Skip to main content

Lisa Shaw su vyru Garethu Eve. 44 metų BBC radijo stoties “Newcastle” laidų vedėja mirė gegužės mėnesį nuo kraujavimo į smegenis. Rugpjūtį koroneris patvirtino, kad jos mirtį sukėlė retos Oksfordo “AstraZeneca” vakcinos komplikacijos.

Nesu prieš vakciną nusiteikusi, bet… 2021 m. balandžio 29 d. Lisa Shaw, protinga, gabi, kūrybinga, išdykusi, apdovanojimų pelniusi BBC radijo stoties “Newcastle” laidų vedėja, pirmą kartą pasiskiepijo “Covid” vakcina. Kaip ir milijonai mūsų, Lisa džiaugėsi ir jautė palengvėjimą, kai jai buvo atliktas skiepas. 44 metų vieno vaiko motina ne tik jautėsi prisidėjusi prie savo bendruomenės saugumo užtikrinimo (prieš kelias savaites Lisa buvo nustebusi, kai draugė pasakė, kad nesiskiepys), bet ir džiaugėsi, kad “galės apkabinti mamą”.

Po kelių dienų Lisai pradėjo skaudėti galvą ir skaudėti už akių, o tai nepraėjo. Gegužės 16 d. greitosios pagalbos automobiliu ji buvo nuvežta į Šiaurės Durhamo universitetinę ligoninę. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad Lizos smegenyse yra kraujo krešulių, ir ji buvo perkelta į specializuotą neurologijos skyrių Niukasle. Dabar jai jau buvo sunku kalbėti. Skenuojant paaiškėjo, kad ji patyrė kraujavimą į smegenis, todėl buvo pašalinta dalis kaukolės, kad būtų galima sumažinti spaudimą. Jos vyras Garethas Eve’as liko prie žmonos lovos, bet Lisa liepė jam eiti namo, nes nerimavo dėl jų šešiamečio Zachary. Paskutinis bučinys. Paskutinį kartą Garetas girdėjo jos balsą. Lisa Shaw mirė gegužės 21 d. nuo komplikacijų, kilusių dėl “AstraZeneca Covid” vakcinos.

Koroneris sakė: “L. Shaw anksčiau buvo sveika ir darbinga”, tačiau “aiškiai nustatyta”, kad jos mirtį sukėlė labai reta “vakcinos sukelta trombozinė trombocitopenija (VITT)” – nauja būklė, dėl kurios patinsta ir kraujuoja smegenys.

Kai buvo patvirtintas skiepas, buvo dedamos didelės pastangos, kad visuomenė būtų rami. Pasak tuometinio sveikatos apsaugos ministro Mato Henkoko (Matt Hancock), Oksfordo ir “AstraZeneca” vakcina buvo “didžioji britų sėkmės istorija”; savimi besirūpinantis M. Henkokas buvo ypač patenkintas, kad skiepą išrado žmogus, kuris mokėsi jo Oksfordo koledže. “Tai išties fantastiška žinia ir britų mokslo triumfas, kad @UniofOxford/@AstraZeneca vakcina buvo patvirtinta naudoti”, – tviteryje rašė triumfuojantis ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Tamsiu metu AZ skiepas suteikė žėrinčio vilties spindulėlio ir papildomą patriotinę, “Brexit” premiją, kad Jungtinė Karalystė sugebėjo pavyti savo Europos kaimynus. Po Lizos Šo mirties mums buvo pasakyta, kad krešuliai “laikomi itin retais”, po 24,8 mln. pirmųjų ir 23,9 mln. antrųjų “AstraZeneca” vakcinos dozių Jungtinėje Karalystėje užregistruota tik 417 atvejų ir 72 mirtys. Ji taip pat išgelbėjo daugybę gyvybių. Tačiau abejonių dėl galimo šalutinio poveikio reiškimas buvo vertinamas kaip partinis šūkavimas. Tai reiškė, kad rizikuoji būti pavadintas labiausiai smerkiamu ir neatsakingu žmogumi – “antivakseriu”.

“Aš praradau žmoną, o mano sūnus – mamą, tačiau tokie žmonės kaip mes ilgą laiką negalėjo papasakoti savo istorijos, nes buvome priskiriami prie krekenų ir sąmokslo teorijų šalininkų”, – vakar man sakė Garethas Eve’as. Po Lizos mirties Garethas sako, kad telefonu kalbėjosi su keliais pagrindiniais transliuotojais. “Jie išreiškė užuojautą, bet paskui labai nervinosi, sakė, kad turi būti labai atsargūs, žinote, kaip pranešti šią istoriją, nepažeisdami transliavimo gairių, nes užsimindami, kad buvo kokių nors problemų dėl dūrio.”

