Temos
Į rečiausią akių spalvą pretenduoja kelios spalvos – nuo žalios iki raudonos.
Žmogaus akys gali būti nuostabios spalvų įvairovės ir kai kurios jų yra daug retesnės už kitas. Priešingai populiariam įsitikinimui, ne visada galima nuspėti kūdikio akių spalvą vien pagal dviejų tėvų akių spalvą. Akis paveldime dėl sudėtingo proceso, kuris gali lemti labai neįprastus rezultatus.
Akies viduryje esantis vyzdys beveik visada yra juodas, o aplink jį esantis spalvotas žiedas, vadinamas rainelėmis, gali būti įvairių spalvų. Dažniausiai pasitaikanti rainelės spalva yra ruda. Tai reiškia, kad daugiau žmonių Žemėje turi rudas akis nei bet kurios kitos spalvos. Tačiau kokia yra rečiausia akių spalva?
Kokia yra rečiausia pasaulyje akių spalva?
Skelbiama, kad žalia yra rečiausia pasaulyje akių spalva. 2014 m. Amerikos oftalmologijos akademijos atlikto tyrimo duomenimis, tik 9 proc. žmonių turi žalias akis, 45 proc. – rudas, 18 proc. – lazdyno ir 27 proc. – mėlynas. Tačiau 1 proc. žmonių, dalyvavusių toje apklausoje, teigė, kad jų akių spalva nėra ruda, mėlyna, lazdyno ar žalia.
Dar rečiau pasitaiko albinizmas – liga, kuria serga maždaug 1 iš 20 000 žmonių ir dėl kurios akys gali būti raudonos arba rausvos spalvos. Tokiais atvejais rainelė yra skaidri, tačiau akies viduje esančios kraujagyslės suteikia joms rausvą arba raudoną spalvą.
Ar žmonės gali turėti skirtingų spalvų akis?
Žmonės, sergantys kita reta liga, vadinama heterochromija, gali turėti skirtingų spalvų akis. Pavyzdžiui, jie gali turėti vieną rudą ir vieną mėlyną akį. Dėl šios būklės toje pačioje akyje taip pat gali atsirasti dvi skirtingos spalvos, kai dalis rainelės yra vienos spalvos, o likusi dalis – kitos.
Dauguma žmonių, sergančių heterochromija, gimsta su šia liga ir nepatiria jokių kitų sveikatos problemų ar akių sutrikimų. Tačiau heterochromija gali pasireikšti ir dėl kitų ligų, įskaitant Hornerio sindromą ir piebaldizmą.
Kas lemia jūsų akių spalvą?
Akių spalvą lemia įvairių paveldėtų genų sąveika ir kartais mutacija. Akių spalvos genetika yra sudėtingas mokslas, kuris neapsiriboja vien tuo, kokios spalvos akis turi vaiko tėvai. Pavyzdžiui, du tėvai, kurių akys mėlynos, gali pagimdyti rudų akių vaiką.
Dažniausiai žmonės visą gyvenimą turi tą pačią akių spalvą. Mėlynų akių kūdikio akys gali patamsėti pirmaisiais metais ar net kelerius pirmuosius metus, tačiau kitais atvejais jos išlieka stabilios.
Tačiau yra įvairių būklių, dėl kurių žmogaus akių spalva keičiasi. Pavyzdžiui, dėl kataraktos akys gali atrodyti drumstos. Akių spalva taip pat gali pasikeisti dėl sužalojimų.