Temos
Susipažinimas
Populiarus paprotys daugelyje kultūrų
Margučių dažymas yra žinoma senovės tautų pavasario švenčių apeigų dalis. Šio papročio laikytasi net senovės Egipte, jis egzistavo slavų ir kitų tautų kultūrose.
Margučių ornamentai turėjo magišką ir simbolinę prasmę. Manoma, kad marginami kiaušiniai simbolizuoja gyvybės pradžią. Todėl pavasarį, kai gamta atgimsta po šaltos žiemos, kiaušinio simbolika įgauna dar svarbesnę reikšmę, o dažymas bei margučių ridenimas simbolizuoja gamtos atgimimą.
Nuo krikščionybės atsiradimo kiaušiniai dažomi švenčiant Velykas, Atvelykį, Jurgines.
Marginimo būdai ir ornamentai
Vyraujantys margučių ornamentai turi reikšmes. Saulė – tai pasaulio dvasia, jos šildytoja, gaivintoja. Mėnulis – nakties valdovas, sezoninių žemdirbystės darbų laiko tvarkytojas, augmenijos prižiūrėtojas. Žvaigždės – nakties šviesa javams. Augalai ir žiedai – augmenijos atsiradimas, augimas ir žydėjimas. Varpos – geras būsimas derlius. Rūtos, eglės šakelės – žalia vasara. Drugeliai, jauni zuikučiai, gandrai – pavasario simboliai.
Tradicinis raštas buvo kuriamas brūkšneliais, dantukais, kryputėmis, eglutėmis. Kartu jie buvo komponuojami, sudarant paprastas ir sudėtingas menines kombinacijas. Tradicinis simbolių ir ornamentų komponavimas yra 3 pagrindinių schemų: simetriškai abu kiaušinio šonai, padalijant jį išilgai; abu galai, padalinus kiaušinį skersai; aplink kiaušinį įvijai.
Iki XX a. pradžios dažniausiai naudoti augaliniai dažai
Senosios marginimo technikos istoriškai neatsiejamos nuo dažymo natūraliais gamtiniais dažais. Iki XX a. pradžios kiaušiniai buvo dažniausiai dažomi augaliniais dažais: svogūnų lukštais, beržų lapais, šieno pakratais, ąžuolo ar kitų medžių žievėmis, išgaunant natūralius žemės atspalvius.
Vėliau imta dažyti ir anilino dažais kontrastingomis ryškiomis spalvomis – raudona, žalia, juoda, mėlyna. Spalva, kuria buvo nudažytas kiaušinis, lietuvių liaudyje turėjo magišką reikšmę. Juoda simbolizavo žemę motiną, augalijos gimdytoją deivę Žemyną. Žalia reiškė pavasario augaliją, javų daigus. Raudona – vaisingumą, gimimą bei patį gyvenimą. Geltona ir ruda – subrendusius javus. Mėlyna simbolizavo dangų, nešantį palaimą augalijai bei pasėliams.
Siekia išsaugoti senuosius būdus
Pagal dažymo ir marginimo pobūdį margučiai skirstomi į dažytinius, rašytinius, skutinėtuosius. Vienspalvis paprastai vadinamas dažytiniu. Skustinis būdas – kai adata, skustuvu arba peiliuku raštai išskutinėjami vienspalviuose paviršiuose. Rašytinis būdas – išrašoma karštu vašku, naudojant pagaliuką arba smeigtuką. Vašku kiaušinius dažniausiai išrašydavo moterys, o skutinėdavo vyrai.
Dažna marginimo technika yra batika. Imama svogūnų lukštų, žemuogių ar kitų augalų lapelių, kaspinėlių ir jais apdėtas kiaušinis suvyniojamas į skudurėlį, apsukamas siūlais ir verdamas dažuose.
Siūlome išbandyti ir šventinį stalą papuošti spalvingais margučiais be jokios chemijos !
Kiaušinius dažyti natūraliai yra brangesnis pasirinkimas nei maistiniais dažais – ir laiko, ir išlaidų prasme, nes reikia bent kelių skirtingų komponentų, juos paruošti ir dar kantrybės būsimą margutį išlaikyti juose pernakt, o po to – kol apdžius. Tačiau atradimo (būsimų spalvų) džiaugsmas ir jaudulys tikrai atpirks pastangas, o nulupus margutį nemalonių pojūčių neskatins spalvotas baltymas!
Kaip dažyti
- Kiaušinius galima išvirti kartu su dažančiais priedais ir palikti virale pernakt. Šiuo atveju spalva bus sodresnė, tačiau kiaušiniai – greičiausiai pervirę.
- Kiaušinius galima išvirti atskirai ir įmerkti šiltus į dažančią masę. Pastaruoju atveju kiaušiniai nebus pervirę. Šiek tiek paaukosite spalvą, bet atiduosite duoklę skoniui – minkštam ir kokybiškai išvirtam kiaušiniui.
Spalvos
Elektrinė/vaiskios jūros spalva
- Nedidelę raudonojo kopūsto galvą supjaustykite arba sutarkuokite. Kuo smulkiau – tuo daugiau pigmento išsiskirs.
