Temos
Neišvengiama, kad visi kompiuteriai tam tikru metu bus lėtesni. Kadangi programinė įranga tampa vis reiklesnė, kompiuterio reakcija į šiuos pokyčius gali turėti didelę įtaką jo veikimui. Didelę reikšmę gali turėti ir jūsų naudojama operacinė sistema bei tai, ar nusprendėte ją atnaujinti į “Windows 10”.
Kompiuterio našumo gerinimas siekiant paspartinti programas
Nors galite atlikti kai kuriuos nešiojamojo kompiuterio patobulinimus, kad jis veiktų greičiau, yra keletas patobulinimų, kuriuos galite atlikti ekonomiškiau ir paprasčiau. Gali atrodyti, kad šie nedideli pakeitimai nepagreitins kompiuterio našumo, tačiau jų visuma gali padėti išlaikyti kompiuterį veikiantį ne vienerius metus.
Taip pat yra kelių tipų programinė įranga, kuri gali padėti atsikratyti senų failų ir kartu surasti programas, kuriomis dažnai nesinaudojate ir kurias galbūt norėsite pašalinti. Šios programos taip pat gali jus įspėti apie failus ir programinę įrangą, kurie gali būti lėto kompiuterio veikimo priežastys ir kuriuos galiausiai verta ištrinti.
Štai septyni būdai, kaip galite pagerinti kompiuterio greitį ir bendrą jo veikimą.

1. Pašalinkite nereikalingą programinę įrangą
Jūsų kompiuteryje iš anksto įdiegta daugybė programų, kurių daugelis žmonių nenaudos, bet kurios gali eikvoti sistemos išteklius. Paprastai jas galite atpažinti, kai pamatote iššokantį langą, raginantį atnaujinti programą, kurios niekada anksčiau nenaudojote.
- Pašalinkite jas iš kompiuterio ir atlaisvinkite vietą diske
- Spustelėkite mygtuką “Start” ir apsilankykite meniu “Visos programos”.
- Čia galite peržiūrėti įdiegtų ir neįdiegtų programų sąrašą
- Radę programą, kurią norite pašalinti, dešiniuoju pelės klavišu spustelėkite piktogramą, kad pamatytumėte meniu “Parinktys”.
Arba galite dešiniuoju pelės mygtuku spustelėti “Start” ir apsilankyti “Programs and Features” (Programos ir funkcijos). Taip pat gali padėti “Windows” asistentė “Cortana”, nes ji savo paieškos laukelyje gali atlikti “Programs” paiešką. Ten rasite įrašą, kokias programas neseniai naudojote ir kurios užima daugiausiai vietos. Apžvelgę, kas įdiegta, galite nuspręsti, kurias programas galima ištrinti, kad pagerintumėte sistemos veikimą.
Taip pat norėsite sužinoti, kurios programos yra būtinos, kad kompiuteris veiktų tinkamai, o kurias galima išmesti. Viena iš priežasčių, kodėl šios programos lėtina kompiuterio darbą, yra ta, kad jos dažnai įsijungia automatiškai įjungus kompiuterį.Jei nesate tikri, ar norite, kad šios programos būtų visam laikui ištrintos, galite nuodugniau peržiūrėti programas, kurias norite pašalinti pirmiau minėtuose meniu.
2. Apribokite paleidimo metu veikiančias programas
Panašiai galite nustatyti, kurios programos paleidžiamos paleidžiant kompiuterį. Sistemoje “Windows 10” yra atnaujinta užduočių tvarkyklė, kurioje lengviau nustatyti, ką norite paleisti fone ir ką galite paleisti savarankiškai.
- Norėdami pasiekti “Task Manager”, paspauskite Ctrl-Shift-Esc
- Bus rodomas langas, kuriame bus išvardytos visos kompiuteryje įdiegtos programos.
- Jame taip pat pateikiama išsami informacija apie tai, kiek operatyviosios atminties naudoja kiekviena programa, kai paleidžiate kompiuterį
- Norėdami atlikti koregavimą, tiesiog dešiniuoju pelės klavišu spustelėkite programą, kurią norite pakeisti, ir pasakykite, kad ji nebūtų paleista, kol nebus duota komanda
Visada galite pakeisti nustatymus, jei pastebėsite, kad nebeveikia programa, turinti įtakos tam, kaip naudojatės kompiuteriu. Jei abejojate, visada galite iš naujo paleisti kompiuterį ir pažiūrėti, kaip jis veikia be tam tikrų programų, pasiekiamų paleidimo metu.
