Temos
Visa tai susiję su tuo, kaip veikia smegenų atlygio sistema, ir atlygio numatymo klaida, kurią ji padaro.
Sunku gyventi be mylimo žmogaus. Jei jis ar ji mus atstumia arba stengiasi likti nuošalyje, galime jausti liūdesį ir neviltį. Juk mes taip norime būti su juo ar ja. Bet ar jis mums tikrai patinka? Atsakymas ne visada akivaizdus. O prieš jį suteikiant, svarbu patikrinti, ar neįsivėlėme į vieną paprastą, bet labai klastingą klaidą.
Kas yra atlygio prognozavimo klaida
Pirmiausia turime suprasti smegenų atlygio sistemą ir kaip ji naudoja dopaminą. Šis hormonas, dažnai vadinamas laimės arba džiaugsmo hormonu, aktyvina malonumo centrus. Kai darome ką nors malonaus, pavyzdžiui, valgome beprotiškai skanų maistą, mūsų smegenyse išsiskiria dopaminas. Pamažu prie to priprantame ir smegenys, matydamos tam tikrus dirgiklius, pradeda iš anksto gaminti laimės hormoną. Pavyzdžiui, kai padavėjas išeina iš restorano virtuvės su mūsų užsakymu ant padėklo. Dar nesame paragavę maisto, bet dopamino išsiskyrimo mechanizmas jau suveikė.
Problemų kyla, kai smegenys suklysta numatydamos atlygį. Tarkime, taip pripratome prie mėgstamo maisto, kad jis nebėra toks skanus. Tokiu atveju smegenys jau ruošiasi išskirti didelį dopamino kiekį, tačiau kai paragausime maisto ir jis pasirodys visai ne toks nuostabus, laimės hormono pasigamina daug mažiau. Tai reiškia, kad negauname tiek dopamino, kiek tikėjomės.
Maisto atveju galime tiesiog suvalgyti ką nors kita, kad vėl gautume reikiamą dozę. Tačiau jei džiaugsmo hormono šaltinis yra alkoholis, seksas ar meilė, dėl klaidingo atlygio numatymo galime trokšti vis daugiau ir daugiau. Taip bandome kompensuoti dopamino trūkumą.
Troškimas patirti skaudinančius išgyvenimus ypač būdingas žmonėms, kurių prieraišumo stilius santykiuose yra aplaidus ir vengiantis, nerimastingas ir obsesinis bei atsiribojęs ir fobiškas. Dėl tokių prisirišimo stilių smegenys tampa jautrios stresui, todėl žmogus vis dažniau ieško paprastų malonumų dopamino pavidalu.
Kaip atlygio prognozavimo klaida pasireiškia romantiniuose santykiuose
Prisiminkite savo jausmų mylimam žmogui pradžią. Ši euforijos ir susijaudinimo banga yra ne kas kita, kaip dopamino poveikis. Pamažu pradedame laukti šių jausmų ir patiriame laimės hormono antplūdį, kai tik pamatome žmogų ir jį paliečiame, išgirstame jo balsą ar perskaitome jo žinutę. Smegenys laukia atlygio ir pradeda prognozuoti.
Tačiau tada viskas vyksta ne pagal scenarijų. Santykių tikrovė pasirodo esanti visai ne tokia maloni, ir mes patiriame atlygio numatymo klaidos pasekmes. Mes vis dar gauname dopamino, bet tikrojo atlygio negauname. Galbūt partnerio nuotaika nuolat keičiasi, jis yra nutolęs arba nebendrauja taip dažnai kaip anksčiau.
Dopamino neuronai atsitraukia ir pradeda gaminti daug mažiau džiaugsmo hormono. Dabar susiduriame su jo trūkumu. Tai vargina, todėl norime susigrąžinti buvusį dopamino kiekį. Dėl to stengiamės praleisti daugiau laiko su tuo žmogumi, stengiamės, kad kiekviena akimirka su juo būtų nepamirštama, arba tiesiog elgiamės neadekvačiai.
Jei partneris nenori nieko keisti, visos pastangos gali nueiti perniek. Norime būti su žmogumi, norime gauti dopamino, bet mums nepatinka mūsų santykių realybė, nes mums trūksta džiaugsmo hormono.
Dažnai žmonės praleidžia daugelį metų bandydami vėl gauti reikiamą dopamino dozę. Jie negali pamiršti to, ką patyrė santykių pradžioje, o mažas laimės hormono kiekis ir su juo susijęs stresas verčia juos jaustis siaubingai.
Šiame etape daugelis žmonių ieško dopamino atlygio pakaitalo – jie apgaudinėja arba nutraukia santykius. Tačiau kai žmonės kartu gyvena jau ilgą laiką, turi vaikų, bendrų draugų, butą ar naminių gyvūnų, gali būti labai sunku priversti save išeiti.
Kaip elgtis su atlygio prognozavimo klaida
Jei norite išsaugoti santykius su mylimu žmogumi, pasistenkite susigrąžinti tikrąjį dopamino atlygį. Tai galima padaryti keliais būdais.
- Būkite sąžiningi su savo partneriu. Pasakykite, kad tikitės gerai jaustis, kai jis ar ji yra šalia, bet taip neatsitinka. Tai galite išreikšti ne kaltindami savo artimąjį, bet paaiškindami, kas yra laimės hormonas ir kaip jis veikia.
- Ieškokite kitų būdų, kaip gauti dopamino, kai esate su partneriu. Nustatykite, kas jums teikia pasitenkinimą, ir darykite tai kartu su mylimu žmogumi: pradėkite kartu žiūrėti įdomų serialą arba gaminkite mėgstamus patiekalus romantiškai vakarienei.
- Sumažinkite savo lūkesčius, susijusius su santykiais, ir pasistenkite būti ramesni. Kitaip tariant, sąmoningai sumažinkite dopamino “apetitą”, kad išvengtumėte atlygio numatymo klaidos. Kad tai padarytumėte, nustokite fantazuoti apie tai, kaip viskas buvo tobula per pirmuosius pasimatymus. Išmokite matyti tikrovę – tai padės jums jaustis daug geriau.
Nedėkite visų savo “dopamino” kiaušinių į vieną krepšį. Nepamirškite, kad pasitenkinimą ir atlygį galite jausti įvairiose gyvenimo srityse, ne tik santykiuose.