Temos
Nesveikas požiūris į finansus pasireiškia arba visišku pinigų svarbos neigimu, arba per dideliu prisirišimu prie jų. Kokie tokio poliarizuoto mąstymo pavojai? Kaip išlaikyti pusiausvyrą? Sužinokime tai kartu su finansinio mąstymo specialistu.
KAI PANEIGIAMA PINIGŲ VERTĖ.
Dažniausiai žmonės, kurie nepripažįsta finansinės gyvenimo pusės, laiko save aukštos dvasios asmenybėmis. Jie vengia kalbėti apie pinigus, pabrėždami, kad pasaulyje yra daug vertingesnių ir svarbesnių dalykų. Tačiau paprastai už tokios gyvenimo pozicijos slypi nepasitenkinimas savo finansine padėtimi.
Dažnai jie yra geri specialistai, atsidavę savo darbui. Jie gali praleisti visą gyvenimą darydami kažką prasmingo sau ir visuomenei, mylėdami savo darbą, bet mažai uždirbdami. Juk tam, kad gautumėte padorų atlyginimą, turite turėti daug svarbių įgūdžių, nesusijusių su pagrindine profesija, pavyzdžiui, būti finansiškai raštingas, domėtis investicijomis, gebėti rizikuoti.
Jei asmuo neturi šių įgūdžių, jis turi dvi galimybes:
1. Visiškai nuvertinti pinigus
Svarbiausia – šeima, galimybė gyventi savo gyvenimą, laisvalaikis… Tokio tipo asmenybėms apskritai būdingas tam tikras dvilypumas: “arba pinigai – arba laisvė”, “arba pinigai – arba asmeninis gyvenimas”, “arba pinigai – arba įdomi profesija”. Toks neigimas pasitaiko ir tada, kai žmogus bando pateisinti savo nesėkmes. Po vieno ar dviejų bandymų daugelis pasiduoda ir prieina prie išvados, kad užsidirbti padoriam pragyvenimui nėra svarbu. Kai kas nors man sako: “Bijau, kad man nepavyks”, užduodu atsakomąjį klausimą: “Kokiu bandymu?” Juk dauguma klaidingai įsivaizduoja, kad viskas turi pavykti iš pirmo karto.
2. Pripažinkite, kad klystate
Tokie žmonės turi pakankamą savigarbą, gali būti puikūs specialistai, tačiau supranta, kad jiems visiškai nesiseka finansiškai. Sąžiningai pripažinti sau, kad nepakankamai stengėtės ar neįvaldėte įgūdžių, reikalingų pinigams uždirbti, yra pirmas žingsnis kelyje į finansinę sėkmę.
KAI PINIGAI TAMPA SAVAIMINIU TIKSLU.
Dabar pakalbėkime apie tuos žmones, kurie mano, kad pinigai yra svarbiausia gyvenimo dalis. Aš pats buvau toks žmogus. Ar jums kada nors yra buvę taip, kad, užuot ėję pas gydytoją, nusprendėte eiti į darbą? Kartą susilaužiau ranką ir maniau, kad tai tik mėlynė. Taigi, aš nuėjau į biurą su skausmu rankoje metus! Dėl to man teko atlikti gana sudėtingą operaciją. Deja, daugelis žmonių dėl finansinės sėkmės linkę nuvertinti savo sveikatą.
Tai visiškos dezorientacijos kelias.
Jei tokio žmogaus paklaustumėte, dėl ko jis dirba, jis tikriausiai nesuprastų, kas tai yra, nes niekada nekėlė šio klausimo. Betikslis turto siekimas pakeičia žmogaus dėmesį ir neleidžia jam gyventi visaverčio gyvenimo. Šeima, draugai, pomėgiai, sveikata ir t. t. – visa tai nustumiama į šalį, užleidžiant vietą principui “mano tikslas – pinigai”. Taip žmogus praranda save ir nebesupranta savo kelio. Ir visi žino, kad joks vėjas negali būti teisė plaukti laivui, kuris nežino savo kurso.
Kad nepakliūtumėte į tokių kraštutinumų spąstus, turite stengtis išlaikyti pusiausvyrą. Tikrai svarbu būti profesionalu, tačiau ne mažiau svarbu išmanyti savo finansus ir gauti gerą atlygį už darbą. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad pinigai yra tik priemonė, padedanti gyventi kokybišką ir patogų gyvenimą, o ne pagrindinė jų reikšmė.
KAIP PASIEKTI PUSIAUSVYRĄ
Kaip įsitikinti, kad pinigai yra ne jūsų priešai ar stabai, o pagalbininkai? Štai keletas svarbių žingsnių.
- Dažnai savęs klauskite: “Ar aš uždirbu, kad gyvenčiau, ar gyvenu, kad uždirbčiau?”. Jei būčiau vadovavęsis šiuo patarimu, pasakodamas apie savo lūžusią ranką, sprendimas būtų buvęs visai kitoks.
- Pabandykite apibrėžti, kodėl jums reikia pinigų. Būtų geriau, jei išdėstytumėte, kokių svajonių norite siekti, kokius projektus norite įgyvendinti ir kokių tikslų norite pasiekti.
- Sudarykite pusiausvyros ratą, kuriame būtų nurodytos visos gyvenimo sritys: pajamos, šeima, draugai, pomėgiai, sveikata, sportas, kelionės. Tai padės jums suprasti, kiek kitos sritys, palyginti su finansais, yra atsilikusios. Ir atvirkščiai.
- Svarbu suprasti, kad ir neturintis pinigų, ir jų turintis esate tas pats žmogus. Tuomet nereikės lenktyniauti, kaip uždirbti menamą milijoną rublių ir tapti geru, protingu, sėkmingu žmogumi kolegų, draugų ar šeimos narių akyse.