Skip to main content
Maria Jawor yra po kepenų transplantacijos. Ji susirgo prieš dešimt metų ir iki šiol nepavyko išsiaiškinti, kokia liga visiškai sunaikino jos kepenis.

Svajonės apie nuosavą viešbutį

24 metų Marija gyvena Gorlicuose, Mažosios Lenkijos regione. Ji studijuoja Katovicų kūno kultūros akademijoje ir pasirinko turizmo, viešbučių ir maitinimo vadybos studijas Sporto ir turizmo vadybos fakultete.
– Ji su tuo susieja savo ateitį. Svajoju arba atidaryti ką nors savo, arba dirbti gerame žinomo tinklo viešbutyje”, – sako Maria.

Įtariama leukemija

2011 m. jai buvo diagnozuotas nepakankamas trombocitų, kurie mūsų organizme atsakingi už kraujo krešėjimo procesą, skaičius. Taip pat paaiškėjo, kad jai buvo padidėjusi blužnis. Tuo metu jai buvo 13 metų ir ji buvo nukreipta į Krokuvos Prokocimo universitetinę vaikų ligoninę. Buvo įtariama, kad ji serga leukemija.
Atlikę įvairius tyrimus, gydytojai atmetė kraujo vėžį, tačiau po metų nustatė, kad blužnį teko pašalinti, nes ji jau buvo labai išaugusi.
2012 m. gruodžio mėn. operacijos metu taip pat buvo atlikta kepenų biopsija, nes paaiškėjo, kad šis organas taip pat padidėjęs. Atlikus tyrimą nustatyta kepenų cirozė.

Vaistai sustabdė ligos progresavimą

– Nuo vaikystės man pasireiškė kepenų funkcijos sutrikimo simptomai, tokie kaip niežtinti oda ir atopinis dermatitas, netipinis, nes pažeidimai atsirado kitose vietose, nei būdinga šiai ligai”, – pasakoja Marija.
Buvo pradėtas kepenų cirozės gydymas ir jai teko vartoti keletą vaistų. – Jaučiausi gerai, gyvenau kaip sveikas žmogus, net sugebėjau išvykti studijuoti į Londoną. Turėjau grįžti dėl “Brexit” sukeltų pokyčių”, – prisimena moteris.

Ligos priežasties paieška

Dar Krokuvos ligoninėje gydytojai, norėdami išsiaiškinti kepenų pažeidimo priežastį, diagnozavo jai įvairias, kartais labai retas ligas, tačiau nė vienas jų įtarimas nepasitvirtino. Taip pat buvo ir institute – “Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” Varšuvoje, kurio globoje ji atsidūrė.
2020 m. Marija nusprendė per vasaros atostogas vykti dirbti į pajūrį. Dar prieš išeidama ji pastebėjo, kad jos oda ir akių baltymai pageltę. Pajūryje jai pradėjo tinti kojos, atsirado sąnarių skausmas, toks stiprus, kad buvo sunku vaikščioti.

Kvalifikacija transplantacijai

Grįžusi Marija buvo nuvežta į Silezijos medicinos universiteto nepriklausomą valstybinę klinikinę ligoninę “Andrzej Mielęcki” Katovicuose. Paaiškėjo, kad jos kepenys jau buvo tokios blogos būklės, kad jai buvo atlikti tyrimai, leidžiantys atlikti transplantaciją.
– Konsultavausi su įvairiais specialistais ir, be kita ko, man patarė ištraukti kai kuriuos dantis. Laukdamas donoro organo, bet koks organizmo uždegimas gali kelti grėsmę ir atimti iš paciento transplantacijos galimybę, sako Maria.

Skambutis telefonu su svarbia informacija

Praėjusių metų balandžio 15 d. su ja susisiekė transplantacijos koordinatorius ir pranešė, kad jos tyrimų rezultatų vis dar nėra, tačiau jie turėtų būti gauti pirmadienį. Tai buvo ketvirtadienį. Tą pačią dieną, vėlyvą popietę, Marijai paskambino telefonu ir pranešė, kad atsirado donoras ir ji turi atvykti į Katovicų ligoninę. Koordinatorius išsiuntė greitosios pagalbos automobilį, kad ją paimtų. – Ėjau kaip atsargos gavėjas. Tačiau ligoninėje paaiškėjo, kad mano būklė buvo prastesnė nei to vyro, kuris taip pat buvo svarstomas”, – sako ji. – Prieš savaitę pagal rekomendacijas ištraukiau aštuntą dantį ir staiga, prieš atvykstant greitajai pagalbai, pradėjau kraujuoti iš šalinimo vietos, negalėjau sustabdyti kraujavimo visą naktį ir jis tęsėsi tol, kol mane atvežė į operacinę”, – prisimena Marija.

Kepenys veikia gerai

Procedūra buvo atlikta balandžio 16 d., operacija truko 10 valandų. Marija sako, kad atsibudusi po narkozės ji labai norėjo gerti, buvo tam pasiruošusi, kiti pacientai ją buvo įspėję. Jos kepenys pradėjo veikti labai greitai.
– Nustebau, kaip greitai išnyko geltonas jos odos atspalvis ir akių baltymai. Žinau, kad už savo gyvenimą esu skolinga jaunam žmogui, donoras nebuvo daug baisesnis už mane, gydytojai man sakė”, – sako Marija.

Nuotraukoje: Marija Zakopanėje, jau po transplantacijos
Vargonai puikiai dera. – Grįžau į darbą, stengiuosi gyventi normalų gyvenimą, tik turiu saugoti save, nes kol kas negaliu nešti nieko sunkaus”, – sako Marija.
Ieškoma, kas lėmė tokią jos būklę. Mėginiai buvo siunčiami iki pat Kanados. Kol kas nėra jokios informacijos.
Nuotraukoje: Prieš operaciją Marijos oda ir akių baltymai buvo pageltę.