Skip to main content

2019 m. gegužės mėn. vyras iš Lenkijos internetu susipažino su mergina iš Rusijos. Jie pradėjo bendrauti ir liepos mėn. jis pradėjo reguliariai pervedinėti pinigus į jos banko sąskaitą. Per keturis susirašinėjimo mėnesius vyras savo meilužei pervedė 36 500 eurų.

Dar po dviejų mėnesių santykiai nutrūko, ir užsienietis nusprendė grąžinti viską, ką pervedė nusivylusiai sužadėtinei. Jis kreipėsi į policiją, o tada pateikė ieškinį Rusijos teismui ir pareikalavo iš merginos 32,570 eurų kaip nepagrįsto praturtėjimo – visų jo pervestų pinigų, atėmus 3 930 EUR, kuriuos ji jam grąžino.

Šalių argumentai
Žmogus. Susipažinau su mergina pažinčių svetainėje. Mūsų santykiai vystėsi greitai, norėjau ją vesti ir paprašiau, kad ji persikeltų gyventi pas mane. Ji sutiko, bet perspėjo, kad Rusijoje turi paskolą, todėl mūsų susitikimas gali būti atidėtas neribotam laikui.

Todėl pradėjau siųsti jai pinigų, kad ji galėtų kuo greičiau grąžinti paskolą. Iš viso buvo atlikti devyni pervedimai, iš kurių didžiausias – 7000 eurų. Tai buvo pinigai ne tik būsto paskolai, bet ir kelionei į Lenkiją bei naujam mobiliajam telefonui. Tačiau mano mylimoji netrukus pasakė, kad vestuvių nebus, ir mane paliko. Dabar net nesu tikras, ar ji apskritai turėjo hipoteką.

Paprašiau viską grąžinti, bet mergina pervedė tik 3 930 eurų ir dingo. Policija atsisakė iškelti baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo, nes nusikaltimo nebuvo. Prašau grąžinti likusią pinigų dalį: paskolinau pinigus ir noriu juos atgauti.

Draugė. Vyrai dažnai dovanoja mergaitėms dovanas, kad jas palaikytų, ir tai yra būtent toks atvejis. Jaunuolis atsiuntė man pinigų už nieką, be jokių įsipareigojimų. Ir 3 930 eurų jam nusiunčiau ne tam, kad grąžintų skolą, o tam, kad padėčiau jam pradėti verslą.

Policija mano veiksmuose nenustatė nieko neteisėto, todėl prašau ieškinį atmesti.

Ką pasakė teismai

Miesto teismas, pirmoji instancija: 👍

Bylos Nr. 2-3102/2020.

Vyras teisus: mergina jam skolinga pinigų. Iš jų susirašinėjimo matyti, kad ji pažadėjo jam atiduoti viską, ką jis pervedė, ir net atliko 3 930 EUR pervedimą skolai padengti. Tai reiškia, kad ieškovas pinigus atsakovui siuntė ne neatlygintinai, o su sąlyga juos grąžinti. Todėl visa mergaitės gauta suma laikoma nepagrįstu praturtėjimu.

Prievolės iš nepagrįsto praturtėjimo atsiranda tada, kai kas nors įgyja turtą kito sąskaita ir tai nėra pagrįsta įstatymu ar sandoriu. Jei pinigai buvo pervesti sąmoningai ir savanoriškai vykdant neegzistuojančią prievolę, nepagrįsto praturtėjimo nėra. Tačiau taip nėra. Šalių nesiejo jokie santykiai, dėl kurių vyras būtų galėjęs neatlygintinai ar labdaros tikslais atsiųsti tokią didelę sumą.

Straipsnis. 1102, 1109 RF CIVILINIS KODEKSAS

Reikalavimas patenkinamas visiškai. Iš atsakovo išieškome R2 329 171 rublių sumą ir 19 845 rublių valstybės rinkliavą.

Mergaitė apskundė sprendimą apeliaciniam teismui, tačiau nesėkmingai.

Civilinių bylų teisminė valdyba, apeliacinis skundas: 👍 👍

Bylos Nr. 33-634/2021.

Viskas teisėta. Palaikome sprendimą.

Kasacinis teismas taip pat nerado pagrindo panaikinti apygardos teismo sprendimą.

Kasacinis teismas: 👍 👍 👍

Bylos Nr. 88-11031/2021

Sutinkame su kolegomis, kad mergaitei turėtų būti grąžinti pinigai.