3. Įdėkite daugiau operatyviosios atminties į kompiuterį
Kalbant apie atminties naudojimą, “Windows 10” naudoja mažiau operatyviosios atminties nei ankstesnės versijos, tačiau operatyviosios atminties padidinimas jau daugelį metų yra išbandytas būdas pagreitinti įrenginius.
Jei turite konvertuojamą arba nuimamą nešiojamąjį kompiuterį, greičiausiai turėsite pasitenkinti tuo, kas buvo pateikta dėžutėje. Kai kuriuose verslo ir žaidimų nešiojamuosiuose kompiuteriuose galima pridėti operatyviosios atminties, tačiau tai vis tiek gali būti sudėtinga.
Į stacionarius kompiuterius daug lengviau pridėti daugiau RAM, be to, tai daug pigiau. Kiekvienas, turintis elementarių žinių apie stacionaraus kompiuterio bokšto vidų, gali įdiegti daugiau RAM per valandą ar panašiai.
Taip pat galite nunešti kompiuterį į profesionalią parduotuvę, kad būtų įdiegta daugiau operatyviosios atminties. Jei nerimaujate, kad galite pakenkti savo sistemai arba padaryti tai neteisingai, turėdami nuomonę iš žmogaus, kuris žino, ką daro, galite lengviau atsikvėpti ir lengvai pridėti papildomos atminties.
4. Patikrinkite, ar nėra šnipinėjimo programų ir virusų
Beveik neįmanoma naršant internete neužsikrėsti virusu, tačiau su naująja “Windows Defender” programine įranga lengviau nei bet kada anksčiau rasti kenkėjiškas programas, kurios gali sukelti didelių problemų jūsų kompiuteryje. Trečiųjų šalių programas taip pat lengva įdiegti ir jos gali būti tokios pat veiksmingos šalinant šnipinėjimo programas ar virusus, kuriuos galėjote aptikti.
Kai kurios programos yra geresnės už kitas, o kai kurios gali užimti daugiau vietos, todėl gali kilti problemų dėl spartos. Geriausia būtų rasti programinę įrangą, kuri būtų veiksminga ir visiškai pašalintų kenkėjiškas programas, bet neužimtų per daug vietos kompiuteryje.
Apsvarstykite galimybę įdiegti dviejų tipų programinę įrangą, skirtą kompiuterio našumui stebėti. Kenkėjiškos programinės įrangos valymo programos gali išspręsti atsiliekančias arba akivaizdžias greičio ar iššokančių langų problemas. Tačiau taip pat turėtumėte pasidomėti programomis, kurios siūlo nuolatinę apsaugą ir veikia fone. Vėlgi nepamirškite, kad šios antivirusinės programos užima daug vietos, todėl norite pasirinkti tokią, kuri sukurta taip, kad nedarytų įtakos našumui.
Šiek tiek paieškos gali padėti rasti programinę įrangą, tinkančią jūsų biudžetui arba konkretaus tipo operacinei sistemai. Jei atsisiunčiate nemokamą programinę įrangą, gali kilti suderinamumo problemų, todėl prieš diegdami viską dar kartą patikrinkite, kad nesusidurtumėte su papildomomis našumo problemomis.
5. Naudokite “Disk Cleanup” ir defragmentaciją
Kiekviename kompiuteryje kietajame diske yra nemažai failų ir programų, kurios jau seniai nenaudojamos arba yra nereikalingos. Programa “Disk Cleanup” leidžia nustatyti, kurias programas ir failus galima ištrinti iš kompiuterio, taip atlaisvinant disko vietą programoms, kurias naudosite.
Prieigą prie “Disk Cleanup” labai lengva pasiekti.
- Iš “Start” mygtuko arba “Cortana” paieškos lauko būsite nusiųsti į programą
- Greitas nuskaitymas parodys laikinuosius failus, diegimo programas ir tinklalapius, kurių nenaudojote arba kurie jums nebereikalingi
- Po to programa automatiškai juos ištrins ir atlaisvins šiek tiek vietos
Programos “Disk Cleanup” veiksmingumas priklauso nuo to, kiek operatyviosios atminties turite savo kompiuteryje, todėl kompiuteris gali veikti lėčiau nei įprastai. Tokiu atveju gali būti gera idėja įrenginyje įdiegti daugiau operatyviosios atminties.
