Skip to main content

Stilistė ir tinklaraščio “Vanda Style” autorė Wanda Wong paaiškina, kodėl spalvos – tiek ryškios, tiek ramios – nėra svarbiausia. Ji ragina atkreipti dėmesį į tekstūrą ir apimtį.

Kalbėdami apie daikto spalvą dažnai darome vieną labai didelę klaidą: kalbame apie spalvą ir viskas. Ryškus ar blyškus atspalvis, sodrus ar neryškus, tinka man ar ne, galiausiai tiesiog “patinka” arba “nepatinka”. Nors svarbiausia spalva yra tekstūra, ant kurios ji uždėta, ir šios tekstūros sukuriama apimtis (pavyzdžiui, ilgas apimties kailis) arba audinio kiekis (daug sluoksnių plonos medžiagos).

Apie tai, kad madingos spalvos tiesiog neegzistuoja, esu rašęs ne kartą ir tikiuosi, kad tarp tų, kurie mane skaito, nėra nė vieno, kuris bėgtų pirkti, pavyzdžiui, mėlynos spalvos daikto, remdamasis tokiu straipsniu kaip “Mėlyna – sezono karalius. Taip pat tikiuosi, kad nepamiršite: jei spalva jums netinka, bet labai norite ją naudoti, be veido, dar yra daug kūno dalių, kurias galima puošti šia spalva (paprasčiau tariant, sijonų, kelnių, batų, diržo, rankinės, pirštinių spalva neturėtų jums trukdyti, nes “man netinka”).

Tačiau pereikime prie sėkmingų ir nesėkmingų spalvų, kurios iš tikrųjų visos yra sėkmingos. Yra tik tekstūros, kurios netinka tam tikrai spalvai, ir nepakankama apimtis. Atidžiau pažvelkime į tokius atvejus.

Labai ryškios spalvos

Jau seniai – manau, nuo pat tinklaraščio įkūrimo dienos – ketinau parašyti, kad sodrių, bet paprastų atvirų atspalvių daiktai (aš juos nemoksliškai vadinu “vaikų markerių spalvomis”) dažniausiai su niekuo nedera ir tik kenkia garderobui, nors turėtų nešti šviežumą ir įvairovę. Kiekvieną kartą mane sustabdydavo tai, kad kai kurie šių atspalvių daiktai atrodo gerai. Tik neseniai supratau, kodėl. Štai, pavyzdžiui, ryškiai mėlyna spalva, kurią taip mėgo paltų ir sijonų gamintojai (ir daugelis kitų pavadinimų, tačiau paltai ir sijonai buvo labai paplitę):

Iš tiesų šiuose pavyzdžiuose nėra nieko gero. Jis atrodo pigiai, tik su juoda spalva ir net tada daro kažkokią nuorodą į vampyro moterį, kovojančią su savimi ir savo aplinkybėmis. Tuo pačiu metu ryškiai mėlynas apsiaustas atrodo puikiai. Patikrinkite:

Kodėl? Viskas priklauso nuo tekstūros. Atviri “vaikiški flomasteriai” netinka vilnai, trikotažui, medvilnei ir odai. Tačiau jie puikiai atrodo ant nenatūralių tekstūrų, pavyzdžiui, lako, plastiko, gumuotų audinių (prisiminkite madingus lietpalčius).

Čia matome gana nevykusį geltoną džemperį (matote, į “kaip to nedaryti” nuotraukas talpinu ne tik nuobodžias nuotraukas iš noname parduotuvių, bet ir tikrą gatvės stilių):

Ir gražus utilitarinis geltonas lietpaltis.

Mažiau ryškios spalvos

Pereikime prie mažiau sodrių spalvų. Žiūrint į šviesiai pilkas aptemptas kelnes ir trumpą švarkelį (sijoną, suknelę) norisi tyliai verkti kažkur tarp šaldytuvo ir flipo.

Tačiau jei prie šviesiai pilkų detalių pridėsite tekstūros (pavyzdžiui, vilnos) ir (arba) apimties (paimkite tas pačias kelnes, bet plačias), viskas taps estetiškai subalansuota:

Atkreipkite dėmesį, kad aptemptos bordo spalvos kelnės ar net tamsiai pilkos kelnės atrodo kur kas geriau (ne tobulai, bet vis tiek geriau):

Jau anksčiau rašiau apie dulkėtą rožinę ir smėlinę (jei praleidote, skaitykite čia). Tačiau tame straipsnyje nebuvo tinkamai atsižvelgta į paties kūrinio apimtį. Kodėl, pavyzdžiui, geriau atrodote apsivilkę šviesiai rausvą ar tokio pat atspalvio pilką paklodę, o ne vienspalves aptemptas kelnes? Nes paklodė suteikia apimties, o kelnės – ne. Tūris išsaugo daug spalvų, jei ne visas.

Pavyzdžiui, šiuo atveju platus ryškiai geltonas sijonas atrodė daug įtikinamiau nei geltonas džemperis, apie kurį jau kalbėjome:

Mėlyna, mėtų ir koralų spalvos beveik visada atrodo prastai, kai esame ne kūdikio miegamajame.

Šiuo atveju dėl plono megztinio audinio mėtų atspalvis net neišsaugojo apimties:

Mėlynas paltas galėtų gyvuoti ir toliau, jei nebūtų struktūriškai ir silueto požiūriu derinamas su suknele:

Apskritai net ir šias spalvas galima dėvėti, jei daiktai yra pakankamai dideli.

Ir mėtų paltas gali būti sėkmingas:

Iš šių dviejų nuotraukų nė viena man visiškai nepatinka. Tačiau akivaizdu, kad platus koralinis džinsinis švarkas yra malonesnis akiai nei aptemptas, tiesa?