Skip to main content

Akivaizdu, kad visi gerai suprantame, kaip elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose: išeidami iš namų rakiname duris, pametus raktus, keičiame spyną, apie gaisrą pranešame ugniagesiams, susižeidę kreipiamės į gydytojus, o norėdami užtikrinti privatumą, užuolaidomis užtraukiame langus. Tačiau internete galioja labai panašios taisyklės, kurias ne visi žino, o dar sudėtingiau visa tai paaiškinti savo vaikams.

Tyrimai rodo, kad daugiau nei 80 procentų tėvų nežino, ką jų vaikai veikia internete. Todėl svarbu skirti laiko smagiam žaidimui su vaikais ir turiningam pokalbiui.

Svarbiausias patarimas yra kalbėtis. Būtent tam ir skirtos šios taisyklės. Bendraujant su vaikais ir kartu įgyvendinus šiuos žingsnius, ne tik smagiai praleisite laiką su šeima ar draugais, bet ir vieni kitus išmokysite saugumo internete taisyklių.

Kalbėkite, žaiskite, mokykitės, tapkite ekspertu ir dalinkitės patarimais su draugais!

Rekomenduojama kalbėtis su vaikais reguliariai. Nėra ribos patarimų klausytojų ir užduočių vykdytojų skaičiui.

Virtualūs draugai

Kaip kieme ar gatvėje, taip ir internete nereikėtų bendrauti su nepažįstamais žmonėmis ar priimti juos į savo draugų sąrašą, su jais bendrauti ir pasakoti asmeninius dalykus. Nepasidalinkite savo tikruoju vardu, pavardė, telefono numeriu, adresu ir panašiais duomenimis, nes nežinote, kas tas jūsų draugas internete yra ir kokie jo ketinimai.

Užduotis: prisijunkite prie savo “Facebook” paskyros ir ištrinkite iš draugų visus nepažįstamus žmones.

Saugumas

Išeidami iš namų užrakiname duris, o jei paliekame dviratį, jį prirakiname grandine. Taip pat turime rūpintis savo įrenginių ir interneto paskyrų saugumu. Visų pirma, svarbu užrakinti juos. Saugumą užtikrinsite stipriais slaptažodžiais, kurių niekam negalima atskleisti, o bent kas pusmetį juos patariama pakeisti.

Užduotis: pasitikrinkite, ar visus savo įrenginius užrakinate. Taip pat sugalvokite naują slaptažodį, susidedantį iš bent 8 skirtingų raidžių, skaičių ir simbolių, savo el. paštui, “Facebook” ar kitoms paskyroms, kurių slaptažodį seniausiai atnaujinote.

Nuorodos

Internete galima rasti daug įdomių dalykų, tačiau kartu yra ir pavojų. Prieš spusteldami nuorodą ar siunčiant failą, pagalvokite, ar tai yra saugu. Jei dažniausiai ieškote įdomių dalykų per “Google”, įsijunkite “Saugios paieškos filtrą”, kurį rasite svetainės paieškos nustatymuose. Tai padės išvengti netinkamo turinio vaikams.

Patyčios

Mandagumas yra svarbus ne tik bendraujant su šeimos nariais, artimaisiais ar draugais, bet ir internete. Geriausia elgtis su kitais taip, kaip norėtumėte, kad su jumis elgtųsi. Todėl neskaudinkite, nežemininkite ir neįžeidinėkite kitų žmonių, neviešinkite jų nuotraukų ar duomenų be jų sutikimo.

Užduotis: sužinokite daugiau apie patyčias ir netinkamas nuotraukas internete, pasižiūrėdami filmuką su Agne: www.auguinternete.lt/lt/jie-kalba-vaikams

Bendravimas internete

Ugniagesiai ne visada pirmieji atskuba į gaisrą, o greitoji pagalba – pas ligonį. Taip ir internete: blogus dalykus dažniausiai pirmi pamato paprasti žmonės. Todėl jei pamatote, kaip kažkas tyčiojasi, žemina jus ar kitus, apie netinkamą jų elgesį praneškite svetainės valdytojams. Pavyzdžiui, palikite atsiliepimą “Facebook” įrašo lango dešinėje viršuje. Taip pat galite kreiptis į policiją skambinant 112.

