Skip to main content

Ir dar šešios, kurios padės visiems laikams pamiršti apie kraujospūdžio problemas.

Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, yra nemalonus, bet dažniausiai saugus dalykas. Tačiau šios būklės niekada nereikėtų ignoruoti.

Kas yra žemas kraujospūdis ir kokie pavojai gresia?

Prisiminkite normalaus kraujospūdžio ribą: 90/60. Kai tik kuris nors iš skaičių sumažėja – bent pirmasis, bent antrasis, galime kalbėti apie hipotenziją.

Čia yra svarbus niuansas. Nuolatinis spaudimas nuo 130/80 laikomas aukštu, ir tai kategoriškai pavojinga visiems. Tačiau žemas kraujospūdis gali būti tiesiog jūsų ypatybė. Kol jis negadina jūsų gyvenimo negalavimais, jis nelaikomas pažeidimu, su juo nereikia kovoti.

Kitas reikalas jeigu pasireiškia tokie simptomai:

  • silpnumas;
  • prakaitavimas;
  • koncentracijos praradimas;
  • neryškus matymas;
  • pykinimas;
  • galvos svaigimas iki tokio laipsnio, kad atrodo, jog tuoj tuoj prarasite sąmonę;
  • alpimas.

Šis kompleksas labai gadina gyvenimą, trukdo dirbti ir bendrauti. Tačiau svarbiausia, kad žemas kraujospūdis, jei jį lydi nemalonūs simptomai, dažniausiai yra tik simptomas.

Žemo kraujospūdžio priežastys gali būti labai įvairios – nuo paprastos dehidratacijos ir streso iki hormoninių sutrikimų, vidinio kraujavimo ir miokardo infarkto.

Svarbu tiksliai išsiaiškinti, kas sukelia hipotenziją, ir pradėti ją gydyti. Įveikus pagrindinę ligą, kraujospūdis normalizuosis savaime.

Hipotenziją taip pat gali sukelti tam tikrų vaistų, pavyzdžiui, diuretikų ar antidepresantų, vartojimas. Svarbu, kad patys vaistų neatšauktumėte, o kreiptumėtės į gydytoją ir surastumėte tinkamą pakaitalą.

Kada kviesti greitąją pagalbą?

Kvieskite gydytojus, jei pastebėjote, kad jums ar jūsų artimajam ne tik labai nukrito kraujospūdis, bet ir:

  • yra šaltą, šleikščią ir blyškią odą;
  • greitas paviršutiniškas kvėpavimas;
  • silpas ir greitas pulsas;
  • sąmonės praradimas.

Tai vadinamosios ūminės arterinės hipotenzijos (kolapsas, šokas) požymiai. Ši būklė yra pavojinga gyvybei. Ji gali sukelti smegenų ir vidaus organų hipoksiją. Todėl nereikėtų delsti kreiptis į gydytoją.

Taip pat būtina kviesti greitąją pagalbą, jei hipotenziją lydi dusulys, aštrus skausmas krūtinėje, žandikaulyje, kakle ar nugaroje: visa tai gali reikšti širdies priepuolį.

Kaip greitai padidinti kraujospūdį namuose?

Primename: jei žemas kraujospūdis sukelia nemalonių simptomų, kreipkitės į terapeutą. Priešingu atveju rizikuojate nepastebėti galimos paslėptos ir daug globalesnės problemos. Tačiau kol nesikreipėte į gydytoją arba kol specialistas dar nenustatė negalavimo priežasčių, galite pasinaudoti paprastais namų būdais kraujospūdžiui padidinti. Pasirinkite jums patogiausią arba juos derinkite.

1. Valgykite ką nors sūraus

Gabalėlis silkės, marinuotas agurkas, pora gabalėlių brynzos ar kito sūrelio, šaukštas ryžių, gausiai pagardintų sojų padažu.

Natrio chloridas (ta pati valgomoji druska) didina kraujospūdį. Kartais smarkiai, todėl druska griežtai draudžiama žmonėms, sergantiems hipertenzija.

