Temos
Kartais potraukis saldumynams ir pyragams rodo nuovargį, o kartais ir sveikatos problemas.
1. Esate alkanas.
Kai nusprendžiate laikytis griežtos dietos ir visiškai atsisakote angliavandenių, dažnai pusryčius pakeičiate puodeliu kavos arba praleidžiate pietus, jūsų organizmas negauna kalorijų, kurių jam reikia darbui. O lengviausias būdas papildyti energijos atsargas – suvalgyti pyragą, šokoladinį batonėlį ar saldainį.
Ką daryti
Kad nepersivalgytumėte ir nepriaugtumėte svorio dėl angliavandenių gausos, turite laikytis sveikos mitybos principų:
- Nepraleiskite pusryčių.
- Gerkite daug skysčių. Iki 3 litrų vyrams ir 2,1 litro moterims per dieną.
- Valgykite daugiau vaisių ir daržovių, grūdinių produktų ir liesos mėsos.
2. Ar neseniai mankštinotės?
Kai sportuojate, jūsų kūnas aktyviai naudoja energiją ir ieško būdų, kaip ją atgauti. Tai patvirtina amerikiečių atliktas tyrimas. 171 antsvorio turintis žmogus atliko pratimus, kad numestų svorio. Tyrėjai pastebėjo, kad po ilgos ir varginančios treniruotės tiriamieji labiau norėjo saldumynų.
Ką daryti
Gali tekti atidžiai rinktis fizinę veiklą, kad nepervargtumėte. Taip pat rekomenduojama laikytis specialios dietos, skirtos fiziniams pratimams. Štai jos principai:
- Nepamirškite angliavandenių. Jei treniruotės yra vidutinio intensyvumo, per dieną suvalgykite 3-5 g vienam kilogramui kūno svorio, o jei intensyvios – 6-10 g. Tai turėtų būti pilno grūdo produktai, makaronai, vaisiai ir daržovės.
- Į savo mitybą įtraukite baltymų. Kasdien suvalgykite 1,2-2 g vienam kilogramui kūno svorio. Geriausiai tinka paukštiena ir žuvis. Taip pat galite naudoti ankštines daržoves, kiaušinius, sūrį arba jogurtą.
- Neatsisakykite jokių riebalų. Geriausi šaltiniai yra avokadai, sėklos ir riešutai bei augaliniai aliejai.
- Valgykite likus 2-3 valandoms iki treniruotės. Per 15 minučių po treniruotės būtinai suvalgykite baltyminį užkandį arba išgerkite baltyminį kokteilį.
3. Vartojate daug dirbtinių saldiklių
Tyrimai rodo, kad bandant cukrų pakeisti dirbtiniais saldikliais, dažnai suvartojama daugiau saldžių ir kaloringų maisto produktų. Taip yra todėl, kad aspartamas ir kiti surogatai nesuteikia organizmui tiek energijos, kiek cukrus. Tinkamas kalorijų kiekis nesuteikiamas, o noras valgyti ką nors saldaus neišnyksta. Kartu padidėja maisto suvartojimas.
Ką daryti
Jei norite atsisakyti cukraus, geriausia ne pereiti prie cukraus pakaitalų, o tiesiog stengtis sumažinti cukraus kiekį savo racione. Pasirodo, tai nėra taip sudėtinga. Vienas tyrimas parodė, kad potraukis cukrui išnyksta po 3-6 dienų nuo jo atsisakymo.
4. Esate įsitempę
Mokslininkai ištyrė nedidelę grupę žmonių ir pastebėjo, kad potraukis saldumynams ir maistui, kuriame gausu riebalų, padidėja tiems, kurie patiria nuolatinį stresą. Manoma, kad dėl šios būklės padidėja grelino sintezė. Tai hormonas, gaminamas skrandžio gleivinės ląstelėse ir skatinantis apetitą.
Ką daryti
Kad išvengtumėte persivalgymo, turite rasti tinkamų būdų stresui įveikti. Tai gali būti:
- joga.
- meditacija.
- mėgstamiausias hobis.
- sportas.
- kvėpavimo technikos.
- bet kokie būdai emocijoms išlaisvinti.
5. Neišsimiegate pakankamai
Jei nepakankamai miegate, grelino kiekis padidėja, kaip ir streso metu. Tuo pat metu sumažėja leptino koncentracija, todėl padidėja nutukimo rizika.
Ką daryti
Pakankamai miegokite. Jei negalite, pabandykite laikytis šių taisyklių:
- Eikite miegoti tuo pačiu metu. Tai sustiprina miego ir budrumo ciklą.
- Dienos metu būkite budrūs. Priešingu atveju bus sunkiau užmigti vakare. Jei po pietų labai norite pagulėti, apsiribokite 30 minučių.
