Temos
Vengrijoje atidarytas pirmasis automatinis saulės energija varomas upių valymo laivas. “Robo-Collect” pavadintoje valtyje naudojamos kameros, kurios aptinka vandenyje plūduriuojančias atliekas. Šiukšlės gali būti surenkamos, rūšiuojamos ir perdirbamos.
Specialiai suprojektuotas laivas pradėtas statyti 2018 m., o veikti pradės kitais metais .
Miklósas Gyalai-Korposas yra vienas iš laivo dizainerių ir sakė, kad naujoji technologija susideda iš dviejų dalių, kad kuo daugiau atliekų būtų surinkta naudojant kuo mažiau energijos.
“Siekdami aprėpti didesnį upės plotą, naudojame burbulų sienelę. Mašina su geležiniais dantimis, kuri surenka šiukšles. Laivo gale jas rūšiuojame ir dedame į didelius maišus. Maišus į krantą išveža nedidelės valtys, kad upės valytojui nereikėtų švartuotis”, – aiškino Gyalai-Korpos.
Išlipus į krantą, šiukšlės keliauja ant rūšiavimo juostos. Joje plastikinius butelius galima aptikti naudojant optinius prietaisus, infraraudonųjų spindulių jutiklius ir dirbtinį intelektą. Bet koks plastikas keliauja į perdirbimo vietą, o plūduriuojanti mediena grįžta atgal į upę.
Kasmet Tisos upe iš Rumunijos ir Ukrainos į Vengriją atkeliauja apie 10 000 tonų atliekų.
Padėtis pablogėjo dėl karo Ukrainoje, nes mažiausiai 200 savivaldybių nutraukė atliekų surinkimą.