Skip to main content

Vanduo jūsų namuose gali patekti iš daugelio šaltinių. Vanduo gali patekti į namus dėl nuotėkio arba prasiskverbti pro rūsio grindis. Drėgmės į namų orą gali patekti ir po dušu ar net gaminant maistą. Drėgmės kiekis, kurį gali išlaikyti jūsų namų oras, priklauso nuo oro temperatūros. Krentant temperatūrai, oras gali išlaikyti mažiau drėgmės. Todėl šaltu oru drėgmė kondensuojasi ant šaltų paviršių (pvz., ant vidinės lango pusės susidaro vandens lašeliai). Ši drėgmė gali skatinti biologinių teršalų augimą.

Yra daugybė būdų, kaip kontroliuoti drėgmę namuose:

  • Ištaisykite nuotėkius ir pratekėjimą. Jei vanduo į namą patenka iš išorės, galite rinktis nuo paprasto kraštovaizdžio sutvarkymo iki didelių kasinėjimų ir hidroizoliacijos. (Žemė turėtų būti nuožulni nuo namo.) Vanduo rūsyje gali patekti dėl to, kad nėra latakų arba vanduo teka link namo. Vandens nutekėjimas vamzdžiuose arba aplink vonias ir kriaukles gali sudaryti sąlygas biologiniams teršalams augti.
  • Pusrūsiuose esantį purvą uždenkite plastikiniu dangčiu, kad drėgmė nepatektų iš žemės. Įsitikinkite, kad pusrūsiai yra gerai vėdinami.
  • Vonios kambariuose ir virtuvėse naudokite ištraukiamuosius ventiliatorius, kad drėgmė būtų pašalinta į išorę (ne į palėpę). Drabužių džiovyklę išveskite į lauką.
    Išjunkite tam tikrus prietaisus (pvz., oro drėkintuvus ar žibalinius šildytuvus), jei pastebėjote drėgmę ant langų ir kitų paviršių.
  • Naudokite oro sausintuvus ir oro kondicionierius, ypač karštame ir drėgname klimate, kad sumažintumėte drėgmės kiekį ore, tačiau įsitikinkite, kad patys prietaisai netampa biologinių teršalų šaltiniais.
  • Padidinkite šaltų paviršių, ant kurių kondensuojasi drėgmė, temperatūrą. Naudokite izoliaciją arba varstomus langus. (Viduje sumontuotas langas su audra veikia geriau nei langas, sumontuotas išorėje). Atidarykite duris tarp kambarių (ypač duris į spintas, kuriose gali būti šalčiau nei kambariuose), kad padidintumėte cirkuliaciją. Cirkuliacija perneša šilumą į šaltus paviršius. Padidinkite oro cirkuliaciją naudodami ventiliatorius ir perkeldami baldus iš sienų kampų, kad būtų skatinama oro ir šilumos cirkuliacija. Įsitikinkite, kad jūsų namuose yra šviežio oro šaltinis ir kad iš namų galima pašalinti perteklinę drėgmę.
  • Ypatingą dėmesį skirkite kilimams ant betoninių grindų. Kilimas gali sugerti drėgmę ir tapti biologinių teršalų augimo vieta. Naudokite ploto kilimus, kuriuos galima iškelti ir dažnai skalbti. Tam tikro klimato sąlygomis, jei kiliminė danga bus klojama ant betoninių grindų, gali prireikti ant betono įrengti garų barjerą (plastikinę plėvelę) ir uždengti jį paklotu (izoliacija, padengta fanera), kad nekiltų drėgmės problemų.
  • Drėgmės problemos ir jų sprendimo būdai skiriasi priklausomai nuo klimato sąlygų. Šiaurės rytuose yra šalta ir drėgna; pietvakariuose – karšta ir sausa; pietuose – karšta ir drėgna; o vakarinėse kalnų valstijose – šalta ir sausa. Visuose šiuose regionuose gali kilti drėgmės problemų. Pavyzdžiui, pietvakariuose naudojami garinimo aušintuvai gali skatinti biologinių teršalų augimą. Kituose karštuose regionuose naudojami oro kondicionieriai, kurie per greitai atvėsina orą, gali neleisti oro kondicionieriams veikti pakankamai ilgai, kad iš oro būtų pašalintas drėgmės perteklius. Skirtingo klimato šalims būdingi statybos ir oro sąlygų pritaikymo tipai gali lemti skirtingas problemas ir jų sprendimo būdus.

Drėgmė ant langų

Jei ant langų ir kitų šaltų paviršių susikaupia per daug drėgmės, drėgmės reguliatorius nustatytas per aukštai. Ilgesnį laiką trunkantis drėgmės perteklius gali pažeisti sienas, ypač kai lauko oro temperatūra yra labai žema. Perteklinė drėgmė kondensuojasi ant langų stiklo, nes stiklas yra šaltas. Kiti drėgmės pertekliaus šaltiniai, be pernelyg dažno drėkintuvo naudojimo, gali būti ilgas dušas, vandens tekėjimas kitoms reikmėms, virimas ar garinimas gaminant maistą, augalai ir drabužių džiovinimas patalpoje. Sandariuose, energiją taupančiuose namuose drėgmės susikaupia daugiau; kartais gali tekti paleisti virtuvės ar vonios ventiliatorių arba trumpam atidaryti langą. Langai su orlaidėmis ir sandarinimas aplink langus palaiko šiltesnį vidinį stiklą ir sumažina drėgmės kondensavimąsi jame.

Drėkintuvų nerekomenduojama naudoti pastatuose, kuriuose nėra tinkamų garų barjerų, nes drėgmės kaupimasis gali jiems pakenkti. Pasikonsultuokite su statybos rangovu, kad nustatytų, ar garų barjeras jūsų name yra tinkamas. Naudokite drėgmės indikatorių santykinei drėgmei namuose matuoti.