Skip to main content

San Marinas yra maža valstybė Italijos teritorijoje. Jos plotas – šiek tiek daugiau nei 60 km² ir ji laikoma pirmąja respublika pasaulyje. Ši vieta traukia ne tik savo įspūdinga istorija, bet ir gamta, viduramžių gynybiniais įtvirtinimais ir aikštėmis. Čia verta surengti trumpą kelionę. Atrandame didžiausius San Marino lankytinus objektus ir įžymybes.

San Marinas yra Italijos teritorijoje, tarp Emilijos-Romanijos ir Markės regionų, ant Titano kalno šlaitų. Tai anklavas, t. y. šalis, kurią visą supa viena užsienio valstybė. Be to, po Vatikano ir Monako ji yra mažiausia nepriklausoma valstybė Europoje.

Šalies sostinė yra to paties pavadinimo San Marino miestas, o didžiausia gyvenvietė – Dogana. 2020 m. gyventojų skaičius siekė 33 938. Nors San Marinas yra nedidelė ir dažnai nepakankamai vertinama šalis, joje yra daug įdomių vietų ir lankytinų objektų. Kasmet šalyje apsilanko beveik 100 000 turistų.

San Marino istorija

Simboline moderniosios valstybės pradžia laikomas religinės bendruomenės įkūrimas Monte Titano viršukalnėje, kurį IV mūsų eros amžiaus pradžioje įvykdė šventasis Marinas. Pasak legendos, būtent ten šventasis esą slėpėsi nuo tuometinių krikščionių persekiotojų.

IX a. pabaigoje San Marinas, kaip ir daugelis kitų Italijos miestų, tapo municipaline bendruomene – turėjo savo savivaldą ir sistemą, panašią į paplitusią graikų miestuose-valstybėse. 1291 m. Vatikanas pripažino San Marino nepriklausomybę.

1600 m. buvo sukurtas statutas, pagal kurį šalies valdžią pradėjo vykdyti Didžioji generalinė taryba. Jį sudaro 60 narių ir jis prilygsta šiuolaikiniam parlamentui.

San Marinas yra viena iš nedaugelio Italijos teritorijų, kuri netapo Italijos dalimi dėl XIX a. antroje pusėje įvykusio šalies suvienijimo. Nėra valstybės vadovo – nei prezidento, nei karaliaus. Vyriausybei vadovauja du kas šešis mėnesius renkami regentai. 1992 m. San Marinas tapo Jungtinių Tautų nariu.

San Marinas – įdomiausi lankytini objektai ir įžymybės

Monte Titano

Tai aukščiausia San Marino viršukalnė, kurios aukštis 739 m. Nuo kalno atsiveria įspūdingi vaizdai – į šiaurės vakarus nuo jo atsiveria Apeninų kalnai, į rytus – Riminio pakrantė, o giedrą dieną – ir Kroatijos Dalmatijos pakrantė. 2008 m. Monte Titano ir jo istorinis centras buvo įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

La Rocca o Guaita (Pirmasis bokštas)

La Rocca o Guaita pilis, dažnai vadinama Prima Torre (Pirmuoju bokštu), yra didžiausia ir seniausia iš trijų tvirtovių, pastatytų Titano kalno viršūnėje. Ši tvirtovė buvo pastatyta XI a., o dabartinį pavidalą įgavo po XV a. rekonstrukcijų. Pilies dominantė – tiesiai ant uolos pastatytas bokštas. Iš jo apžvalgos aikštelės atsiveria vaizdinga panorama ir du kitų San Marino įtvirtinimų bokštai.

La Cesta ir Montale (Antrasis ir Trečiasis bokštai)

XIII a. pirmoje pusėje pastatyta La Cesta taip pat yra įdomi San Marino lankytina vieta. Jis yra maždaug už 350 m nuo La Rocca o Guaita bokšto ir į jį patenkama su tuo pačiu bilietu. Iš čia taip pat atsiveria gražūs vaizdai. Tvirtovės viduje yra nedidelis Senųjų ginklų muziejus (Museo delle Armi Antiche), kuriame sukaupta daugiau kaip 1 500 ginklų, pagamintų nuo viduramžių iki XIX a.

Montale, arba “Trečiasis bokštas”, yra galutinis pilies tvirtovės tako taškas. Šis statinys iškilęs šiek tiek nuošaliau ir neatrodo toks įspūdingas kaip netoliese esančios tvirtovės. Be to, į jį galima žiūrėti tik iš išorės.

Šventojo Pranciškaus vartai (Porta San Francesco)

Šis XIV a. statinys kadaise buvo San Marino gvardijos būstinė, o šiandien tai yra įvažiavimo į senąją miesto dalį vartai. Priešais statinį yra nedidelė būdelė ir stovi sargybinis, kuris kontroliuoja eismą (ir iš tikrųjų praleidžia turistus per juostas). Priešais Šventojo Pranciškaus vartus atsiveria nuostabus apylinkių vaizdas. Dėmesį atkreipia ir didelė San Marino vėliava.

Palazzo Pubblico

Tarp San Marino lankytinų vietų taip pat verta paminėti Palazzo Pubblico. Tai charakteringa rotušė su kvadratiniu laikrodžio bokštu. XIV a. pabaigoje pastatytas gotikinio stiliaus statinys, kuris per daugelį metų buvo kelis kartus perstatytas ir suremontuotas. Šiandien rotušėje įsikūrusi Respublikos vyriausybė. Palazzo Pubblico yra Piazza della Liberta aikštėje, kurioje vyksta iškilminga sargybos pasikeitimo ceremonija.

Švento Marino bazilika (Basilica di San Marino)

Ši neoklasicistinė bazilika stovi Piazza Domus Plebis aikštėje, greta Šventojo Petro bažnyčios. Ši šventykla skirta šventajam Marinui, respublikos įkūrėjui ir globėjui. Pagrindiniame bazilikos altoriuje yra urna su šventojo relikvijomis. Dabartinė bažnyčia pastatyta 1838 m. ant VII a. romaninės šventyklos pamatų.

Museo di Stato

Tai puikus San Marino muziejus, įsikūręs Palazzo Pergami Belluzzi aikštėje. Keturiuose įstaigos aukštuose saugomi meno kūriniai, relikvijos ir archeologiniai radiniai nuo senovės Egipto iki Renesanso laikų. Senovinių meno kūrinių kolekcija neapsiriboja vien Apeninų pusiasaliu.

San Marinas – kaip ten patekti ir kada vykti?

San Marine nėra oro uosto, tačiau iš kitų Italijos miestų į jį galima nuvykti efektyviai. Maždaug už 25 km nuo šalies yra Riminio oro uostas (RMI). Iš čia reguliariai kursuoja autobusai į San Mariną. Florencijos ir Bolonijos oro uostai taip pat yra netoli – tai labai gerai susisiekimą užtikrinantys uostai.

Kada verta vykti į San Mariną?

Čia vyrauja Viduržemio jūros klimatas – vasarą temperatūra dažnai viršija 30 laipsnių Celsijaus (liepą ir rugpjūtį). Šalčiausias San Marino mėnuo yra sausis (apie 9 laipsnius). Rudens ir žiemos sandūroje krituliai yra gana dažni. Geras laikas keliauti gali būti ne tik vasaros, bet ir pavasario mėnesiai – balandis/gegužė, kai karštis nevargina, bet vis dar vyrauja maloni temperatūra (vidutiniškai apie 18-20 laipsnių).