Skip to main content

Palikite naftą ir benziną ramybėje – jie nepadės atsikratyti parazito.

Kodėl geriau kreiptis pagalbos

Jei įmanoma, kreipkitės į gydytoją, kai tik pastebėsite ant kūno įsisiurbusią erkę. Gydytojas ne tik pašalins parazitą ir sutvarkys odą, bet ir iš karto nusiųs ją ištirti.

Turėkite omenyje, kad galite užsikrėsti erkiniu encefalitu ir borelioze, priklausomai nuo to, kiek laiko turėjote sąlytį su parazitu. Todėl turėtumėte jį labai greitai pašalinti!

Jei negalite kreiptis į gydytoją, pašalinkite kraujasiurbį patys.

Ką pasiruošti prieš ištraukiant erkę

Norėdami saugiai atsikratyti erkės, turėsite:

  • latekso ar guminių pirštinių arba įprasto plastikinio maišelio. Apsaugokite savo odą, jei netyčia prispaustumėte erkę arba jos seilių patektų ant jūsų. Mažiausia žaizdelė gali sukelti infekciją.
  • Dezinfekcinės priemonės ir vatos žaizdai valyti. Tinka alkoholis, chlorheksidinas, vandenilio peroksidas arba jodo tirpalas.
  • Pincetas plonais galais, virvelė arba suktukas. Pastarąjį labai patogu naudoti, tačiau sunkiau rasti. Jais dažniausiai prekiaujama įprastose ir veterinarijos vaistinėse bei internetinėse parduotuvėse. Pincetą arba siūlų sriegiklį nesunku įsigyti buitinėse valymo priemonėse ir prekybos centruose. Būtinai atkreipkite dėmesį į pinceto galiukus. Jie turi būti ploni, kad nesuspaustų erkės. Plokšti ar platūs galiukai netinka.
  • Stiklainis su sandariu dangteliu ir šiek tiek vandeniu sudrėkintos vatos. To reikia parazitui perkelti į laboratoriją.
    Šiltas vanduo ir muilas. Arba bent jau drėgnų servetėlių rankoms nusišluostyti.

Kaip pašalinti erkę atsuktuvu

Pirmiausia nusiplaukite rankas vandeniu ir muilu, užsimaukite apsaugines pirštines ir dezinfekuokite įrankį.

Atsargiai priartinkite suktuvą prie erkės kūno taip, kad parazitas atsidurtų tarp dviejų dantukų – plyšyje. Lėtai sukite rankeną aplink savo ašį, kol ją pasieksite.

Žiūrėkite vaizdo įrašą, kaip tai padaryti teisingai.

Dar kartą nusiplaukite rankas vandeniu su muilu ir nuvalykite įkandimo vietą dezinfekuojamąja priemone.

 

Kaip pašalinti erkę pincetu

Gerai nusiplaukite rankas vandeniu ir muilu, mūvėkite apsaugines pirštines ir dezinfekuokite įrankį.

Švelniai suimkite kraujasiurbį pincetu kuo arčiau odos. Lėtai ir švelniai traukite parazitą į viršų, nedarydami staigių judesių. Neišplėškite ir nesukite, kitaip galvutė gali likti žaizdoje.

Nusiplaukite rankas šiltu vandeniu ir muilu. Po to dezinfekuokite įkandimo vietą.

Kaip pašalinti erkę su siūlu

Nusiplaukite rankas vandeniu su muilu, užsimaukite apsaugines pirštines ir pamirkykite siūlą dezinfekuojančia priemone.

Suriškite jį mazgu netoli erkės liemens. Švelniai traukite parazitą į viršų jo nesukdami, kad nenuplėštumėte galvutės.

Pašalinę kraujasiurbį, dar kartą nusiplaukite rankas vandeniu su muilu ir dezinfekuokite žaizdą.

Ką daryti, jei nukrito erkės galvutė?

Galva atrodo kaip juodas taškelis, todėl pastebėsite, kad ji atsiskyrė. Jei ji liko žaizdoje, nuvalykite odą vata arba marle, suvilgyta dezinfekciniu skysčiu.

Tada pašalinkite galvutę sterilia adata, iš anksto įkaitinta virš ugnies.

Ko nedaryti?

Apie tai kalba Igoris Spirinas.

