Skip to main content

Atlikus novatorišką tyrimą paaiškėjo, kad atsparus krakmolas, kurio yra tokiuose įprastuose maisto produktuose kaip avižos ir šiek tiek žali bananai, gali gerokai sumažinti įvairių vėžio rūšių riziką. Tyrime, pavadintame CAPP2, dalyvavo beveik 1000 Lyncho sindromu sergančių dalyvių iš viso pasaulio, o jam vadovavo Niukaslo ir Lidso universitetų ekspertai.

Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų organizacijos duomenimis, Lyncho sindromu Jungtinėje Karalystėje serga maždaug vienas iš 300 žmonių, o jo priežastis – genetinis defektas, didinantis žarnyno, gimdos ir kiaušidžių vėžio bei kitų vėžio rūšių riziką.

Lyncho sindromu sergantiems žmonėms yra iki 80 % tikimybė per gyvenimą susirgti žarnyno vėžiu, be to, jiems gresia rizika susirgti kitais vėžiniais susirgimais jaunesniame amžiuje nei bendrajai populiacijai.

Tyrimo rezultatai parodė, kad reguliariai vartojant atsparų krakmolą, dar vadinamą fermentuojamąja ląsteliena, vidutiniškai dvejus metus, žarnyno vėžys nesumažėjo, tačiau daugiau nei perpus sumažėjo vėžinių susirgimų kitose kūno dalyse.

Šis poveikis buvo ypač ryškus viršutinės virškinimo trakto dalies vėžio, įskaitant stemplės, skrandžio, tulžies takų, kasos ir dvylikapirštės žarnos vėžį, atveju. Labiausiai stebinantis tyrimo aspektas buvo tas, kad šis poveikis išliko iki 10 metų po to, kai dalyviai nustojo vartoti maisto papildą.

Tyrimas, paskelbtas žurnale “Cancer Prevention Research”, yra planinis dvigubai aklas 10 metų trukmės stebėjimas, papildytas išsamiais nacionalinio vėžio registro duomenimis iki 20 metų 369 dalyviams.

Atsparusis krakmolas ir vėžio rizika

Atsparusis krakmolas – tai angliavandenių rūšis, kuri plonojoje žarnoje nesuvirškinama, o fermentuojasi storojoje žarnoje, maitindama naudingas žarnyno bakterijas. Virškinimo sistemoje jis veikia kaip maistinės skaidulos. Šios rūšies krakmolas turi keletą sveikatai naudingų savybių ir mažiau kalorijų nei įprastas krakmolas.

CAPP tyrimo vadovai (iš kairės į dešinę) profesoriai Timas Bishopas, seras Johnas Burnas ir Johnas Mathersas.

Pasak Niukaslo universiteto profesoriaus Johno Matherso, žmogaus mitybos profesoriaus, “manome, kad atsparus krakmolas gali sumažinti vėžio vystymąsi, nes keičiasi tulžies rūgščių apykaita bakterijose ir sumažėja tulžies rūgščių, kurios gali pažeisti mūsų DNR ir galiausiai sukelti vėžį. Tačiau tam reikia tolesnių tyrimų.”

“Nustatėme, kad atsparusis krakmolas sumažina įvairių vėžinių susirgimų skaičių daugiau kaip 60 %. Poveikis buvo akivaizdžiausias viršutinėje žarnyno dalyje. Tai svarbu, nes viršutinės virškinamojo trakto dalies vėžį sunku diagnozuoti ir dažnai jis anksti nepastebimas.”

Tyrimas taip pat atskleidė, kad aspirinas 50 proc. sumažino storosios žarnos vėžio riziką, todėl NSPKI (Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kompetencijos institutas) rekomendavo aspiriną vartoti žmonėms, turintiems didelę genetinę vėžio riziką.

CAPP2 tyrimas

1999-2005 m. beveik 1 000 dalyvių dvejus metus kasdien vartojo atsparų krakmolą miltelių pavidalu, aspiriną arba placebą. Pasibaigus gydymo etapui, bendro skirtumo tarp vartojusių atsparų krakmolą ar aspiriną ir nevartojusių nebuvo. Tačiau tyrėjų komanda tikėjosi ilgesnio poveikio ir numatė tolesnį tyrimo stebėjimą.

Per stebėjimo laikotarpį tarp 463 dalyvių, kurie vartojo atsparų krakmolą, buvo tik penki nauji viršutinės virškinimo trakto dalies vėžio atvejai, o tarp 455 dalyvių, kurie vartojo placebą, – 21.

Lydso universiteto profesorius Timas Bishopas, kuris taip pat vadovavo tyrimui, teigė: “Rezultatai yra įdomūs, tačiau apsauginio poveikio dydis viršutinėje virškinamojo trakto dalyje buvo netikėtas, todėl norint pakartoti šiuos rezultatus, reikia atlikti tolesnius tyrimus.”

Profesorius Mathersas sakė: “Atsparusis krakmolas gali būti vartojamas miltelių pavidalu ir natūraliai randamas žirniuose, pupelėse, avižose ir kituose krakmolinguose maisto produktuose. Šios rūšies krakmolas yra naudingas sveikatai ir turi mažiau kalorijų nei įprastas krakmolas. Manome, kad atsparus krakmolas gali sumažinti vėžio vystymąsi pakeisdamas bakterijų tulžies rūgščių apykaitą ir sumažinti tų tulžies rūgščių rūšių, kurios gali pažeisti mūsų DNR ir galiausiai sukelti vėžį. Tačiau tam reikia tolesnių tyrimų.”

Dabar komanda vadovauja tarptautiniam tyrimui CaPP3, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1800 Lyncho sindromu sergančių žmonių, siekdama išsiaiškinti, ar mažesnės ir saugesnės aspirino dozės gali padėti sumažinti vėžio riziką.

Tyrimą finansuoja Cancer Research UK, Europos Komisija, Medicinos tyrimų taryba ir Nacionalinis sveikatos tyrimų institutas.