Skip to main content

Šiandien naudotis kompiuteriu moka dažnas vaikas, net ir tas, kuris dar į mokyklą neina. Neretai vaikai, paaugliai bei suaugusieji prie kompiuterio ekrano praleidžia gana daug laiko, o tai – ne paslaptis – nėra gerai sveikatai, emocijoms, psichologinei būsenai, judėjimui. Vis daugiau sveikatos sutrikimų siejama būtent su ilgu ir per dažnu sėdėjimu prie kompiuterio. Kuo konkrečiai tai kenkia sveikatai?

Kuo gresia ilgas sėdėjimas prie kompiuterio?

Jei Jūsų darbo vieta yra ergonomiška, tuomet kompiuterio daroma neigiama įtaka judėjimui, laikysenai gerokai sumažinama. Jei pasirenkate gerą kompiuterį (puikių variantų patrauklia kaina rasite e. parduotuvėje https://www.bite.lt/zaidimu-kompiuteriai), mažinate ekrano daromą neigiamą įtaką akims.

Tačiau kartais net ir sudarant tinkamas sąlygas ilgo darbo kompiuteriu žala apie save praneša netaisyklingos laikysenos formavimusi, įtampa kaklo, pečių zonoje, stuburo iškrypimu, raumenų ir kaulų sistemos sutrikimais bei kitomis sveikatos problemomis. Verta paminėti, jog dažnas ilgai sėdintis prie kompiuterio skundžiasi ir judėjimo stoka, nuovargiu, dirglumu, galvos skausmu, antsvoriu, stuburo iškrypimu, riešo sąnarių problemomis, nugaros (juosmens srityje) skausmu, maudimu, akių nuovargiu, sausėjimu ir kt.

Ką daryti?

Jei kalbame apie vaikus, tai jų naudojimąsi kompiuteriu, planšete ar kitu įrenginiu galima apriboti, stipriai sutrumpinant prie ekranų praleidžiamą laiką. Tačiau jei Jūsų darbas yra prie kompiuterio, tuomet reikia ieškoti kitų sprendimų, kaip sušvelninti šio įrenginio daromą žalą kūnui, emocijoms, darbingumui.

Siekiant sumažinti sėdimo darbo prie kompiuterio keliamas rizikas tikslinga imtis veiksmų, atsižvelgiant į konkrečią problemą. Pavyzdžiui, jei jaučiate, jog silpsta regėjimas, kruopščiai darykite akių mankštas; jei skauda nugarą, kaklą, pečius, tai įvertinkite, ar tinkamo aukšto stalas bei kėdė, darykite pratimus kaklui, sėdėkite tiesiai ir pan.