Daugelis liaudies medicinos priemonių iš tikrųjų yra neveiksmingos ir net pavojingos. Nedarykite to:

  • Pašalindami parazitą iš žmogaus ar gyvūno, neimkite jo plikomis rankomis. Dėvėkite pirštines arba bent jau plastikinį maišelį.
  • Ant erkės pilti alyvos, benzino, klijų, vazelino, alkoholio, dantų pastos ar nagų lako, kad ją uždusintumėte. Kol lauksite, kol parazitas uždus ir išlįs, praeis daug laiko. Be to, dėl oro trūkumo ji gali seilėtis į žaizdą. Tai padidina infekcijos riziką.
  • Erkės padegimas. Šis metodas toks pat nenaudingas kaip ir ankstesnis. Erkė neišlįs, tik ją padegsite ir nudegsite.
  • Prispauskite erkę, kai ji yra ant odos. Taip tik išspausite iš jos seilių ir jos pateks į jūsų kraują.

Ką daryti su erke

Ištraukę erkę neišmeskite jos. Įdėkite parazitą į stiklainį su drėgna vata, sandariai uždenkite. Laikykite erkę šaldytuve, bet ne ilgiau kaip 1-2 dienas, nes kitaip ji paprasčiausiai žus.

Kraujasiurbį nuneškite į bet kurią kliniką, kurioje atliekami erkių tyrimai. Artimiausias laboratorijas ir seroprofilaktikos stotis . Tyrimas nėra nemokamas, tačiau valstybinėse klinikose paprastai būna pigesnis nei privačiose.

Taip sužinosite, ar erkė yra užsikrėtusi, ar ne. Rezultatą sužinosite po 1-4 dienų, tikslaus laiko teiraukitės tiesiogiai laboratorijoje. Jei parazitas užkrėstas, galite greitai pradėti gydymo kursą.

Jei nėra galimybės atlikti testo, parazitą sudeginkite. Ir atidžiai stebėkite įkandimo būklę, kad nepraleistumėte erkinio encefalito ar boreliozės simptomų.

Kada reikia skubiai kreiptis į gydytoją

Pastebėjus ant kūno įsisiurbusią erkę, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jei to nepadarėte, būtinai turėtumėte kreiptis į ligoninę toliau išvardytais atvejais.

  • Per 3-14 dienų šalia įkandimo atsiranda bėrimas. Tai gali būti erkinės boreliozės požymis. Net jei dėmės galiausiai išnyks, Jums vis tiek gresia pavojus.
  • Atsiranda į gripą panašių simptomų. Tai paprastai šaltkrėtis, karščiavimas, silpnumas, raumenų ir sąnarių skausmas bei galvos skausmas. Tai gali reikšti erkių platinamą boreliozę arba encefalitą.
  • Erkės įkandimas būna raudonas ir uždegiminis.

Tatjana Loshkareva
Aukščiausios kvalifikacinės kategorijos infekcinių ligų gydytoja.

Jei jūsų vietovėje užregistruota erkinio encefalito atvejų, nelaukite erkinės infekcijos tyrimo rezultatų. Nedelsdami kreipkitės į seroprofilaktikos centrą (užkrečiamųjų ligų profilaktikos metodas) arba į infekcinių ligų gydytoją. Jums reikės skubios profilaktikos per pirmąsias 24 valandas arba ne vėliau kaip per tris dienas.

Kaip išvengti erkės įkandimo

Kai vykstate stovyklauti ar tiesiog pasivaikščioti į mišką, imkitės atsargumo priemonių.

  • Drabužius, batus, palapines, krepšius ir kitą įrangą išpurkškite purškalu, kurio sudėtyje yra 0,5 % permetrino. Ši medžiaga erkėms yra mirtina. Atidžiai laikykitės instrukcijų.
    Naudokite kūno repelentus su viena iš šių veikliųjų medžiagų: pikardinu, dietiltoluamidu, eukaliptų citrinų aliejumi. Nepamirškite atidžiai perskaityti instrukcijų.
  • Venkite vietų, kuriose erkės linkusios sėdėti, pavyzdžiui, aukštos žolės ir krūmų.
  • Dėvėkite aptemptus drabužius ilgomis rankovėmis. Laikykite uždengtas kulkšnis, liemenį ir riešus, kad erkė neįlįstų į tarpą tarp jūsų kūno ir drabužių.
  • Kas porą valandų apžiūrėkite savo draugų ir savo drabužius. Radę erkę, ją pašalinkite, o dar geriau – sudeginkite.
  • Grįžę namo dar kartą kruopščiai patikrinkite visus savo daiktus. Tada 10 minučių džiovinkite juos drabužių džiovyklėje arba tiesiog pakabinkite, kad išdžiūtų natūraliai.
  • Taip pat apžiūrėkite palapines, krepšius, kuprines, batus ir, jei įmanoma, išdžiovinkite.
  • Kuo greičiau nusiprauskite po dušu. Jei erkė yra ant jūsų kūno, bet dar neprisisiurbusi, vanduo nuplaus parazitą.