Skip to main content

Turite naują kompiuterį? Štai svarbiausia “Windows 10” ir 11 programinė įranga, kurios reikia kuriant naują kompiuterį.

Nesvarbu, ar ką tik įsigijote naują kompiuterį, ar iš naujo įsidiegėte “Windows”, pirmoji užduotis, kurią tikriausiai atliksite, bus programų diegimas. Nors yra dešimtys nuostabių “Windows” programų, žinant, kurios iš jų yra privaloma programinė įranga “Windows 10” arba “Windows 11”, lengviau nustatyti naują diegimą.

Nesilaikydami konkrečios tvarkos, apžvelgsime 15 būtiniausių “Windows” programų, kurias kiekvienas turėtų iš karto įdiegti, ir keletą jų alternatyvų.

1. Interneto naršyklė: “Google Chrome”

Nenuostabu, kad “Google Chrome” tebėra mūsų geriausia naršyklė. Ji itin greita, turi mažų patogumų, pavyzdžiui, leidžia akimirksniu ieškoti paveikslėlio per “Google Lens”, ir didžiulę “Chrome” plėtinių biblioteką. Įtraukus tarpplatforminį sinchronizavimą, leidžiantį atidaryti darbalaukio skirtukus telefone ir atvirkščiai, gausite fantastišką naršyklę visiems tikslams.

Tačiau “Chrome” ne be trūkumų. Daugybė žmonių nori išvengti “Chrome” naršyklėje paplitusio “Google” sekimo, be to, ji ryja daug operatyviosios atminties. Tačiau gera žinia yra ta, kad galite rinktis iš daugybės kitų fantastiškų naršyklių, pavyzdžiui, “Firefox” ir “Opera”.

Net integruota “Microsoft Edge” naršyklė yra pagrįsta “Chromium”, todėl išbandykite ją, jei jums labiau patinka “Microsoft”, o ne “Google” požiūris.

2. Debesų saugykla: “Google” diskas

Jei renkatės tik vieną debesijos programėlių paslaugą, “Google” diską turėtumėte įsidiegti dėl jame esančios nemokamos vietos. Ji siūlo 15 GB nemokamą saugyklą, kuri dalijama visoje jūsų “Google” paskyroje, taip pat “Google Photos” ir “Gmail”.

“Google Drive” siūlo programėlę kiekvienai pagrindinei platformai, todėl savo failus galite pasiimti bet kur. Be to, kad sinchronizuojami failai, kuriuos dedate į specialų “Google Drive” aplanką, darbalaukio programa taip pat leidžia lengvai kurti atsargines kompiuterio ir išorinių įrenginių aplankų kopijas.

Be to, labai lengva dalytis failais su kitais, be to, ši paslauga puikiai dera su “Google” produktyvumo paketu. Nesvarbu, ar naudojate ją kaip atsarginių kopijų plano dalį, kaip debesijos atmintinę, ar bendriems aplankams su kitais kurti, “Google Drive” yra esminis “Windows 10” ir 11 programų pasirinkimas.

Sujungti su “OneDrive” (kuri yra integruota į “Windows”) arba kitu nemokamu debesų saugyklos teikėju, galite gauti daug vietos ir logiškai atskirti failus pagal paslaugas.

3. Muzikos transliacijos: Spotify.

Prieš daugelį metų klausytis muzikos darbalaukyje reikėjo kruopščiai importuoti ir tvarkyti MP3 rinkinį. Dabar taip nebėra – dėl muzikos srautinio siuntimo paslaugų nebereikia pirkti atskirų albumų fiziniu ar skaitmeniniu būdu.

Yra daugybė muzikos srautinio siuntimo paslaugų, tačiau manome, kad esminis pasirinkimas “Windows 10” arba “11” yra “Spotify”. Jos nemokamas planas, palaikomas reklamų, leidžia klausytis tiek muzikos, kiek norite, o aistringiems klausytojams verta rinktis kelis “Spotify Premium” planus. Be to, “Spotify” talpina milijonus podkastų, todėl viską galima rasti vienoje patogioje vietoje.

Skirtingai nei kai kurie konkurentai, “Spotify” taip pat turi specialią “Windows” programą. Tačiau jei jau esate investavę į kitą ekosistemą, “Apple Music” arba “YouTube Music” gali būti geresnis pasirinkimas.