Dėmesio! Negalima nuolat didinti spaudimo sūriu maistu. Natrio perteklius gali sukelti širdies nepakankamumą, ypač jei tai pagyvenęs žmogus.

2. Išgerkite stiklinę vandens

Arba geriausia dvi, jei galite į jas tilpti. Skystis padidins kraujo tūrį (ir dėl to jo spaudimą į kraujagyslių sieneles), taip pat pašalins galimą dehidrataciją.

Galite rinktis mineralinį arba sūdytą vandenį – tai sustiprins poveikį.

3. Dėvėkite kompresines kojines arba kojines

Elastinės kojinės paprastai naudojamos venų varikozės patinimui ir skausmui mažinti. Tačiau be to, jos taip pat mažina kraujo kiekį kojose. Išstumtas kraujas padidins spaudimą pagrindinėse kūno kraujagyslėse. Tiesiog tinkamai dėvėkite kojines.

4. Laikykitės tinkamos laikysenos

Tai savotiška alternatyva kompresinėms kojinėms.

Jei sėdite, atsargiai atsistokite. Neturėtumėte būti kojų per kojas padėtyje.

Stovėdami galite sukryžiuoti šlaunis kaip žirklės ir jas stipriai suspausti. Taip sumažinsite kraujo tūrį apatinėse galūnėse ir padidinsite spaudimą pagrindinėse kraujagyslėse.

Kitas variantas – pastatyti vieną koją ant kėdės ar suolo priešais save ir kuo labiau palenkti visą kūną į priekį.

Taip pat galite atsigulti padėję kojas ant pagalvės ar kitoje pakeltoje padėtyje – taip padidinsite kraujo nutekėjimą iš apatinės kūno dalies.

5. Pajudėkite

Jei ilgai sėdėjote ir jaučiate žemo kraujospūdžio simptomus, turėtumėte kilstelėti rankas, pakratyti kojas, pasukti pėdas. Tai pagreitins kraujo apytaką.

6. Išgerkite kavos

Tai vienas populiariausių būdų, tačiau nėra faktas, kad jis suveiks. Kofeinas gali padidinti kraujospūdį tiems, kurie kavą geria retai. Tačiau jei esate priklausomas nuo kofeino, nebūtinai sulauksite norimo efekto.

7. Atlikite lengvą apšilimą

Kraujospūdį galite pakelti atlikdami mankštą – apšilimą, tempimą, jogą – arba trumpai pasivaikščiodami. Faktas tas, kad fizinio aktyvumo metu raumenims reikia daugiau deguonies – kad jį tiektų, širdis turi plakti dažniau ir pumpuoti daugiau kraujo.

8. Nusiprauskite po vėsiu dušu

Šaltyje kraujagyslės susitraukia ir širdis dirba sunkiau – štai kodėl šalto dušo nereikėtų maudytis žmonėms, sergantiems hipertenzija. Norėdami pakelti kraujospūdį, galite pastovėti po vėsiu vandeniu arba juo apsiprausti.

Kaip visam laikui padidinti kraujospūdį be vaistų?

Pasikartosime: su gydytojo pagalba, kuris nustatys jūsų būklės priežastis ir paskirs gydymo schemą. Simptomams palengvinti medikas skirs vaistų, kurie grąžins žemą kraujospūdį į normalų lygį.

Tačiau savo organizmui galite padėti ir patys, keisdami gyvenimo būdą. Štai ką gydytojai pataria daryti esant hipotenzijai:

  1. Gerkite daugiau vandens, ypač jei lauke karšta arba karščiuojate.
  2. Apribokite alkoholio vartojimą. Jei įmanoma, visiškai venkite alkoholio.
  3. Reguliariai mankštinkitės arba bent jau daugiau vaikščiokite: fizinis aktyvumas gerina kraujagyslių tonusą.
  4. Stenkitės ilgai nestovėti vienoje vietoje. Jei dirbate stovimą darbą, dažniau apšilkite: vaikščiokite, tūpkite, šokinėkite.
  5. Nesimaudykite ilgai karštose voniose.
  6. Sumažinkite angliavandenių kiekį savo mityboje. Jei norisi saldumynų, valgykite vaisių.