Temos
Darboholizmas kenkia sveikatai. Tačiau yra būdų, kaip apsaugoti smegenis nuo pervargimo.
Jau sutvarkėte visus darbus. Išjungiate kompiuterį ir padedate dokumentus ant stalo. Šiai dienai to pakaks. Arba ne?
Atitraukti mintis nuo darbo nėra lengva. Vaikščiodami su šunimi galvojate apie rytojaus užduotis. Laukdami eilėje parduotuvėje tikrinsite elektroninį paštą išmaniajame telefone. Galvosūkius suksite prausdamiesi po dušu.
Jūsų kūnas gali išeiti iš biuro griežtai pagal grafiką, bet smegenys – ne. Tai toks organas, kuris nori dirbti bet kuriuo metu. Išsiaiškinkime, kodėl taip nutinka ir kaip su tuo kovoti.
Kodėl negalime nustoti galvoti apie darbą?
Jei esate darboholikas, esate ne vienas. Bendrovės “CareerBuilder” apklausa parodė, kad 45 % visų biurų darbuotojų laisvalaikiu toliau dirba, o 49 % atsakinėja į el. laiškus, kai tik jie ateina.
Ir ši statistika dar neatspindi skaičiaus žmonių, kurie nedirba po darbo valandų, bet kurių mintys vis tiek sukasi apie profesines pareigas.
Galbūt todėl perdegimas darbe toks dažnas. Atlikus 7500 žmonių tyrimą paaiškėjo, kad mažiausiai 23 % respondentų nuolat jaučiasi “perdegę”. Dar 44 proc. prisipažino, kad taip pat jaučia šią būseną, bet tik retkarčiais.
Profesinis perdegimas gali turėti liūdnų pasekmių – nuo produktyvumo sumažėjimo iki sunkios depresijos. Ir dar blogiau. Kitas tyrimas signalizuoja, kad pervargę žmonės dažniau miršta jauname amžiuje nuo išeminės širdies ligos ir insulto.
Kai kas pasakytų, kad dirbti viršvalandžius ir galvoti apie darbą nėra tas pats, o pastarasis yra palyginti nekenksmingas. Tačiau taip nėra.
Žurnale “Journal of Applied Psychology” paskelbtame tyrime buvo nagrinėjamas psichologinio atsiribojimo nuo biuro užduočių ne darbo metu poveikis sveikatai. Nustatyta, kad negalvojimas apie profesines užduotis ne darbo valandomis yra svarbus psichologinio ir fizinio komforto veiksnys.
Be to, kita mokslininkų grupė nustatė, kad kortizolio, “streso hormono”, lygis padidėja žmonėms, kurie privalo nuolat palaikyti ryšį su darbdaviu, palyginti su tais, kurie gali likti nepasiekiami ne darbo metu. Tokiems darbuotojams sunkiau atsigauti po darbo dienos ir jie negali gerai pailsėti naktį. Taigi, kaip matote, vien mintys apie darbą gali padidinti streso lygį.
Kaip nustoti galvoti apie darbą
1. Nukreipkite savo energiją į ką nors kita
Visi, kurie kada nors bandė medituoti, žino, kaip sunku nustoti apie ką nors galvoti. Užduotis “negalvoti apie beždžionę” pirmiausia pasmerkta žlugti. Vietoj to pabandykite nukreipti mintis kita linkme.
Pavyzdžiui, užsiimkite joga. Pieškite. Pažaiskite stalo žaidimą su draugais ar vaikais. Pasirinkite patys.
Esmė – nukreipti dėmesį į kokią nors užduotį, kuri reikalauja jūsų protinių pastangų, bet nėra susijusi su darbu. Tai veiksminga dėl dviejų priežasčių.
Pirma, tai atitraukia jūsų smegenis nuo galvojimo apie darbą. Psichologas Artas Markmanas “Harvard Business Review” straipsnyje rašo:
Art Markman. Psichologas.
Bandymas įgyti įprotį “laisvalaikiu negalvoti apie darbą” yra neįgyvendinamas, nes smegenys negali negalvoti. Įprotį galite įgyti tik tada, kai atliekate tam tikrą veiksmą – negalite įgyti įpročio vengti veiksmų.
