Skip to main content

Ar tiesa, kad taip jaučiasi tik žemą savivertę turintys žmonės?

Visuomenėje vyrauja poliarizuotas pavydo jausmas. Viena vertus, pavydas laikomas tikros meilės ženklu. Kita vertus, jis priskiriamas tik nesaugiems žmonėms. Kartu su šeimos terapeute Natalija Tverdokhleb aptariame, kodėl pavydas yra normalus jausmas ir kaip su juo gyventi, kad nesukeltumėte skausmo sau ir savo partneriui.

Kas yra pavydas

Dėl pavydo jausmo vienu metu jaučiame pyktį, neapykantą, nerimą, pavydą, neviltį ir nepasitikėjimą. Pavydas gali kilti ne tik partneriui, bet ir draugams, tėvams, broliams ir seserims. Pavydas mylimam žmogui gali būti ne tik kitam asmeniui, bet ir darbui, pomėgiams, net telefonui ar kompiuteriui, kuriam jis skiria visą savo laisvalaikį.

Pavydas – tai baimė pralaimėti konkuruojant su kitu asmeniu, daiktu ar veikla. Tai baimė, kad svarbiam asmeniui yra kažkas vertingesnio už jus ir laiką, praleistą su jumis. Pavydas skatina abejones dėl savęs ir kito asmens.

Šį jausmą dažnai lydi gėda, jis yra socialiai smerkiamas, todėl žmonėms paprastai sunku prisipažinti, kad jie pavydi. Daugelis žmonių visai nenori jausti pavydo, nes tai varginantis jausmas, todėl jį neigia ir slopina. Tačiau neįmanoma niekada su tuo nesusidurti.

Kas sukelia pavydą

Dažniausiai pavydas yra susijęs su žema saviverte. Iš tiesų žemą savivertę turintys žmonės yra labiau linkę pavydėti nei tie, kurių savivertė stabili. Kai žmogus nevertina savęs, jis ypač bijo pralaimėti konkurencinėje kovoje. Tačiau tai nėra vienintelė priežastis.

Pirmą kartą su pavydu žmogus susiduria vaikystėje. Pavyzdžiui, maždaug penkerių metų vaikai gali jausti priešiškus jausmus savo lyties tėvams. Šis reiškinys turi pavadinimą – Edipo kompleksas (berniukams) ir Elektros kompleksas (mergaitėms). Tai normalus vaiko raidos etapas. Tada konfliktas išsprendžiamas: mergaitės nustoja pavydėti tėčio mamai, o berniukai nustoja pavydėti mamos tėčiui. Jie nebekonkuruoja su savo tėvais, bet nori būti į juos panašūs. Jei vaikas šį laikotarpį praleido specifiškai (pvz., neturėjo kitų tėvų), vaikystėje nebuvusios emocijos gali būti intensyviau išgyvenamos suaugus.

Sugriautas pasitikėjimas vaiko ir tėvų santykiuose gali sukelti pavydą. Pavyzdžiui, jei suaugusieji nesirūpina savo vaikais, ignoruoja jų poreikius, palieka juos vienus, atiduoda kitiems giminaičiams arba išsiskiria su jais. Tokia patirtis sukelia visuotinį nepasitikėjimą ir baimę būti paliktam. Ši baimė perkeliama į vėlesnius santykius.

Neigiama patirtis romantiniuose santykiuose taip pat gali turėti įtakos pavydui. Pavyzdžiui, asmuo buvo apgautas partnerio. Jei santykiai tęsiasi, neištikimybės patirtis palieka “prisirišimo žaizdą”. Jį gali sukelti baimė ir skausmas, jis gali pasireikšti kaip pavydas. Jei pora išsiskyrė, ši patirtis gali paskatinti nepasitikėjimą kitu partneriu ir sukelti pavydą.

