Skip to main content

Visi nauji automobiliai ir vanai, parduodami ES nuo 2035 m., turėtų neišskirti anglies dvideginio. Ką tai reiškia?

Norėdama iki 2050 m. pasiekti savo klimato neutralumo tikslą, ES imasi veiksmų, siekdama sumažinti automobilių išmetamų teršalų kiekį, nes kelių transportas yra atsakingas už penktadalį ES išmetamo anglies dvideginio kiekio. 2022 m. birželio mėn. Europos Parlamentas pritarė Komisijos pasiūlymui nuo 2035 m. prekiauti anglies dvideginio neiškiriančiais automobiliais ir vanais. Tarpiniai 2030 m. išmetamųjų teršalų mažinimo tikslai būtų 55 proc. lengviesiems automobiliams ir 50 proc. vanams.

Olandijos europarlamentaras Jan Huitema („Atnaujinkime Europą“), parengęs pranešimą apie ES anglies dvideginio standartų peržiūrą naujiems automobiliams ir vanams, liepos mėnesį dalyvavo tiesioginiame interviu „Facebook“ paskyroje. Skaitykite santrauką.

Kada bus uždrausta prekiauti naujais automobiliais, išskiriančiais anglies dvideginį, įskaitant benzinu ir dyzelinu varomus automobilius?

Nuo 2035 m. visi į rinką patekę nauji automobiliai turėtų neišskirti teršalų. Taip siekiama užtikrinti, kad iki 2050 m. transporto sektorius taptų neutralus anglies dvideginio atžvilgiu.

Kas nutiks dabartiniams automobiliams, varomiems benzinu ar dyzelinu? Ar vis dar galėsime juos vairuoti po 2035 m.?

Taip, Jūs vis tiek galite vairuoti savo dabartinį automobilį. Naujosios taisyklės nereiškia, kad nuo 2035 m. visi keliuose esantys automobiliai negalės išskirti anglies dvideginio. Šios taisyklės nedaro įtakos dabar turimiems automobiliams. Jei dabar nusipirksite naują automobilį, galėsite jį vairuoti iki jo eksploatavimo pabaigos. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad vidutinė automobilio eksploatavimo trukmė yra 15 metų, turime pradėti nuo 2035 m., kad iki 2050 m. visi automobiliai būtų neutralūs anglies dvideginio klausimu.

Ar po 2035 m. vis dar bus galima pirkti ir parduoti naudotus benzinu ar dyzelinu varomus automobilius ir gauti jiems kuro?

Taip, visa tai vis tiek bus įmanoma. Tačiau bendros nuosavybės išlaidos (kuro, priežiūros, pirkimo ir draudimo išlaidos) gali padidėti.

Kokio tipo anglies dvideginio neišskiriančius automobilius vairuos dauguma žmonių?

Tai turėtų būti akumuliatoriais varomos elektrinės transporto priemonės, nes jų bendros nuosavybės išlaidos yra mažesnės nei alternatyvų. Pavyzdžiui, vandenilio ir alternatyvaus kuro (gaminamo iš elektros ir vandenilio ir paverčiamo sintetiniu benzinu) gamyba yra brangesnė, nes tam reikia daug elektros energijos. Tačiau akumuliatoriai yra sunkūs, todėl kai kurios transporto priemonės negali būti lengvai aprūpinamos baterijomis – todėl vandenilis ar alternatyvus kuras gali būti geras sprendimas laivams, lėktuvams ar sunkiasvorėms transporto priemonėms.

Ar elektromobiliai bus įperkami?

Naudoti elektra varomas transporto priemones yra ekonomiškiau, nes šiuo metu elektros kainos yra mažesnės nei benzino kainos ir joms reikia mažiau priežiūros. Taigi, įsigijus akumuliatoriumi varomą automobilį, jo bendra nuosavybės kaina yra tokia pati arba pigesnė nei benzinu ar dyzeliu varomo automobilio. Tačiau šiandien elektromobiliai yra brangūs. Naujosios taisyklės turėtų paskatinti didesnę konkurenciją ir padrąsinti gamintojus investuoti į elektrinių transporto priemonių mokslinius tyrimus ir inovacijas, o tai turėtų sumažinti pirkimo kainą.

Kita problema yra naudotų automobilių rinka, kuri dar nėra išvystyta elektromobiliams.

Kas atsitiks su elektros baterijų atliekomis?

Tai bus sprendžiama skirtingais teisės aktais, pavyzdžiui, atsinaujinančios energijos direktyva ir nauju baterijų reglamentu, užtikrinant, kad gamybos procesas būtų neutralus anglies dvideginio klausimu, nedarytų neigiamo poveikio aplinkai ir kad baterijos būtų perdirbamos. Taip pat daug dirbama kuriant akumuliatorių naujoves ne tik automobiliams.

Ar pakanka infrastruktūros anglies dvideginio neišskiriantiems automobiliams? Ar jie pritaikyti tik miestuose gyvenantiems žmonėms?

Šiuo metu gamintojai dirba su automobiliais, kurie galėtų nuvažiuoti daugiau nei 600 kilometrų. Efektyvumas yra gerinamas tam, kad automobilių nereikėtų taip dažnai krauti arba juos būtų galima įkrauti naudojant įprastą kištuką namuose. Parlamentas taip pat neseniai susitarė dėl savo pozicijos dėl alternatyvių degalų infrastruktūros, siekiant numatyti daugiau elektros įkrovimo ir vandenilio stotelių.

Tolesni žingsniai

Parlamentas ir ES valstybės narės susitarė dėl galutinės taisyklių formos 2022 m. spalį.