Vietoj to sukurkite sau planą, ką veiksite vietoj darbo. Užsiimkite asmeniniu tobulėjimu, pradėkite tapyti, mokykitės kalbų ar groti kokiu nors instrumentu.
Antra, mūsų smegenys nėra labai geros, kai reikia atlikti kelias užduotis. Tyrimai rodo, kad iš esmės vis dar įmanoma vienu metu galvoti apie du nesusijusius dalykus. Vis dėlto, jei laisvalaikiu užsiimsite hobiu ar aistra, yra didesnė tikimybė, kad jūsų protas pamirš darbo užduotis.
2. Sukurkite planą ir jo laikykitės
Kaip paprastai baigiasi jūsų diena? Uždarysite dešimtis susikaupusių naršyklės skirtukų, pažvelgsite į savo darbų sąrašą, pasižymėsite nebaigtus darbus ir jausitės dėl to nusivylę. Tuomet išeinate, galvodami, ką darysite rytoj.
Tačiau yra geresnis būdas užbaigti dieną, nei manėte, kad nereikės jaudintis dėl to, ko nepadarėte. Tai paprasta: prieš išeidami sudarykite rytdienos planą.
Tai gali atrodyti nelogiška: jau turite daugybę neatliktų užduočių, o tada jūsų paprašoma jas surašyti ant atskiro popieriaus lapo. Tačiau mokslas įrodo, kad planas iš tiesų atpalaiduoja jūsų galvą.
Indianos valstijoje esančiame Ball State universitete atlikto tyrimo metu kai kurių tiriamųjų buvo paprašyta sudaryti planą, kuriame būtų nurodyta, kada ir kaip jie atliks nebaigtas užduotis. Kita pusė dalyvių to nedarė. Dėl to tie, kurie rašė planą, mažiau kentėjo nuo įkyrių minčių apie būsimas užduotis.
Pabandykite išimti iš galvos savo užduotis ir užrašyti jas ant popieriaus. Arba užsirašykite jas kokioje nors užduočių tvarkyklėje.
3. Mažiau laiko praleiskite su savo prietaisais
Šiuolaikinių technologijų dėka nuolat palaikome ryšį su savo darbdaviais, o tai ne itin padeda, kai atostogaujate. Vidutinis darbuotojas tikrina savo telefoną kas 12 minučių, net ir atostogaudamas!
Todėl ribokite laiką, kurį praleidžiate naršydami elektroninį paštą ir tikrindami žinutes. Tai padaryti gali padėti specialios programėlės, skirtos “iOS” ir “Android” sistemoms. O kompiuteryje savaitgaliui galite išjungti pranešimus arba įjungti režimą “Netrukdyti”.
4. Nustokite skųstis
Daugeliui iš mūsų darbo dienos pradžia atrodo vienodai. Su kolegomis šnekamės apie savo nusivylimą, erzinančias akimirkas, nesąžiningumą, pernelyg griežtus viršininkus ir kitus nepatogumus.
Užstrigote su sudėtingu projektu, o viršininkas jums nepadeda. Jaučiatės taip, tarsi esate vienintelis komandoje, kuris ką nors daro. O blogiausia: Ženia iš rinkodaros skyriaus negali suprasti, kad neprivalote kiekviename el. laiške spausti “atsakyti visiems”, ir jūsų pašto dėžutę užplūsta jos korespondencija.
Tačiau skundimasis nepadeda: jis tik didina stresą ir verčia galvoti apie darbą pačiu netinkamiausiu metu.
Daugelis tyrimų patvirtina, kad žodžiu išsakytas pyktis ir nusivylimas tik didina pyktį ir nusivylimą. Be to, tarp kolegų galite būti žinomas kaip amžinai nepatenkintas verkšlentojas.
Taigi kontroliuokite savo nusivylimą. Galite pabandyti “išraiškingąjį rašymą”: užrašykite savo nusivylimą keliančias mintis ant popieriaus lapo, o paskui jį išmeskite. Harvardo ir Ohajo universitetų ekspertai patvirtina, kad šis ritualas tikrai padeda atmesti neigiamas mintis ir susilaikyti nuo jų ateityje. Popierius pigesnis už psichologą, bet terapinis efektas yra!
Naudokitės šiomis keturiomis taktikomis ir jūsų smegenys pagaliau nustos dirbti viršvalandžius.