Kartais partneriai gali sąmoningai išprovokuoti vienas kitą pavydėti. Dažniausiai taip nutinka, kai asmuo nesijaučia svarbus ir bando padidinti savo svarbą gaudamas “meilės įrodymų”. Priežastis gali būti tas pats pavydas, pavyzdžiui, dėl neišbaigtų partnerio santykių su buvusiaisiais, kuris pasireiškia neapibrėžtomis ribomis – dažnais skambučiais, nuolatiniais pagalbos prašymais.

Kokie mitai sklando apie pavydą?

Su pavydu reikia kovoti

Noras atsikratyti pavydo kyla iš jo baimės, nes tai labai sunkus jausmas. Iš pradžių pavydas dažniausiai pasireiškia pykčiu, tačiau jis slepia ir kitas, “švelnesnes” emocijas. Asmuo gėdijasi savo pažeidžiamumo, jaučiasi silpnas ir priklausomas nuo partnerio. Kartu jie bijo prarasti mylimą žmogų.

Jei slopinsite ar neigsite pavydą, vargu ar pavyks nustoti pavydėti. Vietoj to geriau išdrįsti pripažinti savo pažeidžiamumą partneriui ir baimę jį ar ją prarasti. Tada galėsite ramiai su jais pasikalbėti ir paprašyti paramos. O jūsų mylimas žmogus jausis vertinamas, mylimas ir galės jumis pasirūpinti.

Pavydas – tikros meilės požymis

Pavydas ir meilė iš tiesų yra susiję, nes kai žmonės užmezga artimus santykius ir tampa vertingi vienas kitam, atsiranda baimė juos prarasti. Todėl pavydas yra natūralus jausmas artimuose santykiuose.

Netikėtas pavydo “dūris” gali parodyti, kad partneris yra tikrai svarbus, net jei patys to dar iki galo nesuvokiame. Pavydas taip pat gali pasireikšti kaip reakcija į atstumą santykiuose, kaip signalas, kad “man tavęs trūksta”.

Sveikiems santykiams svarbus pasitikėjimas. Jei nuolat pavydite, net ir be konkrečios priežasties, tai ne meilės, o pasitikėjimo trūkumo ženklas. Tokiu atveju naudinga pagalvoti: kodėl nepasitikite savo partneriu? Ir ar jis apskritai gali kuo nors pasitikėti?

Pavydas yra patologija

Nors pavydas yra nemalonus jausmas, kuris gali pasireikšti destruktyviai, kaltinimais ir skandalais, jis yra normalus. Žmonės, turintys savigarbą, yra pavydūs, ir tam yra objektyvių priežasčių.

Yra nesveikas pavydo pasireiškimas – pavydo iliuzija. Tai psichozė, kurią reikia gydyti. Jis pasireiškia psichikos sutrikimų turintiems žmonėms, dažniau vyrams ir paūmėja vartojant alkoholį. Patologija prasideda tada, kai žmogus neturi pagrindo pavydėti, bet ir toliau pavydi, o jokie racionalūs argumentai ir įsitikinimai negali jo nuraminti. Todėl tai ir vadinama iliuzija, nes žmogaus idėjos nepagrįstos jokiais tikrovės faktais. Tuo pat metu jis yra įtarus ir kankinamas, o iliuzija pradeda lemti visą žmogaus gyvenimą. Jis gali pradėti sekti savo partnerį, jį kontroliuoti ir net fiziškai smurtauti. Gali padėti vaistai ir psichoterapinis gydymas.

