Skip to main content

Patarimai, jei tenka dažnai susidurti su tokiais žmonėmis.

Bendrauti su seksistu yra nemalonu. Gerai, jei bendravimą galima lengvai ir greitai nutraukti. Bet ką daryti, jei netinkamų komentarų šaltinis yra jūsų mėgstamo darbo viršininkas arba matematikos mokytojas, kuriam labai reikia penketuko? Gera žinia yra ta, kad su seksistu įmanoma užmegzti normalų bendravimą. Pirmiausia verta suprasti, kas yra seksizmas ir kaip jis pasireiškia.

Kaip suprasti, kad bendraujate su seksistu

Seksizmas – tai žmonės, besiremiantys savo lytimi. Kasdieniame bendravime jį gali reikšti tiek vyrai, tiek moterys, ir jis gali pasireikšti įvairiomis formomis, pavyzdžiui, žodžiais, gestais ar veiksmais. O štai keletas ryškių pavyzdžių, kaip skamba seksistinės pastabos ir kaip atrodo seksistinis elgesys.

Įprastame gyvenime

Tai gali būti nusistovėję posakiai, kurie maskuojasi kaip tiesos, pavyzdžiui, “Moters vieta – prie viryklės” arba “Vyrai nerėkia”.

Kita dažna situacija – kreipimasis į mišrios lyties žmonių grupę, vartojant moteris išskiriančią kalbą, pavyzdžiui, “Labas vakaras, ponai”.

Daugelis žmonių iš įpročio kalboje vartoja daugiausia vyriškus įvaizdžius. Ir jie net nesusimąsto apie tai, kad sakydami, pavyzdžiui, “vyras”, dažniau turime omenyje vyrą, o ne moterį.

Darbe

Ryškus seksistinio teiginio darbo aplinkoje pavyzdys yra frazė “Jūs vis tiek turėsite vaikų ir išeisite”, kuri naudojama aiškinant paaukštinimą pareigose vyrams, o ne moterims.

Kita diskriminacijos forma profesiniame bendravime – aiškinti moteriai klausimus, kuriuos ji gerai išmano, arba ignoruoti eksperto nuomonę vien dėl to, kad ją pateikė moteris.

Dažnai seksizmas darbo vietoje pasireiškia vadovybės ar kolegų familiarumu. Pavyzdžiui, kai kalbėdami su moterimis jie vartoja žodžius su mažybinėmis priesagomis arba daro pastabas apie jų išvaizdą: “Svetočka, kokia tu šiandien gražuolė. Laukiu ataskaitos iki vakaro”. O vyrai gali susidurti su įžeidžiančiomis pastabomis, pavyzdžiui, “Tu esi moteris”, jei pirmenybę teikia šeimai, o ne karjerai, pavyzdžiui, jei nori išeiti motinystės atostogų.

Studijos

Diskriminacija aukštajame moksle gali pasireikšti dėstytojų elgesiu su studentais. Pavyzdžiui, kai informatikos katedros profesorius nederamai elgiasi su merginomis, nes mano, kad jų intelektiniai gebėjimai žemesni nei vaikinų, ir nuolat apie tai kalba.

Su lytimi susiję prietarai taip pat lemia prastesnius pažymius. Tokiais atvejais neretai galima išgirsti tokias frazes: “Kam tau reikalingas penketas? Tu vis tiek ištekėsi ir nedirbsi pagal specialybę.

Seksizmas taip pat aiškiai atsekamas stereotipuose, kurie įtvirtinami per profesinį orientavimą, kai mergaitėms siūlomos “moteriškos” profesijos, pavyzdžiui, pedagogės, o berniukams – “vyriškos”, pavyzdžiui, teisininko.

Žinoma, kasdieniame gyvenime seksizmo šaltinis dažniausiai yra konkretus asmuo: pažįstamas, draugas, partneris, mokytojas ar viršininkas. Jei tokia situacija susiklostė pirmą kartą, paaiškinkite, kad tai ne tik nemalonu, bet ir neteisinga, nes riboja jūsų laisvę ir galimybes. Tačiau jei tai tęsiasi jau ilgą laiką ir nutraukti bendravimą sunku arba neįmanoma, geriau elkitės kitaip.

Kaip elgtis su seksistu

Apibrėžti bendravimo ribas

Jei jus nuolat vadina “mielasis” arba “brangusis” ir jus tai skaudina, aptarkite, kokios ribos yra priimtinos. Tai galima padaryti, pavyzdžiui, juokaujant: Ar visus savo darbuotojus vadinate “mielasis”? Kaip įdomu! Kaip į tai reaguoja Igoris ir Vadimas?” Arba mandagiai ir tiesiai šviesiai pasakykite, kad jums nepatinka toks familiarumas.

