Gyventi sergant itin sunkiu širdies nepakankamumu yra labai sunku. Jį kankino dusulys, net sėdėti buvo didžiulis vargas. – Į daugiabutį, kuriame gyvenau, eidavau trimis laiptais. Tai buvo tarsi kelionė į kalnus”, – prisimena Zenonas.

Jis gulėjo su medicinos knyga rankose, kai išgirdo telefono skambutį. Tai buvo gydytojas iš Krokuvos ligoninės. – Mes turime jums širdį. Išsimaudykite, jums taip pat reikia nusiskusti, mes jums atsiųsime greitąją pagalbą, – išgirdo ponas Zenonas. Jis sako, kad nuo šio pojūčio taip suprakaitavo, kad visas sušlapo.

– Pajutau, koks adrenalinas buvo mano kraujyje. Krokuvos ligoninėje su krepšiu užlipau į antrą aukštą. Gydytojai net sakė, kad gal reikėtų palaukti su transplantacija, jei jaučiuosi taip gerai, bet aš sakiau, kad tai tik emocijos, kad grįžęs namo vėl jausiuosi baisiai”, – prisimena Zenonas.

Sugrįžimas į gyvenimą

Vyras daug savaičių praleido ligoninėje, gydytojai, be kita ko, turėjo kovoti su persodintos širdies atmetimu. Po ligoninės Zenonas vis dar vyko į Rabką, kur vyko reabilitacija. Po to jis grįžo į darbą ir dirbo 15 metų.

– Po transplantacijos viskas kitaip – visi vartojame imunitetą slopinančius vaistus, kad išvengtume organo atmetimo, tačiau prieš tai esame labiau linkę į įvairias infekcijas”, – sako jis.

Vyras pasakoja, kad persodinta širdimi jis sulaukė dviejų gražių anūkų ir pensijos. Jis dėkingas savo žmonai Alicijai, kad ji kartu su juo nuėjo šį sunkų kelią, kai jis sirgo, jai teko rūpintis dviem mažais vaikais. – Net nežinau, kada praėjo 30 metų”, – sako ponas Zenonas.

Nuotraukoje: ponas Zenonas su žmona ir anūkais Świdnicoje, kur jis dabar gyvena.

Krokuvos centras

1988 m. spalio 12 d. Krokuvos centre buvo atlikta pirmoji širdies transplantacija. Nuo to laiko čia atlikta beveik 600 transplantacijų.