Ką daryti, jei pavydžiu savo partneriui

  • Pradėkite nuo prisipažinimo sau, kad asmuo, kurio pavydite, jums yra svarbus ir nenorite jo prarasti.
  • Pabandykite susitaikyti su pavydo jausmu. Nesigėdinkite savęs dėl to ir nemanykite, kad esate silpni ar blogi.
  • Ištikus pavydo priepuoliui, nesusidurkite su partneriu iš karto. Suteikite sau laiko nusiraminti ir kvėpuoti. Stenkitės nesielgti iš pykčio: nekaltinkite savo mylimo žmogaus ir nerėkite ant jo ar jos.
  • Vietoj to pabandykite pripažinti savo pažeidžiamumą ir pasidalyti savo baimėmis. Pasakykite partneriui, kad jaučiatės nesvarbus, neįvertintas. Nuoširdus ir ramus pokalbis apie savo jausmus gali padėti išsivaduoti iš kaltinimo ir atleidimo modelio. Nes kuo labiau pavydite ir kuo daugiau kaltinimų metate savo partneriui, tuo labiau jis teisinasi ir tolsta nuo jūsų. Dėl šio pasitraukimo jaučiate dar didesnę baimę, nes tai patvirtina jūsų baimę prarasti mylimą žmogų.
  • Pabandykite išsiaiškinti, kas jus nuramins. Sugalvokite, kaip jūsų partneris gali jumis pasirūpinti, ir pasiūlykite jam šias galimybes. Pavyzdžiui, norėtumėte, kad jis (ji) kiekvieną laisvą vakarą praleistų ne tik su draugais, bet ir rastų laiko pabūti su jumis vienas (viena).
  • Sveikuose santykiuose normali partnerio reakcija būtų atsakyti į jūsų prašymą, stengtis jus palaikyti ir nuraminti. Jei asmuo ignoruoja jūsų poreikius, neigia jus, sako, kad su jumis kažkas negerai, tai raudona vėliava. Kad suprastumėte, kodėl jūsų partneris nepastebi jūsų jausmų, galite pabandyti tai aptarti su psichologu.
  • Jei tampa aišku, kad partneris nenurodo priežasties, o jūs vis dar jaučiate pavydą, verta išsiaiškinti, iš kur kyla šis jausmas. Galbūt jūsų šeimoje buvo kažkas panašaus. Pavyzdžiui, jūsų tėvas turėjo romaną, jūs apie tai žinojote ir dabar netikite, kad kažkas gali būti neištikimas. Galbūt jums pačiam yra tekę patirti apgaulę. Nors manote, kad šią istoriją pamiršote ir atleidote, ši patirtis ir toliau jus veikia, pasireiškia kaip pavydas ir trukdo įgyti pasitikėjimą santykiais. Tai taip pat yra priežastis apsilankyti pas terapeutą ir išsiaiškinti savo istoriją.

Ką daryti, jei pavydžiu savo partneriui

  • Pripažinkite, kad už pavydo slypi baimė prarasti, kad esate vertingas žmogus savo partneriui.
  • Jei partneris pradės jus kaltinti, tikriausiai ginsitės ir kaltinsite jį. Duokite jam ir sau laiko nusiraminti, kad galėtumėte pradėti dialogą būdami ramesnės būsenos.
    Jei partneris nori pasidalyti jausmais, pasistenkite jį išklausyti ir priimti tuos jausmus. Pasistenkite suprasti, kas jį/ją verčia pavydėti.
  • Paklauskite partnerio, kaip juo rūpintis.
  • Supažindinkite partnerį su jo svarba. Pasakykite jiems, kaip juos mylite, vertinate ir ką jiems jaučiate.
  • Kalbėkite ir apie savo jausmus. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad, matydami jį ar ją nuolat įskaudintą ar piktą, jaučiatės nejaukiai.
  • Paaiškinkite, kodėl jums svarbūs ir kiti žmonės: “Aš myliu tave, man gera su tavimi, bet man svarbūs ir mano draugai. Jei nustosiu su jais bendrauti, man bus liūdna. Jausiuosi vieniša ir tai turės įtakos mūsų santykiams.
  • Gali būti, kad sąmoningai suteikiate partneriui priežastį pavydėti, nes nesijaučiate jo vertinamas. Tada pabandykite pripažinti šį faktą. Pasikalbėkite su partneriu apie tai, kaip jaučiatės, ir pasakykite, kad jums svarbu jaustis jo vertinamam. Papasakokite jam, kaip jis savo ruožtu gali pasirūpinti jumis.
  • Jei individualūs pokalbiai nepadeda ir nuolat kritikuojate, pabandykite pasikalbėti su psichologu. Konsultantas padės jums kalbėtis taip, kad nepereitumėte į kaltinimus.