Taip pat turėtumėte reguliariai planuoti disko defragmentaciją, kad žinotumėte, kiek vietos standžiajame diske turite. Sistemoje “Windows” yra įrankis “Optimizuoti diskus”, kurį galite pasiekti iš pradžios mygtuko arba “Cortana” paieškos lauko. Taip pat yra daugybė trečiųjų šalių programų, kurios gali būti naudingos išvalant nebenaudojamus failus.
6. Apsvarstykite apie SSD
Kai norite geresnio našumo, paleidimo kietosios būsenos diskas (SSD) gali padėti sumažinti dalį apkrovos procesoriui, kai kompiuteris įsijungia. Jei vienu metu naudojate kelias programas arba nuotraukų ir vaizdo įrašų redagavimo programinę įrangą, paleidimo diskas gali padėti užtikrinti sklandesnį šių programų veikimą ir greitesnį įkėlimą.
Nors dažniausiai jie montuojami į stalinius kompiuterius, SSD diskai gali būti naudojami ir kai kuriuose nešiojamųjų kompiuterių modeliuose. Kai neturite galimybės naudoti vidinio SSD disko, visada galite įsigyti išorinį diską, kuris prie kompiuterio jungiamas per USB 3.0 jungtį. Šis diskas gali suteikti papildomą postūmį, kurio reikia paleidžiant kompiuterį užduotims atlikti, ir paskatinti programas, kurioms reikia daugiau laikinosios atminties, kad tinkamai veiktų.
Priklausomai nuo to, kaip naudojate kompiuterį, galite rasti daug SSD variantų, kurie atitinka jūsų biudžetą. Saugyklų apžvalgų svetainės internete gali būti vertingas informacijos šaltinis, kai norite pasirinkti tinkamą diską savo kompiuteriui ir turite žinoti, kad jis suderinamas su jūsų operacine sistema.
7. Peržiūrėkite savo interneto naršyklę
Nedideli pakeitimai dažnai gali pakeisti kompiuterio spartą. Toks paprastas dalykas kaip naudojama naršyklė gali sulėtinti arba pagreitinti žiniatinklio puslapių, vaizdo įrašų ir paveikslėlių įkėlimo greitį. Jei naudojate tam tikrą naršyklę ir pastebėjote, kad ji vėluoja, apsvarstykite alternatyvą ir pažiūrėkite, ar krovimo greitis yra didesnis.
Naudojamos naršyklės tipas nėra vienintelis dalykas, dėl kurio gali sulėtėti jūsų kompiuterio darbas naudojantis internetu. Jei turite pilną talpyklą, kuri jau kurį laiką nebuvo ištuštinta, apsilankykite savo nustatymuose ir įsitikinkite, kad ji yra tuščia.
Jūsų talpyklą sudaro tai, ką renkatės lankydamiesi įvairiose svetainėse. Daugelis svetainių naudoja slapukus, kad išsiaiškintų jūsų naršymo įpročius, o reklamos, kurias galite spustelėti lankydamiesi svetainėje, taip pat palieka slapukų. Talpykla saugo šiuos failus kaip informaciją, o jei daug laiko praleidžiate internete, šie failai gali kauptis ir dėl to kompiuteris gali veikti lėčiau.
Laimei, tai lengva ištaisyti. Populiaresnėse interneto naršyklėse yra du būdai, kaip tai padaryti:
Google Chrome:
Nueikite į “More settings”
Pasirinkite “More tools”
Spauskite “Clear browsing data”
Atkreipkite dėmesį, kad “Chrome” leidžia ištrinti duomenis per tam tikrą laikotarpį.
Jei anksčiau niekada netrynėte talpyklos failų, norėsite pasirinkti “Visą laiką”.
Pažymėkite langelius “Slapukai ir kiti svetainės duomenys” ir “Spartieji vaizdai ir failai”.
Spauskite “Clear data”.
Turėtumėte būti įspėti, kad slapukai taip pat gali apimti automatinio užpildymo funkciją paieškos juostoje, todėl tam tikru atveju verta turėti mėgstamų svetainių žymes.
Apibendrinant
Jei susiduriate su programų įkėlimo problemomis arba tiesiog susiduriate su lėtu kompiuterio veikimu, paprastai tereikia nedidelių pakeitimų, kad jis veiktų efektyviau.
Būtinai dar kartą patikrinkite, ar nėra kenkėjiškų, šnipinėjimo ar virusinių programų, dėl kurių kompiuteris vėluoja arba veikia lėtai. Po to galite išsiaiškinti, kas dar gali sukelti kokių nors problemų, kad galėtumėte pagreitinti, prižiūrėti ir tikrinti kompiuterio veikimą ir mėgautis geresne patirtimi.