Temos
Ne per mažai, bet ir ne tiek daug, kaip atrodo.
Įsivaizduokite, kad atsibundate pirmosios ilgai lauktų atostogų dienos rytą: ramiai pusryčiaujate, ilsitės paplūdimyje, neskubate, sėdite kavinėje ar restorane… Atrodo, kad viskas vyksta pagal planą, esate laimingi, atsipalaidavę ir mėgaujatės atostogomis. Tačiau kažkuriuo metu staiga suprantate, kad jums baisiai nuobodu. Ir kuo toliau, tuo labiau nuobodžiaujate.
Jei jums pažįstama tokia situacija, žinokite, kad esate ne vieni. Neriboto laisvo laiko turėjimas ne visada, kaip tikimės, suteikia laimės. Pavyzdžiui, pensininkai, kurie svajojo, kad išėję iš darbo džiaugsis gyvenimu, iš tikrųjų po kelių savaičių su ilgesiu žvelgia atgal, nes darbas suteikė gyvenimui prasmę ir reikšmę. Kita vertus, jei nuo aušros iki sutemų neturite nė minutės laisvos nuo darbo ar kitų įsipareigojimų, tai taip pat nedaro jūsų laimingų, nes kyla chroniškas stresas ir nervinė įtampa.
Siekdami atsakyti į klausimą “Koks turėtų būti optimalus laisvo laiko kiekis, kad būtume laimingi?”, Kalifornijos universiteto mokslininkai, kurių straipsnis buvo paskelbtas žurnale “Journal of Personality and Social Psychology”, apklausė daugiau kaip 35 000 amerikiečių. Tyrimo dalyviai atsakinėjo į klausimus apie tai, kiek laisvo laiko jie turi, kaip jį leidžia, ar yra laimingi ir pan.
1. Jei norite būti laimingi, negalite turėti mažiau nei dviejų valandų laisvo laiko per dieną. Stresas, susijęs su pernelyg įtemptu kasdienio gyvenimo grafiku, neleidžia jum mėgautis.
2. Tačiau per daug laisvo laiko taip pat nėra gerai – jei reguliariai neturite ką veikti daugiau nei penkias valandas per dieną, prarandate gyvenimo tikslo pojūtį, jis praranda savo esmę ir struktūrą, o jus užvaldo ne itin laimingos emocijos.
3. Kartu labai svarbu, kaip praleidžiate laisvalaikį. Jei užsiimate kažkuo prasmingu, pavyzdžiui, sportu, savanoryste ar pomėgiais, tuomet penkios ar daugiau laisvo laiko valandų per dieną gali padaryti jus laimingą. Taip pat svarbu, ar esate vienas, ar bendraujate su kitais žmonėmis – pastaruoju atveju labiau tikėtina, kad būsite laimingas.
Trumpai tariant, kaip nurodo mokslininkai, kalbant apie laisvalaikį, kaip ir daugelyje kitų gyvenimo situacijų, veikia vadinamasis “Auksaplaukės efektas” (garsios pasakos herojė): dvi valandos ar mažiau per dieną yra per mažai, kad būtumėte laimingi, penkios valandos ar daugiau per dieną – per daug, o nuo dviejų iki penkių valandų per dieną – kaip tik.