- Reguliariai mankštinkitės. Taip galėsite išlaisvinti energiją.
- Užmigti ramioje aplinkoje. Kambaryje turi būti tamsu, tylu ir šiek tiek vėsu. Galbūt prieš miegą žmogui atsipalaiduoti padės vonia ar kitokia atsipalaidavimo forma.
- Vakare nenaudokite įtaisų. Jie trukdo atsipalaiduoti.
- Neikite miegoti alkani arba su pilnu skrandžiu. Tai papildomas diskomfortas.
6. Labai pavargstate
Kartais padidėjęs potraukis saldžiam ar sūriam maistui yra nuovargio požymis. Organizmas paprasčiausiai neturi pakankamai energijos, todėl ieško būdų, kaip jos gauti greičiau. O angliavandeniai yra pigiausias pasirinkimas.
Ką daryti
Periodiškai ilsėkitės. Stenkitės kaitalioti protinį ir fizinį darbą. Ir, žinoma, nepamirškite pavalgyti.
7. Metate rūkyti
Kai žmogus bando atsikratyti šio įpročio, smegenyse sintetinamas serotoninas, arba laimės hormonas, nuotaika tampa nestabili, gali net pasireikšti depresijos požymių. Dėl to padidėja potraukis saldumynams.
Ką daryti
Kai kyla noras mesti rūkyti, reikia pasirinkti tinkamą metodą. Sportas ir subalansuota mityba gali padėti, tačiau kitiems reikia pakaitinio gydymo ir darbo su psichoterapeutu.
8. Turite priešmenstruacinį sindromą
Moterims serotonino sintezė sumažėja prieš menstruacijas. Todėl sumažėja nuotaika ir potraukis saldumynams. Dėl to gali padidėti svoris.
Ką daryti
Priešmenstruacinio sindromo simptomams mažinti gydytojai skiria vaistų, palaikančių normalų serotonino kiekį, taip pat pataria laikytis dietos, kurioje gausu vaisių ir daržovių. Kai kurioms moterims padeda masažas, psichoterapija ar vaistažolių preparatai.
9. Jus kamuoja depresija.
Depresija sergantys žmonės turi potraukį saldumynams ir kitam maistui dėl tos pačios priežasties – sumažėjusios serotonino gamybos.
Ką daryti
Tokiu atveju reikia kovoti su nervų sutrikimu. Tam tikslui naudojami vaistai ir psichoterapija, o sunkios būklės atveju pacientas guldomas į ligoninę.
10. Sergate cukriniu diabetu.
Šią ligą lydi nuolatinis ir stiprus alkio jausmas, todėl kai kurie žmonės užkandžiauja saldumynais. Kartais tai būna didelio arba mažo gliukozės kiekio požymis.
Ką daryti
Jei ne tik valgote saldumynus, bet ir jaučiate troškulį bei daug šlapinatės, turite kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją. Jis skirs atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimą. Jei diagnozė patvirtinama, gydytojas rekomenduos, ką valgyti ir kokius vaistus vartoti.
Tie, kuriems diabetas diagnozuotas jau seniai, turėtų pasikalbėti su savo endokrinologu apie gydymą ir galbūt ką nors pakeisti.
11. Jums būdingas kompulsinis persivalgymas.
Tai valgymo sutrikimas, kai negalite kontroliuoti suvartojamo maisto. Jie valgo daug kaloringo maisto (dažniausiai saldumynų ir riebaus maisto), net kai nėra alkani. Dažnai tai daroma slapta, nes gailimasi.
Ką daryti
Dėl kompulsinio persivalgymo reikia kreiptis į psichoterapeutą. Gydytojas skirs vaistų, kurie mažina nerimą, šalina depresinį sutrikimą. Taip pat gali padėti įvairūs psichoterapijos metodai.
12. Turite genetinį polinkį
Mokslininkai nustatė žmogaus chromosomos dalį, kuri lemia didesnį potraukį saldumynams. Jei šis genas paveldėtas, šokolado ar saldainių norisi labiau nei žmonėms, neturintiems šio chromosomos fragmento.
Ką daryti
Negalite atsikratyti probleminio geno. Tačiau galite vadovautis paprastais patarimais, kaip valgyti mažiau saldumynų. Štai jie:
- Skaityti etiketes. Tokiuose maisto produktuose kaip padažai ir jogurtas dažnai yra paslėpto cukraus arba jo pakaitalų – kukurūzų sirupo, melasos, medaus.
- Valgykite daugiau vaisių ir daržovių bei viso grūdo produktų.
- Namuose saldainių spintelę pakeiskite vaisių vaza.