4. Biuro programų paketas: LibreOffice

Tikėtina, kad kada nors jums prireiks produktyvumo rinkinio, kuriuo galėsite dirbti su dokumentais, skaičiuoklėmis ir prezentacijomis. Galbūt manote, kad mokėti už “Microsoft Office” yra vienintelis būdas gauti tokią prieigą, tačiau tai toli gražu nėra tiesa.

Nė vienas “Windows” naudotojas neturėtų apsieiti be “LibreOffice”. Tai visiškai nemokamas ir galingas biuro programų paketas, kuriame yra “Microsoft Word”, “Excel”, “PowerPoint”, “Access” ir kitų programų alternatyvų. Pripratę prie kelių nedidelių estetinių skirtumų nuo “MS Office”, su “LibreOffice” galėsite dirbti tiesiog skraidydami.

Atkreipkite dėmesį, kad kadaise populiari alternatyva “OpenOffice” dabar iš esmės yra mirusi. Jei nenorite naudoti “LibreOffice”, išbandykite “FreeOffice”. Galite naudoti ir interneto programas, pavyzdžiui, “Word Online” arba “Google Docs”, tačiau čia daugiausia dėmesio skiriame visiškam darbalaukio parsisiuntimui.

5. Fotografiju redaktorius: Paint.NET

Nesvarbu, ar norite išbandyti pagrindinius vaizdų tvarkymo veiksmus, ar norite ištrinti jautrią informaciją ekrano nuotraukose, ar retušuoti senas nuotraukas, kiekvienas turėtų turėti įdiegtą vaizdų redagavimo programą. “Photoshop” yra auksinis šios programos standartas, tačiau yra daug nemokamų įrankių, kurie yra lengviau prieinami.

Paint.NET yra privaloma “Windows” programa, skirta vaizdams redaguoti. Ji kur kas galingesnė nei “Microsoft Paint”, tačiau neapkrauna jūsų daugybe painių įrankių. Vos keliais spustelėjimais galite lengvai ištrinti vaizdo dalis, automatiškai išlyginti nuotraukas, kad jos atrodytų geriau, ir pridėti tekstą bei figūras prie nuotraukų. Daugybė įskiepių taip pat leidžia išplėsti jos funkcijas.

Jei “Paint.NET” jums atrodo per daug paprastas, GIMP yra pažangesnis sprendimas, be to, jis prieinamas nemokamai.

6. Saugumas: Malwarebytes Anti-Malware

Į “Windows 10” ir “11” įtraukta “Windows Defender”, kuri yra pakankamai gera antivirusinė programa daugumai naudotojų. Tačiau būtų protinga įdiegti papildomą saugumo programą, kuri ją papildytų.

Šiuo atveju negalite pranokti “Malwarebytes”. Nemokama versija leidžia nuskaityti sistemą ir rasti kenkėjiškų programų, kurių jūsų antivirusinė programa gali neužfiksuoti. Norint gauti galingą mišrų saugumo sprendimą, verta įsigyti “Malwarebytes Premium”.

7. Medijos grotuvas: VLC

Dėl “YouTube” paplitimo tikriausiai ne itin dažnai žiūrite vietinius vaizdo įrašus. Tačiau kiekvienas savo darbalaukyje vis tiek turėtų turėti patikimą vaizdo įrašų grotuvą, kai reikia atkurti vietinius medijos failus. Net jei tai nėra vienas iš įrankių, kuriuos iškart galvojate atsisiųsti į naują kompiuterį, kada nors jie pravers.

Šiai užduočiai atlikti niekas neprilygsta “VLC Media Player”, kuris turi daugybę funkcijų ir gali atkurti beveik visus įmanomus vaizdo ir garso formatus. Galbūt dažnai jo neišsitrauksite, bet parsisiųskite VLC, kol konfigūruosite kompiuterį. Išvengsite vargo su vaizdo įrašų kodeksais arba “QuickTime”, kuris “Windows” sistemoje nepalaikomas jau daugelį metų.