- Dėkite smulkintą kopūstą į puodą ir užpilkite tiek vandens, kad jame panirtų pageidaujamas kiekis kiaušinių. Įpilkite 2–3 šaukštus acto.
- Užvirkite nuovirą ir leiskite jam pavirti apie 15 min. Leiskite šiek tiek atvėsti ir merkite į jį išvirtus kiaušinius. Arba kiaušinius virkite kartu. Palikite kiaušinius per naktį.
Tamsiai raudona spalva
- Smulkiai sutarkuokite 4 burokėlius. Į tarkius įpilkite 2 šaukštus acto.
- Panardinkite tarkiuose išvirtus kiaušinius ir palikite per naktį ar ilgiau.
Geltona spalva
- 1 pakelį ciberžolės miltelių užpilkite pakankamu kiaušiniams kiekiu vandens. Įpilkite 1 šaukštą acto.
- Kiaušinius išvirkite kartu su nuoviru ir palikite pernakt mirkti, arba leiskite nuovirui pavirti apie 15 min. ir merkite į jį šiltus, jau išvirtus kiaušinius bei palikite pernakt.
- Šiam nuovirui pasirinkite deramą indą, nes išplauti tą geltoną spalvą vėliau bus tikras iššūkis ir nebūtinai įveikiamas.
Intensyvi raudonai ruda spalva
- Raudonųjų svogūnų lukštus (na, bent nuo 8 svogūnų), užpilkite reikiamu kiekiu vandens. Įpilkite 1-2 šaukštus acto.
- Jei kiaušinius virsite nuovire ir dar paliksite pernakt, margučiai gausis itin intensyvaus tamsiai rudo, beveik juodo atspalvio. Jei į 15 min. pavirusį nuovirą merksite jau išvirtus kiaušinius ir laikysite kelias valandas, margučiai bus raudonai rudi.
Ruda spalva
- Maždaug 45 g juodosios arbatos užplikykite karštu vandeniu. Įpilkite 1–2 šaukštus acto.
- Kiaušinius galite virti kartu su nuoviru arba merkti į jį jau išvirtus kiaušinius. Palikite margučius jame per naktį.
- Švelnesni rudos atspalvį suteiks užplikyti 3–4 šaukštai kavos, 1–2 šaukštai acto. Margučius virkite kartu su kava ir palikite per naktį.
Žalsva, salotinė spalva
- Labai švelnų žalsvos atspalvį gausite užplikę 45–50 g žaliosios arbatos, su 1–2 šaukštais acto.
- Kiaušinius išvirkite kartu su arbata ir palikite pernakt.
Mėlyna spalva
- Užplikykite 45 g raudonosios vaisinės arbatos. Įpilkite 1–2 šaukštus acto.
- Ryškesnį atspalvį gausite išvirę kartu su arbata ir palikę pernakt ar bent jau į karštą nuovirą įmerkę šiltus jau išvirtus kiaušinius ir palikę pernakt.
- Gautas atspalvis priklausys ir nuo arbatos sudėties. Jei joje daugiau mėlyno pigmento turinčių uogų ir vaisių (gervuogių, mėlynių ir pan.), margutis įgaus būtent melsvą spalvą. Jei arbatoje daugiau raudoną pigmentą turinčių uogų, margutis gali įgauti violetinę, rausvą spalvą.
Nepasiteisinę bandymai:
- Su špinatais. 200 g špinatų net ir verdant kiaušinį kartu nepadėjo išgauti žalio atspalvio.
- Su žibutėmis. Kai kurie šaltiniai žada, jog žibutės suteiks levandų atspalvį. Spalvos užuominų būta, tačiau per menkų, kad būtų galima laikyti sektinu pavyzdžiu.
- Su aronijomis. Margučiai įgyja labai švelnų rausvą atspalvį, tačiau visai nesodrų.
Patarimai:
- Ryškiausiai spalvų įvairovė atsiskleis ant balto lukšto kiaušinių, tačiau tamsioms spalvoms pabrėžti galite naudoti ir rudus kiaušinius.
- Dažančio elemento kiekis laisvai keičiamas bei priklauso nuo indo, kuriame ruošite nuovirą. Kuo daugiau dažančio ingrediento ir mažiau vandens – tuo spalva sodresnė, tačiau skysčio turi pakakti kiaušiniams visiškai panardinti.
- Kiaušinius galima laikyti/virti perkoštame dažančiame skystyje, tokiu atveju spalva bus mažiau sodri, bet kiaušinis – tolygios spalvos.
- Kiaušinius laikant dažančiame vandenyje su dažančiais priedais spalva bus gerokai sodresnė, o ant kiaušinio liks įvairūs raštai nuo priedų.
- Tik ištraukę kiaušinį iš dažančio mirkalo, atsargiai įdėkite jį į tinklelį ar lėkštutę bei leiskite gerai apdžiūti. Jei kiaušinį vos ištraukę nuplausite arba nuvalysite popieriniu rankšluosčiu, pagrindinis spalvos pigmentas nusivalys ir liks tik neryškus atspalvis. Mat kiaušinis mirkdamas apsitraukia tarsi dažų plėvele, kurią, vos ištraukuskiaušinį, labai lengva pažeisti ar nuvalyti, o džiūnant dažai geriasi į lukštą.