Nebeliko vienos gražios, energingos moters, kurią “mylėjo visi, kurių gyvenimą ji palietė”. (“Norėčiau, kad tai būčiau buvęs aš, o ne ji, – sako Garethas, – kaip vienišas tėtis su Zachu stengiuosi daryti viską, ką galiu, bet aš niekada nebūsiu Lisa, ji buvo tokia taktiška ir mylinti”). Tačiau tai, kad Liza Šo mirė po to, kai gavo AZ smūgį, didžiajame kontekste nebuvo nieko nerimastingo, ar ne?

Na, taip, iš tikrųjų buvo. Visuomenė, ypač tokie jauni žmonės kaip Lisa, turi teisę jaustis nuskriausti.

Kaip vakar pranešė šis laikraštis, Oksfordo ir AstraZeneca Covid-19 vakcina buvo pripažinta “ydinga” daugiamilijoniniame teismo procese, kuriame bus teigiama, kad teiginiai apie jos veiksmingumą buvo “gerokai pervertinti”. Farmacijos milžinei bandomojoje byloje ieškinį pateikė Džeimis Skotas (Jamie Scott), dviejų vaikų tėvas, patyręs didelę nuolatinę smegenų traumą, ir našlys bei du mažamečiai 35 metų Alpos Tailor (Alpa Tailor) vaikai. Abu ieškiniai dėl žalos atlyginimo susiję su VITT – liga, dėl kurios mirė Lisa Shaw. AstraZeneca teigia, kad vakcina “nuolat įrodinėjo, jog jos saugumo profilis yra priimtinas” ir kad “reguliavimo institucijos visame pasaulyje nuolat tvirtina, jog skiepijimo nauda yra didesnė už itin retų galimų šalutinių poveikių riziką”.

Praėjus keliems mėnesiams po jos mirties, Garetas, kuris “susidorojo su sielvartu, kol bandai tapti tėvu”, neturėjo emocinės energijos teisinei kovai. “Buvau Niukaslo koronerio teisme, kai koroneris pasakė, kad nėra jokių abejonių, jog Lisa mirė dėl “AstraZeneca” dūrio, tą patį pasakė ir patologas, o gydytojas Lizai dar esant sąmoningai pasakė, kad tai padarė “Covid” dūris. Jie tarsi nenori, kad būtų koks nors rašytinis įrašas, jog jie pripažino kaltę”.

Turiu pripažinti, kad girdint Garetą kalbant apie jo žmoną, apima stiprus jausmas: “Ten, bet Dievo malonės dėka, einu aš”. Man taip pat buvo atlikta “AstraZeneca” injekcija (du kartus), nes, kaip ir Lisa, norėjau nuraminti savo pagyvenusią motiną ir apkabinti ją po daugiau nei metų pertraukos.

Mums visiems susidarė įspūdis, kad šis skiepas gali užkirsti kelią infekcijai ir infekcijos perdavimui (kodėl kitaip jį būtų privaloma taikyti slaugos namų darbuotojams?) Tai skambėjo puikiai. Tačiau teisiniame ieškinyje teigiama, kad “absoliutus rizikos sumažėjimas, susijęs su Covid-19 profilaktika, buvo tik 1,2 proc.”.

“Lisa manė, kad skiepytis yra teisinga, kaip ir visi, – prisimena Garethas, – Vyriausybė vis kartojo, kad tai saugu ir veiksminga. Mes nežinojome, kad buvo kitų šalių, kurios atšaukė “AstraZeneca”.”

Ak, taip, “saugus ir veiksmingas”. Kiek kartų girdėjome, kaip ministrų kabineto ministrai intonavo šią raminančią mantrą? Vis dėlto žodį “saugus” bet kuri farmacijos bendrovė, reklamuojanti produktą, daugelį metų buvo uždraudusi vartoti būtent dėl šios priežasties – jis klaidinančiai nuramina. (Atrodo, kad vyriausybė mano, jog taisyklės nedraudžia sakyti “saugus ir veiksmingas”, nes ji nereklamuoja konkretaus produkto.)

