Skip to main content

Šis gėrimas nesuteikia energijos, jis tik maskuoja nuovargį.

Manoma, kad kava didina koncentraciją ir suteikia žvalumo. Tačiau poveikis gali būti priešingas. Sužinokime, kaip veikia šis populiarus gėrimas ir kodėl po kavos jaučiatės mieguisti.

Kodėl kava suteikia žvalumo?

Kad kiekvienoje mūsų kūno ląstelėje, įskaitant nervų ląsteles, susidarytų energija, adenozintrifosfato (ATP) molekulės patiria daugybę cheminių transformacijų. Vienas iš šio ciklo šalutinių produktų yra adenozinas. Ši medžiaga perduoda signalus tarp nervinių ląstelių smegenyse ir slopina jų veiklą.

Smegenys dirba, ATP suyra, kaupiasi adenozinas, ir žmogus jaučiasi pavargęs.

Kofeino molekulė struktūriškai panaši į adenoziną, todėl iš gėrimo prasiskverbdamas į smegenis stimuliatorius blokuoja adenozino receptorius. Dėl to neuromediatorius neslopina nervinių ląstelių veiklos ir žmogus jaučiasi žvalesnis bei geriau susikaupia. Tačiau šis poveikis netrunka amžinai.

Kodėl kofeinas gali sukelti mieguistumą?

Yra keli galimi šio poveikio mechanizmai.

Tolerancija

Tų, kurie dažnai geria kavą, organizmas prisitaiko prie nuolatinio kofeino vartojimo ir adenozino receptorių padaugėja. Jei gaunamas toks pat stimuliatoriaus kiekis kaip anksčiau, jis nebegali suteikti žvalumo ir panašiam poveikiui pasiekti prireikia papildomo kavos puodelio.

Be to, tolerancijai išsivystyti reikia labai nedaug laiko. Vieno eksperimento metu po trijų dienų nuoseklaus kofeino vartojimo jis nustojo maskuoti miego trūkumą.

Taigi, jei žmogus nepakankamai miegojo ir yra pripratęs prie kofeino, po puodelio kavos jis pajus labai nedidelį energijos padidėjimą, ir tai tik tuo atveju, jei jam pasiseks. O tada kofeinas suskyla, adenozinas pasiekia receptorius ir žmogus užmiega.

Dėl genetikų

Kaip greitai kofeinas nustoja veikti, priklauso nuo asmeninių savybių. Kai kuriems žmonėms kofeinas suyra greičiau, ir tai siejama su genetika.

Be to, svarbus ir adenozino receptorių skaičius. Kai kurie žmonės jų turi daug ir be jokios tolerancijos, todėl kofeinas nesugeba paslėpti nuovargio. Paprasčiau tariant, kava jų visiškai neveikia: ji neprideda žvalumo ir netrikdo miego.

Be to, kofeino pusinės eliminacijos laikas net 50 % padidina nikotino kiekį. Tai reiškia, kad jei po kavos surūkysite cigaretę, gėrimo žvalumo potencialas labai sumažės ir labai greitai pajusite mieguistumą.

Poveikis gliukozės kiekiui kraujyje

Kofeino vartojimas gali neigiamai paveikti gliukozės apykaitą, jei žmogus praėjusią naktį blogai miegojo. Vieno eksperimento metu nustatyta, kad po kavos puodelio suvalgius angliavandenių, cukraus kiekis kraujyje ir insulino koncentracija padidėjo stipriau nei be stimuliatoriaus poveikio.

Tai reiškia, kad jei prastai miegojote ir po to išgėrėte kavos, vėlesni pusryčiai arba cukrus iš paties gėrimo gali sukelti gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą.

Ir nors sveikiems žmonėms hiperglikemija nesukelia mieguistumo, moterys, sergančios II tipo diabetu, padidėjus cukraus kiekiui kraujyje gali jaustis pavargusios.

Kaip išvengti mieguistumo po kavos?

Atsižvelgdami į galimas mieguistumo priežastis, galime pateikti keletą patarimų:

  1. Pakankamai išsimiegokite. Kofeinas nepakeičia sveiko miego, o tik trumpam palengvina, ir tai tik tol, kol išsivysto tolerancija. Jei esate ypač jautrūs šiam stimuliantui arba jei mėgaujatės gėrimu prieš pat miegą, jis gali sutrukdyti jums gerai išsimiegoti, o tai tik padidins mieguistumą.
  2. Retkarčiais išgerkite kavos. Jei susiformavo tolerancija, kavos atsisakymas porai savaičių gali padėti atkurti adenozino sistemą. Taigi, kai jums ypač reikia susikaupti, pavyzdžiui, po bemiegės nakties prieš egzaminą arba ilgos kelionės metu, stiklinė kavos ar skardinė energinės tikrai jus atgaivins.
  3. Mesti rūkyti. Kuo mažiau nikotino, tuo ilgiau išliks kavos poveikis.
  4. Pasitikrinkite savo gliukozės toleranciją. Jei turite II tipo diabeto rizikos veiksnių – prediabetą, antsvorį ir sėdimą darbą, esate vyresni nei 45 metų, sirgote nėščiųjų diabetu arba turite artimą giminaitį, sergantį II tipo diabetu, apsilankykite pas gydytoją ir pasitikrinkite.