Temos
Sąstingis, dezorientacija, sąmonės praradimai ir kiti nemalonūs dalykai, kurių nenorite patirti.
Tik trečdalis žmonių miegui skiria aštuonias valandas per naktį. Daugumos gydytojų teigimu, būtent tiek miego turėtų miegoti suaugęs žmogus. Jei mažiau miegate, tai neišvengiamai turi įtakos jūsų savijautai, gebėjimui susikaupti ir įsiminti informaciją. Kuo ilgiau žmogus nemiega, tuo daugiau pokyčių vyksta jo organizme.
Kaip organizmas reaguoja į miego trūkumą.
Žmonės skirtingai toleruoja miego trūkumą, priklausomai nuo jų amžiaus, sveikatos, gyvenimo sąlygų ir mitybos. Pavyzdžiui, vaikams ir jaunimui reikia daugiau miego nei suaugusiesiems. Miego trūkumas vaikystėje gali lemti prastus mokymosi rezultatus, bendravimo ir socializacijos problemas, blogų įpročių ir pavojingų santykių atsiradimą, sulėtėjusį fizinį augimą ir vystymąsi.
Ilgalaikio budrumo poveikis iš esmės panašus į nuolatinio miego trūkumo poveikį, skiriasi tik tai, kaip greitai jis pasireiškia.
Po vienos dienos
Dauguma žmonių jau po 24 valandų nepertraukiamo budrumo pradeda jausti miego trūkumo poveikį.
Po 24 valandų be miego
- Sumažėja kūno temperatūra.
- Padidėja streso hormonų kortizolio ir adrenalino kiekis.
- Padidėja cukraus kiekis kraujyje (sumažėja insulino kiekis).
- Raumenys įsitempę.
- Sutrinka natūralus miego ir poilsio ciklas, todėl sutrinka hormonų, reguliuojančių augimą, apetitą, medžiagų apykaitą ir imunitetą, gamyba.
- Sutrinka regėjimas ir klausa.
- Pasaulio suvokimas pradės keistis.
Kai smegenys patiria stresą, jos stengiasi taupyti energiją ir pereina į “vietinio miego” būseną – laikinai išjungia kai kuriuos savo neuronus. Dėl to atsiranda mieguistumas, dirglumas, sutrinka dėmesio koncentracija, koordinacija, mąstymo ir sprendimų priėmimo įgūdžiai, prastėja atmintis. Taip pat gali padidėti apetitas ir atsirasti potraukis energijai imlesniam maistui.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, miego trūkumas dienos metu prilygsta 30-60 ml gryno alkoholio išgėrimui. Tai yra 0,8 (kai kurių šaltinių duomenimis – lygiai 1) promilės alkoholio kraujyje, o tai yra gerokai daugiau nei Europoje leidžiama norma. Kitaip tariant, sėsti prie vairo po dienos be miego yra taip pat pavojinga, kaip ir vairuoti išgėrus.
Po dviejų dienų
Po 36 valandų be miego
- Minėtas poveikis išlieka ir stiprėja.
- Atsiranda nuovargis.
- Atsiranda kalbos sutrikimų.
- Motyvacija mažėja.
- Didėja tikimybė priimti rizikingus sprendimus.
- Mąstymas tampa mažiau lankstus.
Kalifornijos psichiatrai nustatė, kad po 30 valandų budrumo žmonės daug prasčiau atpažįsta emocijas. Smegenų nuovargis apsunkina iš pažiūros paprasčiausius veiksmus.
Po 48 valandų be miego
- Neigiamas poveikis ir toliau kaupiasi.
- Pasitaiko nesąmoningumo (mikromiego) periodų.
- Asmuo pradeda jaustis sutrikęs ir dezorientuotas.
- Sumažėja imunitetas ir padidėja virusinių ir uždegiminių ligų: gripo, ūminių virusinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų infekcijų grėsmė. Tai patvirtino Brazilijos imunologų atliktas tyrimas.
Kuo ilgiau budima, tuo stipresnis tampa neigiamas miego trūkumo poveikis. Po dviejų dienų prasideda stiprus nuovargis. Dėl to smegenys nevalingai pereina į mikromiegą – trumpus, kelias sekundes trunkančius visiškos nesąmonės periodus.
Po trijų ar daugiau dienų be miego
Po 72 valandų be miego
- Neigiamas poveikis tampa toks stiprus, kad žmogus nebegali savarankiškai išlikti budrus.
- Gali atsirasti psichikos sutrikimų: paranoja, psichozė, depresija.
- Protiniai gebėjimai sumažėja tiek, kad sunku atlikti net paprastas užduotis.
- Žmogus turi atminties problemų. Pavyzdžiui, jis gali pamiršti, ką daro, pačiame veiksmo įkarštyje.
- Pasikeičia pasaulio suvokimas: atsiranda haliucinacijų ir iliuzijų.
Net ir sveikiems žmonėms tris dienas budėti sunku. Tokią išvadą padarė Pekino universiteto kinų psichologai, atlikę eksperimentą. Dalyviai buvo socialiai izoliuoti ir budėjo 72 valandas. Jų širdies ritmas padažnėjo, atsirado nepageidaujamas poveikis širdies dūžių amplitudei, dėl to pablogėjo nuotaika.
Tris paras nemiegojęs žmogus jaučia didelį nuovargį, koncentracijos ir atminties sutrikimus, paranoją ir depresiją. Jam būtų sunku vienu metu atlikti kelis darbus ir bendrauti su kitais.
Dauguma šių poveikių išnyksta gerai išsimiegojus. Kai kurias iš jų galima sumažinti tinkamai maitinantis ir geriant, tačiau gero miego niekas nepakeis.