Socialiniai tinklai

Su tėvais kalbame apie gyvenimą, su draugais – apie laisvalaikį ir žaidimus, o mokykloje visą dėmesį skiriame mokslams. Taigi kodėl internete turėtų būti kitaip?

Užduotis: sugrupuokite savo “Facebook” draugus – klasės draugai, kaimynai, šeima ir pan. Kai skelbsite naują įrašą, galėsite pasirinkti, kurie draugai jį matys. Taip būsite tikri, kad tavo nuotrauką ar žinutę matys tik tie žmonės, kurie turėtų tai matyti.

Netinkamas turinys

Kartais būna sunku nuspręsti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Gerai, jei turi su kuo pasitarti, tačiau ką daryti, jei patarėjų nėra? Interneto klausimais visada galite kreiptis į svetainę www.auguinternete.lt. Čia rasite straipsnių, patarimų, instrukcijų, mokymų ir daug kitų naudingų dalykų.

Užduotis: tam, kad nuoroda į auguinternete.lt visada būtų po ranka, išsaugokite ją naršyklės žymių skiltyje – pavyzdžiui, “Chrome” naršyklėje tai atliksite paspaudę žvaigždutę.

Laiko ribojimas

Jei visada veiksite vieną ir tą patį, galiausiai tai atsibos. Juk net pirmoji ledų porcija yra skaniausia, o vėliau tik pripildys pilvą. Taigi būkite saikingi naudodamiesi kompiuteriu ar telefonu ir kartais prisiminkite pailsėti.

Užduotys:

  1. Sutarkite, kiek laiko vaikas praleidžia prie kompiuterio, plančetės ar telefono.
  2. Jei žiūrite į kompiuterį ar telefoną pusvalandį ir ilgiau, atlikite akies mankštą: bent minutę žiūrėkite į tolį, stipriai užmerkite akis, o atsimerkę nukreipkite žvilgsnį į kairę, dešinę, tuomet aukštyn ir žemyn. Atlikite šį pratimą kelis kartus.

Video turinys

Jei norite, kad kažkas žinotų tik jūsų tėvai ar draugai, pasakykite jiems tai į ausį arba parodykite jiems, nepasidalijant informacija su kitais. Internete taip pat galite valdyti, kas išgirs ar pamatys tai, ką nufilmavote. Todėl, įkeldami asmeninį vaizdo įrašą į “YouTube”, pasirinkite “Privatų” arba “Neįtrauktą į sąrašą” režimą, kad jį matytų tik tie, kuriems nusiųsite nuorodą.

Filmuodami visada galvokite, ką matys jūsų video žiūrovai, ir netrinkite namuose esančių daiktų ar neatthikite savo gyvenamojo adreso, kad kiti žmonės nepatektų į pavojingą situaciją.

“Snapchat”

Su tikrais draugais leidžiama laiką kartu ir bendraujate smagiausiai, nes puikiai pažįstate vieni kitus ir su jais galite pasikalbėti apie viską. Jei turite “Snapchat” ir norite bendrauti tik su savo draugais, jums pravers funkcija “Mano draugai” – įjungus ją, galėsite siųsti ir gauti žinutes tik iš tų vartotojų, kurie yra šioje kategorijoje. O jei kiti vartotojai elgiasi netinkamai, juos visada galima užblokuoti ar ištrinti.

Privatumas

Naktimis niekur nevaikščiame vieni, nes tai pavojinga. Tačiau internetas veikia netgi naktį, todėl atsargumas reikalingas visada. Jei kiti žmonės elgiasi netinkamai, visada galima juos užblokuoti ar pranešti apie jų elgesį svetainės valdytojams. Pavyzdžiui, “Facebook” šiuos nustatymus rasite užėję į to žmogaus profilį.

Priklausomybė nuo interneto

Jei kompiuteris ir telefonas tapo jūsų geriausiais draugais, metas prisiminti, kad yra ir daugybė kitų smagių veiklų: groti, dainuoti, piešti, šokti, sportuoti, lėkšti, gaminti ir pan.

Užduotis: sugalvokite kartu su vaiku kokią žaidimą žaisite (pagal jo pomėgius) ir sužaiskite!