Skip to main content

Arbata ir vaistai, kojinės ir sandalai, delfinas ir undinė – nė vienas iš šių dalykų nėra susijęs su laimingomis poromis. Tačiau kai kurie vaistai su gėrimu nesikerta, o kitus reikia gerti tik su vandeniu, kaip nurodyta.

Kurios arbatos sudedamosios dalys reaguoja su vaistais?

Juodoji, baltoji, raudonoji, žalioji – kad ir kokia arbata būtų, ji gaminama iš kininių kamelijų. Gėrimo spalva priklauso nuo lapų fermentacijos laipsnio. Labiausiai vaistams jautrios medžiagos arbatoje yra kofeinas, katechinas ir kai kurios mineralinės medžiagos.

Kofeinas

Dviejuose puodeliuose juodosios arbatos yra tiek pat kofeino, kiek ir puodelyje užplikytos kavos. Tirpiosios kavos atveju kofeino kiekis skiriasi dar mažiau – vieną tirpiosios kavos puodelį galima pakeisti pusantro puodelio arbatos. Žalioji arbata mažiau žvalina, nes joje yra 28 mg kofeino (juodojoje kavoje – 47 mg).

Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir didina dopamino gamybą, padeda mažinti nuovargį, gerina dėmesį ir koncentraciją – saikingai vartojamas naudingas dietos komponentas. Tačiau per didelis kofeino kiekis gali sukelti rėmenį ir skrandžio sutrikimus, nes jis skatina rūgšties gamybą skrandyje. Be to, tie, kurie per dieną išgeria daugiau nei šešis puodelius kavos (arba 10-12 puodelių arbatos), rizikuoja patirti nemigą, aukštą kraujospūdį, širdies ir galvos skausmus.

Flavonoidai ir L-teaninas

Arbatoje gausu flavonoidų. Tai antioksidantas, kuris suteikia gėrimui skonį. Dėl flavonoidų arbata gali būti naudinga tam tikrų vėžinių susirgimų, širdies ir kraujagyslių ligų bei dantų ėduonies profilaktikai. Katechinai yra pagrindiniai žaliosios arbatos flavanoliai. Jiems priskiriamos priešgrybelinės, antikancerogeninės ir antivirusinės savybės.

Nervų sistema taip pat yra jautri pagrindinei arbatos aminorūgščiai – L-teaninui. Jis gali padidinti dėmesio koncentraciją ir kartu su kofeinu sustiprinti smegenų veiklą. L-teaninas taip pat turi raminamųjų ir antistresinių savybių, kurios dažnai priskiriamos arbatai.

Tačiau jei manote, kad lapų gėrimas gali būti vaistas, klystate. Pavyzdžiui, žalioji arbata nėra FDA patvirtinta kaip vaistas, nors daugeliu atvejų jos gėrimas yra bent jau nekenksmingas.

Kaip arbata gali paveikti vaistų veiksmingumą?

Daugumoje vaistų arbatos vartojimo kontraindikacijų nenurodoma. Be to, virtoje arbatoje yra maža veikliųjų medžiagų koncentracija, todėl yra maža rizika, kad vaisto veiksmingumas gali sumažėti. Tačiau geriausias vaistų palydovas vis dar yra vanduo: jo sudėtis neutrali, o H2O ir vaistų sąveikos galimybė mažesnė nei bet kurio kito skysčio. Atskiri tyrimai rodo, kad arbatos ekstraktai ir katechinai gali pagerinti tam tikrų medžiagų savybes, įskaitant priešvėžinį aitriųjų pipirų vanniloidų poveikį ir antibakterines gentamicino bei chloramfenikolio savybes. Vis dėlto kai kurie vaistai gali būti blogai derinami su arbata, dažniausiai dideliais kiekiais.

Kurių tablečių tikrai negalima vartoti su arbata

Stiprumo priemonės

Žalioji arbata sąveikauja su johimbinu – medžiaga, apsaugančia nuo vyrų impotencijos, todėl preparatų su johimbės medžio ekstraktu nereikėtų užgerti arbata. Afrodiziakas didina kraujospūdį ir gali sukelti nerimą bei širdies plakimą, kuriuos taip pat sukelia kofeinas.

Žaliosios arbatos katechinų poveikis testosteronui taip pat kelia abejonių, todėl šio hormono papildai turėtų būti vartojami su vandeniu.

Geležies papildai

Negalima geležies papildų užgerti arbata: kofeinas blogina mikroelemento įsisavinimą organizme. Apelsinų sultys turi priešingą poveikį: kai kurie tyrimai parodė, kad geležis geriau pasisavinama su vitaminu C.

Antidepresantai

Daugelis antidepresantų ir raminamųjų vaistų sąveikauja su kofeinu, todėl arbata gali sustiprinti šių vaistų poveikį. Mokslininkai kofeiną netgi vadina psichikos sveikatos terapijos priemone, tačiau nereikėtų pamiršti ir neigiamos pusės: pats kofeinas gali sukelti nervingumą.

Todėl tie, kurie geria daug arbatos ir kavos, turėtų pasitarti su gydytoju dėl šių gėrimų derinimo su vaistais. Ypač atsargiai reikėtų vartoti paroksetiną, imipraminą ir milnacipraną: juos vartojant kartu su kofeinu gali padidėti jų koncentracija kraujyje ir padidėti jų poveikis.

Vaistai širdžiai ir kraujagyslėms

Populiariam varfarinui reikia specialios dietos, nes žaliojoje arbatoje esantis vitaminas K mažina jo veiksmingumą. Tie, kuriems paskirtas varfarino kursas, turėtų tabletę nuplauti vandeniu ir vengti per didelio žaliosios arbatos vartojimo. Taip pat reikėtų atsargiai derinti arbatą su kitais trombozės prevencijos vaistais (cilostazoliu, klopidogreliu, tiklopidinu).

Be to, nepamirškite, kad arbatos trumpalaikis poveikis kraujospūdžiui yra ryškesnis nei kavos, todėl žmonės, turintys aukštą kraujospūdį, turėtų atsargiai rinktis arbatą ir derinti ją su vaistais.