Nedvejodami nedelsdami nutraukite bet kokį netinkamą elgesį. Turite pilną teisę pažymėti savo ribas, kurias kiti turėtų gerbti.

Imkitės iniciatyvos

Labai dažnai moterys kaltinamos, kad yra “pernelyg emocingos”, ypač darbo vietoje. Jei vyras rėkia ant pavaldinių ar kolegų, jam tiesiog bloga diena, taip nutinka. Jei tai daro moteris, ji yra “isteriška moteris, kuri akivaizdžiai turi problemų asmeniniame gyvenime”.

Šį požiūrį galima veiksmingai taikyti prieš seksistus. Kai tik jūsų kolega pradeda kelti balsą ir elgtis netinkamai, atkreipkite į tai dėmesį: “Tu perdėtai emociškai reaguoji. Nusiramink ir grįžkime prie darbo”. Greičiausiai seksistas pratrūks pykčiu, bet jūs būsite visiškai teisus. Rėkti ir mėtytis pykčio priepuoliais darbo vietoje neprofesionalu tiek vyrams, tiek moterims.

Prašymas paaiškinti seksistinę pastabą

Šis metodas taip pat puikiai tinka, jei reikia duoti atkirtį nemandagiems žmonėms. Principas paprastas – turėtumėte mesti nesuprantantį žvilgsnį ir pakartoti tik vieną frazę: “Ką turite omenyje?”.

Pavyzdžiui, išgirdote: “O, vyrai visi vienodi.” Atsakykite: “Ką turite omenyje?” Į tai galite sulaukti atsakymo: “Na, jie nėra rimti, jie mąsto tik vienoje vietoje”. Jūsų atsakymas vėl turėtų būti: “Ką turite omenyje?”. Ir taip toliau, kol kita pusė palaidos savo atsakymus, nes kiekvieną kartą jie skambės vis kvailiau ir kvailiau.

Parodykite atlaidumą

Įsivaizduokite, kad jūsų paprašė prižiūrėti penkiametį vaiką ir jis jums pasakė kažką nemalonaus. Vargu ar su juo ginčysitės, nes jis tik vaikas, kuris nelabai supranta, ką galima ir ko negalima sakyti. Greičiausiai į situaciją žiūrėsite ramiai, nuolaidžiai.

Tokį pat požiūrį taikykite ir bendraudami su seksistu. Kai kas nors netikėtai išsako seksistinę pastabą apie jus, nusišypsokite ir atsakykite su sarkazmo gaidele: “Oho, oho! Tu esi rimtas suaugęs žmogus, o kalbi tokius kvailus dalykus”. Taip pat galite įsitraukti į susirinkusius žmones, nukreipdami į juos žvilgsnį: “Ar galite patikėti, kad kažkas vis dar garsiai kalba tokias nesąmones?

Nepamirškite, kad seksizmas yra žemiausio lygio polemika, kurios lengviausia griebtis. Nenusileiskite iki jo ir laikykitės oriai.

Nekelkite balso

Sulaikyti balsą ne visada lengva, tačiau tai puikus būdas priversti save išgirsti. Per garsus kalbėjimas ar net tik balso pakėlimas rodo, kad situacija jus įskaudino. Pasąmoningai aplinkiniai tai gali suprasti kaip silpnumą. Kita vertus, žemas ir tylus balsas asocijuojasi su santūrumu ir ramybe. Būtent taip reikėtų sutikti seksistines pastabas – tarsi jos jūsų visai netrikdytų ir neišvestų iš pusiausvyros.

Tapkite asmeniški

Jei turite galimybę rimtai pasikalbėti su seksistu ir jį prakalbinti, pabandykite paaiškinti situaciją remdamiesi pavyzdžiais su jums artimais žmonėmis. Tai gali būti to asmens vyras, žmona, brolis, sesuo, dukra ar sūnus. Paklauskite: “Jei kas nors taip elgtųsi su jūsų artimu žmogumi, ar tokį elgesį laikytumėte normaliu?”.

Kartais seksistiškai bendraujantys žmonės net nesuvokia, kad daro kažką ne taip. Kuo greičiau sustabdysite diskriminuojantį elgesį ir, jei įmanoma, paaiškinsite, kodėl jis iš esmės neteisingas, tuo didesnė tikimybė, kad žmonės susimąstys ir pakeis savo elgesį.