Mergaitė nepasidavė ir dar kartą apskundė sprendimą. Šia byla susidomėjo Aukščiausiasis Teismas.

Aukščiausiasis Teismas: 🧐

Bylos Nr. 12-KG21-6-K6

Šalys susipažino internetu, pradėjo bendrauti ir net aptarė santuoką. Tai reiškia, kad vyras žinojo, kam ir kokiu tikslu perveda pinigus. Jis tai padarė savanoriškai ir be jokių sąlygų grąžinti skolą. Šalys neturėjo jokių skolinių įsipareigojimų – paskolos sutarties ar pakvitavimo. Todėl mergaitė nebuvo skolinga ieškovui.

Kaip tinkamai skolinti pinigus
Teismai rėmėsi tuo, kad atsakovė pervedė tam tikrą sumą vyrui kaip skolos grąžinimą, ir neatsižvelgė į jos žodžius, kad tai buvo pinigai verslui pradėti. Tačiau mokėjimo paskirtyje nebuvo nieko. Todėl neaišku, kodėl teismai patikėjo ieškovu, o ne jo nusivylusia sužadėtine.

Be to, pats vyras ieškinyje nurodė, kad jis savanoriškai pervedė merginai pinigus paskolai grąžinti, tačiau tikėjosi, kad ji juos grąžins. Tačiau ieškinyje nebuvo jokios nuorodos į tai, kad atsakovas sutiko su šiomis sąlygomis. Pasak jos, klausimas dėl skolos grąžinimo iškilo tik po to, kai šalys nusprendė, kad vestuvių nebus.

Teismai turėjo išsiaiškinti, kokiu pagrindu ieškovas iš pradžių pervedė pinigus. Jei iš pradžių tai buvo dovana, o paskui vyras persigalvojo ir nusprendė, kad tai buvo paskola, teisinių santykių esmė nesikeičia. Asmeninių santykių pabaiga nereiškia, kad pasikeitė teisiniai santykiai.

Dar kartą pažvelkite į bylą.

Apylinkės teismas: 👎

Bylos Nr. 33-892/2022

Tiesa, jaunikis savanoriškai pervedė pinigus, o mergina nežadėjo jų grąžinti. Jis pareikalavo grąžinti visą sumą tik tada, kai santykiai nutrūko. Tačiau vyras neturi jokio teisinio pagrindo iš buvusios sužadėtinės gauti daugiau nei du milijonus.

Apygardos teismo sprendimas panaikinamas, o ieškinys atmetamas visa apimtimi.

Kas įvyko galiausiai

Po beveik dvejus metus trukusių teismų mergina iš Joškar-Olos laimėjo ginčą su vyru iš Lenkijos. Jis negalėjo įrodyti, kad ji įsipareigojo grąžinti pinigus.

Aukščiausiasis Teismas jau yra nagrinėjęs tokias bylas, vienai iš jų skyrėme straipsnį. Vyras iš savo buvusios sugyventinės pareikalavo 6 mln. rublių, kuriuos išleido jos namo statyboms. Teismai ne iš karto išsiaiškino, kaip išspręsti ginčą, ir iš moters išieškojo pinigus. Tačiau Aukščiausiasis Teismas išreiškė panašią poziciją: jei asmuo pervedė pinigus be jokių įsipareigojimų ir neatlygintinai – kaip dovaną ar labdaros tikslais – tai nelaikoma nepagrįstu praturtėjimu ir jų grąžinti nereikia.

Galime sakyti, kad istorijos herojė išsisuko su nedideliu išgąsčiu. Tačiau dėl šios istorijos ji nukentėjo ne tik morališkai, bet ir finansiškai. Užsienietis nedalyvavo posėdžiuose, tačiau mergaitei teko išleisti daug pinigų advokatams ir daug laiko praleisti teisme.

Dabar ji turi teisę reikalauti, kad vyras sumokėtų teismo išlaidas – kaip pralaimėjusi šalis. Į Lenkiją vykti nereikės: byla bus nagrinėjama Rusijos teisme. Teismo interneto svetainėje nėra jokios informacijos apie teismo procesą.

Straipsnis. RF CIVILINIO PROCESO KODEKSO

Ši istorija neturėtų būti laikoma patarimu merginoms, kaip lengvai užsidirbti pinigų internete. Aukščiausiasis Teismas gauna apie 1 % visų pateiktų skundų. Tikriausiai kai kurios panašios bylos liko be aukščiausios instancijos dėmesio – nusivylusios nuotakos turėjo grąžinti dovanas ir atlyginti teismo išlaidas valstybei.