Temos
Neseniai supratau, kad vienintelis žmogus, kuris visada bus šalia ir mane palaikys, esu aš. Pradėjau sau kartoti, kad visada turėčiau būti šalia savęs. Ir net klaidų metu, užuot puolęs save, sakydavau sau: “Pasielgei neteisingai, suklydai, nes buvai pavargęs arba todėl, kad dabar neturi pakankamai išteklių. Kitą kartą turite tai padaryti”, užuot kaltinę save.
Tačiau kaip rasti aukso vidurį ir neįsivelti į istoriją, kurioje elgiuosi bjauriai, tampu narcizu ir elgiuosi nepriimtinai, o paskui tai pateisinu? Suprantu, kad turite elgtis su savimi maloniai ir mylėti save. Bet aš ne visai suprantu, kaip nepulti į kraštutinumus.
Diana, 33 m.
Nemanau, kad gamtoje yra atsakymas į jūsų klausimą. Ar įmanoma tinkamai mylėti? Ar įmanoma tinkamai mylėti kitą žmogų ir nemylėti savęs?
Meilė apskritai yra labai talpi sąvoka. Daugeliui žmonių tai gali reikšti visiškai priešingus dalykus.
Priėjote prie labai svarbaus supratimo, kurį žmonės dažnai supranta psichoterapijos metu: svarbiausias žmogus gyvenime esate jūs pats. Ir jums reikia rūpintis savimi taip pat, o gal net labiau nei kitais.
Iš jūsų laiško jau esu įsitikinusi, kad negalite nueiti į kraštutinumus ir tapti narcizu, būdamas jūsų amžiaus negalite staiga tapti narcizu. Narcisizmas yra asmenybės sutrikimas, o ne lytiškai plintanti liga, juo negalima užsikrėsti blogu, neapgalvotu elgesiu.
Nerimaujate, kad mylėdami save galite reaguoti perdėtai. Ar iš principo įmanoma perdėtai reaguoti į meilę?
Meilė nereiškia atlaidumo, palaidumo ir pataikavimo visiems norams.
Pateikėte puikų meilės sau pavyzdį: kai suklydote, negraužkite savęs, bet pripažinkite savo klaidą, jei įmanoma, supraskite jos priežastis ir padarykite išvadas ateičiai, kad daugiau nebekartotumėte tos pačios klaidos. Tai susiję su vystymusi ir tobulėjimu, kuris vargu ar gali ką nors sugadinti.
Galbūt bijote, kad dėl “per didelės” meilės sau galite peraugti į išpuikusį elgesį, kaip nutinka išlepintiems vaikams. Tačiau taip jie užauga “sugadinti” ne todėl, kad buvo per daug mylimi, o todėl, kad jiems buvo leista daryti viską, kas yra kitaip.
Iš meilės sau galite kartą per kelias dienas pasimėgauti desertu, kad pakeltumėte nuotaiką. Tačiau mintis kiekvieną vakarą pirkti pyragą ir jį valgyti vargu ar susijusi su meile sau – mylintis žmogus nenorėtų sąmoningai sukelti sau diabeto.
Mano asmenine nuomone, meilė būtinai apima rūpestį kaip vieną iš jos apraiškų, todėl, jei bijote persistengti, tikriausiai galite į jį žvelgti kaip į tam tikrą kriterijų.
Kaip pasirūpintumėte savo mylimu žmogumi? Patenkinkite jų poreikius, leiskite jiems pailsėti, kai jie pavargsta, nebauskite jų už klaidas, padėkite jiems pažvelgti į sudėtingas situacijas iš skirtingų pozicijų, rūpinkitės jų fizine ir psichine sveikata. Tačiau abejotina, ar norima visa tai daryti kitų žmonių sąskaita ir jų nenaudai.
Taigi šis mylimas žmogus esate jūs pats. Mylėkite ir gerbkite save, mylėkite ir gerbkite kitus žmones, ir tada jums tikrai negresia jokie iškraipymai.