8. Ekrano nuotraukos: ShareX

Ekrano nuotraukų darymas “Windows” sistemoje naudingas visais atvejais – nuo juokingų akimirkų fiksavimo iki svarbios informacijos įrašymo. Pagrindinės programos “Snipping Tool” ir “Snip & Sketch” suteikia tik minimalų funkcijų rinkinį, todėl jums reikia ko nors geresnio savo svarbiausių “Windows” programų rinkinyje.

Galingesnės nemokamos ekrano nuotraukų darymo priemonės už “ShareX” nerasite. “ShareX” turi daugybę fiksavimo būdų, solidų integruotą redaktorių, galimybę atlikti automatinius veiksmus padarius ekrano nuotrauką ir papildomus įrankius, pavyzdžiui, spalvų grobiklį ir liniuotę, todėl “ShareX” turi įspūdingą funkcijų rinkinį už jokią kainą.

Jei “ShareX” jus pribloškia, išbandykite “PicPick”. Ji šiek tiek paprastesnė, bet nesumažina funkcijų.

9. Failų suspaudimas ir išskyrimas: 7-Zip.

“Windows” palaiko paprastus užtrauktukų failus, tačiau norint atlikti daugiau nei pagrindinius veiksmus, reikia galingesnio įrankio. Nors tai nėra pati įdomiausia programinės įrangos kategorija, failų ekstraktorius vis tiek yra privaloma kompiuterio programa, kad galėtumėte dirbti su bet kokios rūšies archyvuotais failais, su kuriais galite susidurti.

7-Zip yra auksinis failų suspaudimo ir ištraukimo programų standartas. Ji yra maža, įdiegiama per kelias sekundes, ją lengva naudoti ir ji netrukdo jums, kai jos nenaudojate. Tačiau tie, kuriems reikia pažangių funkcijų, jų vis tiek ras “7-Zip”.

Vienintelis “7-Zip” trūkumas – pasenusi, spartietiška išvaizda. Jei negalite su ja susitaikyti, pažvelkite į “PeaZip” – panašų įrankį su daug patrauklesne vartotojo sąsaja. Bet kuriuo atveju jums tikrai nereikia mokėti už tokius įrankius kaip “WinRAR”.

10. Žinučių siuntimas: Rambox.

Tikėtina, kad per dieną palaikydami ryšį su draugais naudojate bent vieną žinučių siuntimo paslaugą. Turėdami tiek daug galimybių rinktis, niekaip negalėtume išrinkti geriausios žinučių siuntimo paslaugos, nes viskas priklauso nuo to, ką naudoja jūsų draugai. Tad kodėl gi neturėti jų visų vienoje vietoje?

Rambox – tai mūsų išrinkta geriausia “Windows” žinučių siuntimo programa. Joje galite pridėti paskyras iš dešimčių populiarių žinučių siuntimo paslaugų, įskaitant “WhatsApp”, “Facebook Messenger”, “Skype”, “Telegram”, “GroupMe”, “Discord” ir daugelį kitų. Į ją netgi galite pridėti kitų interneto programų, pavyzdžiui, “Apple Music”.

Programa tiesiog prideda naują skirtuką kiekvienai jūsų naudojamai paslaugai, todėl galite sekti visas grupes viename lange. Joje yra keletas papildomų funkcijų, dėl kurių ji yra naudingesnė už šių programų atidarymą naršyklėje, o kai reikia susitelkti, galite lengvai uždaryti arba sumažinti vieną langą (o ne pusę tuzino).

Nors “Rambox” nemokamas planas turi tam tikrų apribojimų, jis nemokamai siūlo daugiau nei tokie konkurentai kaip “Franz”.

 

Kiekvienam “Windows” kompiuteriui būtinos programos

Apžvelgėme svarbiausias “Windows 10” ir “Windows 11” programas, kurias kiekvienas turėtų įsidiegti iš karto ir kurios beveik visos yra nemokamos. Jei jums nepatinka viena iš mūsų pasirinktų programų, be didelių problemų rasite tinkamą alternatyvą. Dauguma žmonių gaus daug naudos iš šių programų ir įvertins jas labiau nei numatytąją programinę įrangą, kuri įdiegta kartu su “Windows”.

Dabar, kai žinote šią būtiną kompiuteriui programinę įrangą, taip pat turėtumėte žinoti apie nenaudingas “Windows” programas, kurias turėtumėte pašalinti.