Kur, galite paklausti, buvo MHRA (Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra)? Benas Kingsley, teisininkas, puikios ir pražūtingos naujos knygos “Atsakomybės deficitas” (The Accountability Deficit) bendraautorius, sako: “Dėl rimtos priežasties MHRA taisyklės neleido “AstraZeneca” reklamuoti savo vakcinos kaip “saugios”. Tačiau stebėtina, kad tuo metu, kai daugybė kitų šalių dėl saugumo priežasčių atšaukė AZ skiepą, Didžiosios Britanijos priežiūros institucija stovėjo nuošalyje, o tai turėjo tragiškų pasekmių Lizai ir jos šeimai, o ministrai ir NHS toliau tvirtino, kad AZ skiepas yra vienareikšmiškai saugus ir veiksmingas.”

Beveik per daug skaudu pagalvoti, kad likus 15 dienų iki to, kai Lisa Shaw nekantriai laukė, kol jai bus įskiepytas “Covid”, kad galėtų “apkabinti mamą”, Danija, gavusi pranešimų apie retus, bet rimtus kraujo krešulių atvejus, nutraukė “AstraZeneca” skiepijimą. Suomija taip pat paskelbė, kad dėl panašaus susirūpinimo dėl sveikatos ir toliau vakcina “AstraZeneca” skiepys tik 65 metų ir vyresnius asmenis. Ar MHRA nežinojo apie didėjančias tarptautines abejones (AZ niekada nebuvo licencijuota JAV), ar galbūt nenorėjo suteršti didžiosios britų sėkmės istorijos?

Etikos požiūriu, norint, kad vakcina būtų pradėta taikyti žmonėms, kuriems Covid nekelia didelės rizikos, reikėtų įrodyti, kad ši vakcina šioms grupėms iš tiesų yra labai saugi. Taip pat aiškiai prisimenu, kaip vyriausybės Vakcinų darbo grupės vadovė Keitė Bingem (Kate Bingham) sakė, kad paskiepyti visus šalies gyventojus “nepavyks”. “Tai tik suaugusiesiems skirta vakcina, skirta vyresniems nei 50 metų žmonėms, daugiausia dėmesio skiriant sveikatos priežiūros darbuotojams, slaugos namų darbuotojams ir pažeidžiamiems asmenims”, – sakė ji. Skiepijimo politika bus nukreipta į “didžiausią riziką patiriančius asmenis”. Ji pažymėjo, kad skiepijant sveikus žmones, kuriems yra daug mažesnė tikimybė, kad Covid-19 sukels sunkias pasekmes, “jiems gali būti padaryta tam tikra nepaprasta žala”, o tai gali pakreipti svarstykles rizikos ir naudos analizės požiūriu.

Sunkia širdimi pasakysiu tai, kas jau seniai turėjo būti pasakyta. Priešingai nei tiems, kurie iš tikrųjų buvo pažeidžiami “Covid”, Lisai Šo nereikėjo “Covid” vakcinos; bet kokią menką naudą jai nusvėrė nedidelė rizika. Nereikėjo ir man (kaip vėliau paliudijo gausūs antikūnai, buvau persirgęs virusu 2020 m. sausį ir turėjau gerą imunitetą). Milijonai sveikų žmonių laukė eilėje dėl skiepo, kurio jiems nereikėjo ir kuris apsaugojo nuo sunkios vyresnio amžiaus ir pažeidžiamų žmonių ligos, tačiau daugumai kitų mūsų nebuvo būtinas.

Tai, kaip ši šalis perėjo nuo politikos skiepyti tik tuos, kuriems tai naudinga, prie rizikos padaryti “keistą žalą” tokiems žmonėms, kaip Lisa Shaw, gali tapti vienu didžiausių šio amžiaus skandalų.

“Aš ją laikiau ant pjedestalo, – sako Garethas Eve’as apie savo mirusią žmoną, – Lisa buvo vos 170 cm ūgio, o aš – 182 cm, bet aš ją laikiau ant pjedestalo. Ji buvo tokia nuostabi. Kai ji mirė, dėl to, kaip ji mirė po dūrio, tai buvo “nešvari paslaptis”, apie kurią nevalia kalbėti. Su “AstraZeneca”, šioms bendrovėms vadovauja žmonės, galėjai pagalvoti, kad joms vadovauja žmonės, Allison, bet jie nenori kalbėtis su tokiais žmonėmis kaip aš… Zacharijus neturi savo mamos, nes valdžia nesuteikė mums visos informacijos apie riziką.”

Aš nesu nusiteikęs prieš vakserius, bet…. Nustokime tai sakyti, ar ne? Nėra jokios gėdos būti prieš vakcinos skyrimą grupėms, kurioms jos nereikėjo ir dėl kurios mirė žmonės, kurie turėtų būti gyvi ir vesti savo aštuonmetį sūnų į mokyklą.