Temos
Miegojimas skirtingose lovose ne visada reiškia santykių problemas. Kartais tai gali net sustiprinti santuoką.
Jei esate pora, turėtumėte miegoti kartu. Ši mintis atrodo tokia teisinga ir natūrali, kad tikriausiai net nepagalvojote apie kitus variantus. Atskiras miegojimas suvokiamas kaip santykių problemų ženklas ar net kaip bausmės ar manipuliacijos būdas (“Aš miegosiu ant sofos!”). Vis dėlto yra daugybė stiprių porų, kurios kiekvieną naktį išsiskiria į skirtingas lovas. Štai kodėl jos taip daro.
Kaip kilo idėja miegoti atskirai?
Teisingas būdas užduoti šį klausimą būtų kitoks. Kaip kilo idėja, kad poros turėtų miegoti vienoje lovoje ir po viena antklode? Tyrėjas Neilas Stanley primena, kad iš pradžių tai buvo priverstinė priemonė: žmonės gyveno didelėmis šeimomis, o lova visiems buvo nepriimtina prabanga.
Aristokratų sluoksniuose, kur jie galėjo sau leisti atskirus kambarius, sutuoktiniai miegojo, gyveno ir priiminėjo svečius skirtingose namų pusėse. O itin moralioje Viktorijos epochoje miegojimas toje pačioje lovoje netgi buvo laikomas kažkuo nepadoriu, todėl vyras ir žmona išsiskirdavo į dvi atskiras lovas.
Ir ši tendencija išsilaikė beveik iki XX a. vidurio. Tačiau vėliau dėl industrializacijos žmonės persikėlė į nedidelius miesto butus, ir požiūris į santuokinį miegą vėl pasikeitė. Dabar nakties poilsį kartu laikome tvirtos santuokos simboliu ir renkamės jį net savo patogumo sąskaita.
Kodėl poros mieliau miega atskirai?
Dar niekas nėra analizavęs santuokinio miego Rusijoje. Tačiau jei pažvelgtume į kitas šalis, paaiškėtų, kad net 23 proc. apklaustų britų porų ir net 40 proc. kanadiečių porų bent kartais miega atskirose lovose. Ir tam jos turi svarių priežasčių.
Jie rūpinasi savo sveikata
Dar 2005 m. britų mokslininkas Neilas Stanley nustatė, kad kai žmonės miega kartu, jie dažnai neišsimiega. Pavyzdžiui, dėl to, kad vienas iš partnerių knarkia arba per daug aktyviai svirduliuoja. Arba sutuoktiniai turi skirtingus chronotipus, t. y. jie eina miegoti ir keliasi skirtingu laiku, ir vienas iš jų trukdo kitam.
Be to, svarbų vaidmenį vaidina įpročiai ir pomėgiai: kažkas mėgsta miegoti vėsiame kambaryje, o kažkas sušąla nuo bet kokio vėjelio. Vienas negali atsidurti Morfėjaus glėbyje be televizoriaus ar planšetinio kompiuterio, kitą erzina ekranų šviesa. Galiausiai vienas iš partnerių gali kentėti nuo nemigos arba tiesiog labai jautriai miega ir pabunda tiesiog nuo kiekvieno savo pusės judesio.
Miego trūkumo rezultatai gali būti liūdni. Trečdalis apklaustų suaugusiųjų per naktį pailsi mažiau nei reikiamas septynias valandas.
Miego trūkumas lemia nutukimą, diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, širdies priepuolius ir psichikos sutrikimus.
Tai nemenka kaina, kurią tenka mokėti už tai, kad laikytumėtės nesąmoningai nustatytų laimingos santuokos taisyklių.
Jie rūpinasi santykiais
2016 m. Paracelso instituto (Vokietija) mokslininkai nustatė, kad santykių problemos kyla dėl miego problemų. Jei bent vienas iš partnerių nepakankamai miega, jis tampa nervingas ir irzlus, o tai neišvengiamai tampa kivirčų ir nesusipratimų priežastimi.
Kalifornijos universiteto mokslininkai priėjo prie tos pačios išvados: nemiegota naktis, jų tyrimo duomenimis, lemia konfliktus poroje kitą dieną.
Ar miegojimas kartu yra naudingas?
Jei perskaitėte ankstesnius argumentus, jums gali susidaryti įspūdis, kad bendras miegas griauna santuokas, o atskiras miegas yra visų problemų sprendimas. Tačiau taip nėra. Tiems, kurie miega vienoje lovoje, sumažėja kortizolio, streso hormono, gamyba, o oksitocino, kartais vadinamo pasitikėjimo ir prieraišumo hormonu, gamyba, priešingai, padidėja.
Obstrukcinės miego apnėjos sindromu sergantys vyrai mažiau reaguoja į gydymą, jei jų sutuoktinės nakčiai išeina į kitą kambarį. O jų žmonos, priešingai nei tikėtasi, taip pat neišsimiega, nes nerimauja dėl savo vyrų arba joms tiesiog nepatogu miegoti vienoms.
Be to, kai kurie psichologai mano, kad miegojimas kartu daro santykius artimesnius, gilesnius ir labiau pasitikinčius.
Ar miegojimas atskirai gali pakenkti santykiams?
Čia, kaip sako psichologai, viskas priklauso nuo to, kodėl žmonės eina į atskirus kambarius. Jei jie tokiu būdu siekia išspręsti miego problemas, naktinės “skyrybos” bent kuriam laikui gali būti naudingos santykiams.
Juk gerai išsimiegojusi pora turi mažiau priežasčių susierzinimui ir kivirčams.
Kartu nepamirškite, kad daugelį miego sutrikimų galima bent jau pabandyti pašalinti, kreipiantis į gydytoją. Pavyzdžiui, nemiga, apnėja (knarkimas) arba neramių kojų sindromas, dėl kurių žmonės naktį gali blaškytis arba sunkiai užmigti.
Tačiau jei priežastis yra ta, kad vienas partneris vengia kito ir nenori būti su juo vienoje lovoje, tai yra raudona vėliava. Ji sako, kad santykiuose ne viskas gerai. O naktinis poilsis skirtingose lovose šiuo atveju tik padidins atstumą tarp partnerių.
Bet kuriuo atveju miegoti kartu ar atskirai – asmeninis kiekvienos poros pasirinkimas. Ir šiuo klausimu verta remtis savo jausmais ir poreikiais, o ne bendrais stereotipais.