Temos
Jei dabar dėl mūsų pasirinktos nuotraukos pasijutote laimingi – sveikiname, jūsų organizmas gamina oksitociną, vieną iš “laimės hormonų”. O nedidelis šokolado batonėlis gali padidinti dopamino gamybą. Geras jausmas, ar ne? Tačiau tai nėra taip paprasta, kaip atrodo. Kviečiame jus ir mūsų ekspertą apžvelgti šviesiąsias ir tamsiąsias kiekvieno hormono puses.
Kaip manote, iš kur gauname teigiamų emocijų? Paprastai tariant, džiaugsmo, komforto, saugumo ir panašios būsenos atsiranda dėl to, kad, priklausomai nuo situacijos, smegenyse sintetinamas tam tikras neuromediatorius, paprastai vadinamas laimės hormonu.
Visus juos sukūrė gamta, kad išgyventume, o tai reiškia, kad turime laikytis jos nurodymų, kitaip “vaistas” gali greitai virsti “nuodais”.
DOPHAMIN
Pasiekimų hormonas. Kiekvieną kartą, kai smegenys pajunta, kad pasiektas išgyvenimo tikslas, jos išskiria dopaminą, kuris sustiprina mūsų veiksmus teigiamomis emocijomis. Pavyzdžiui, gyvūnų pasaulyje beždžionei, pamačius bananą, išsiskiria dopaminas. Kai išsikeliame tikslus, juos pasiekiame ir jaučiame pasitenkinimą dėl gerai atlikto darbo, tai yra dopaminas.
Tamsioji dopamino pusė pirmiausia yra priklausomybė nuo žaidimų. Kompiuteriniame žaidime pereinant lygį po lygio, smegenyse sintetinamas dopaminas. Štai kodėl sunku atitraukti žmogų nuo žaidimų. Juk jis iš esmės tiesiog “sėdi ant dopamino”.
Kitas akivaizdus dopamino trūkumas – priklausomybė nuo pasiekto tikslo. Galiausiai smegenys nustoja jį išskirti, jei stimulas yra nuolatinis. Todėl ilgainiui priprantame prie saldumynų ir didiname jų kiekį. Dėl šios priežasties po dešimties santuokos metų daugelis žmonių santykių nebelaiko šviesiais ir nori kažką keisti.
SEROTONIN
Pagarbos hormonas. Būti reikalingam ir vertinamam kitų buvo būtina mūsų protėvių išlikimo sąlyga. Mums svarbu būti naudingiems žmonėms, būti reikalingiems. Štai kodėl, kai mus giria ir giria už mūsų veiksmus, tai visada mus pralinksmina – serotoninas veikia.
Tamsioji serotonino pusė – tai poreikis įrodyti savo svarbą ir statusą naujausių prekės ženklų telefonais, už kreditą pirktais automobiliais, shopaholizmu, “vaikščiojimo ant kiaušinio lukšto” principu sukurta karjera, socialinių tinklų sekėjais, patinkais ir pasiekiamumu, dėl kurių žmonės pasiruošę filmuoti vadinamąjį šokiruojantį turinį.
OXITOCIN
Pasitikėjimo hormonas. Akivaizdu, kad be abipusio pasitikėjimo mūsų protėviams buvo sunku tikėtis išgyventi laukinėje gamtoje. Todėl kiekvieną kartą bendraudami su artimaisiais patiriame malonius jausmus.
Tačiau būtent dėl oksitocino paaugliai jungiasi į nusikaltėlių bendruomenes, nes jis suteikia pasitikėjimo “savo” grupe jausmą. Kitas oksitocino neigiamos pusės pavyzdys – žmonos, kurios patiria prievartą, bet lieka santykiuose, nes bijo likti vienos.
ENDORFINAS
Natūralus skausmą malšinantis vaistas, leidžiantis išvengti pavojaus susižeidus ar patyrus traumą. Būtent jis suteikė mūsų alkaniems protėviams jėgų įveikti didelius atstumus ieškant maisto.
Siekdami sumažinti stresą, atitraukti dėmesį nuo kitų problemų ir pasijusti geriau, kai kurie užsiima savęs kankinimu (savęs žalojimu), skatindami endorfinų gamybą.
Daugelis žmonių tikriausiai yra girdėję apie eksperimentą, kurio metu į žiurkių smegenų malonumo centrą buvo implantuotas elektrodas. Šalia žiurkės buvo padėtas pedalas, kurį paspaudus elektrodas išsiskirdavo ir gyvūnas patirdavo malonumą. Eksperimentas baigėsi žiurkės mirtimi, nes ji nei valgė, nei gėrė, o tik spaudė pedalą, kuris dirgino jos malonumo centrą.
Šis eksperimentas aiškiai parodo, kad malonumas ne visada suderinamas su gyvenimo kokybe ir net pačiu gyvenimu. Turime labai atsargiai elgtis su savo troškimais ir malonumais ir žinoti, kokią naudą jie mums atneš ilgainiui. Pavyzdžiui, maistas su cukrumi ir miltais tuo metu sukelia euforijos pojūtį, tačiau visi žino, kad toks valgymas turi neigiamą poveikį sveikatai ir gerovei.
SINERGIJA
Idealiu atveju visi laimės hormonai turėtų gamintis tolygiai. Būtent jų sinergija yra tikros laimės jausmas chemine prasme, nes smegenyse bus visų šiai laimei reikalingų medžiagų.
Tai įmanoma tik tada, jei sukursime tam būtinas sąlygas, t. y. turėsime tikslų ir jų sieksime, jausime, kad esame reikalingi žmonėms, užmegsime su jais glaudžius ir pasitikėjimu grįstus santykius ir gyvensime aktyvų gyvenimą. Taigi kiekvienas iš mūsų tikrąja to žodžio prasme yra “savo laimės šeimininkas”.