Skip to main content

Marbella Ispanija yra šalis, esanti vakarinėje Pietų Europos dalyje, daugiausia Pirėnų pusiasalyje, taip pat apima Balearų salas Viduržemio jūroje, Kanarų salas Atlanto vandenyne ir mažesnes salas bei teritorijas šiaurės Afrikoje. Ispanija geografiškai labai įvairi. Čia yra ir aukštų kalnų su slidinėjimo kurortais žiemą, ir labai ilga jūros pakrantė su daugybe paplūdimių. Pietuose, Andalūzijoje, ypač karšta.

Ispanija – viena populiariausių kelionių krypčių

Ispanija yra viena populiariausių pasaulio šalių. Ji garsėja nuostabiais paplūdimiais, šiltu klimatu, turtinga istorija ir kultūra. Tai šalis, turinti daug ką pasiūlyti – nuo perpildytų Madrido ir Barselonos miestų iki ramių Andalūzijos kaimų. Šalyje yra daug garsių paminklų, tokių kaip Sagrada Familia Barselonoje, Alhambra Granadoje ir Karališkieji rūmai Madride. Ispanija taip pat garsėja savo maistu, įskaitant paelją, tapas ir churros. Nesvarbu, ar ieškote ramių atostogų paplūdimyje, ar įdomios kelionės į miestą, ši šalis yra puiki atostogų vieta.

Geografija ir klimatas

Šalis yra subtropinėje klimato juostoje, kuri skirstoma į du pagrindinius tipus. Šalies viduje vyrauja žemyninis klimatas, o pakraščiuose – jūrinis klimatas. Jam paprastai būdingos šiltos vasaros pakrančių zonose ir karštos vasaros šalies gilumoje. Ispanijai būdingiausias Viduržemio jūros klimatas su žemyninio klimato bruožais. Vidutinė oro temperatūra sausio mėnesį yra 12 °C, o liepos mėnesį – 25 °C. Tuo tarpu metinis kritulių kiekis svyruoja apie 250 mm. Šiaurėje, kur šalis ribojasi su Atlanto vandenynu, klimatas daug drėgnesnis ir vėsesnis. Ispanija yra kalnuota šalis, o aukščiausia viršukalnė yra Pico de Teide Tenerifėje, esanti 3718 m virš jūros lygio. Ispanijoje taip pat yra daug upių, tarp jų ilgiausia – Ebro, kurios ilgis 910 km.

Pagrindinė geografinė informacija: vieta, sienos, plotas

Tai šalis, esanti Vakarų Europoje, Pirėnų pusiasalyje. Ji ribojasi su Portugalija, Andora, Prancūzija, Gibraltaru ir Maroku. Šalies plotas 504 750 km². Ispanijos geologinė sandara sudėtinga, ją suformavo proterozojaus, silūro ir karbono kalnų judėjimas. Svarbiausios upės yra Ebro, Duero, Tajo, Guadiana, Guadalquivir ir Segura. Ispanija turi ilgą pakrantę, kuri tęsiasi beveik 4 000 km. Pakrantė nėra stipriai išvystyta.

Skirtingų Ispanijos regionų klimato ypatybės

Tai šalis, kurios klimatas labai įvairus. Rytinėje ir pietinėje šalies dalyje vyrauja vidutinio klimato Viduržemio jūros regiono klimatas, kuriam būdingos šiltos ir švelnios vasaros, o pavasarį ir rudenį – lietingi laikotarpiai. Vidurio Ispanijos klimatas šiek tiek kitoks – čia vyrauja šaltos ir sniegingos žiemos ir karštos vasaros. Ispanija – saulėta šalis, kurioje per metus šviečia apie 3 000 valandų saulės. Žemiausia temperatūra yra šiaurinėje Ispanijos dalyje, kur iškrinta daug kritulių.

Geriausias laikas apsilankyti priklausomai nuo jūsų pageidavimų ir kelionės tikslų

Gegužės-birželio ir rugsėjo-spalio mėnesiais yra šilta, tačiau ne taip karšta kaip liepą ir rugpjūtį. Be to, šiuo laikotarpiu mažiau turistų, o kainos mažesnės. Vasaros laikotarpiu, t. y. liepos-rugpjūčio mėnesiais, būna labai karšta, tačiau tuo metu vyksta festivaliai ir renginiai. Žiemos laikotarpiu, t. y. nuo gruodžio iki vasario, čia vėsu, bet tuo pačiu metu vyksta karnavalai ir Kalėdos. Pavasarį, t. y. kovo-balandžio mėnesiais, būna šilta, bet gali būti lietinga.

Istorija ir kultūra

Ispanija turi turtingą istoriją, siekiančią antikos laikus. Šalį per visą jos istoriją užkariavo daugybė šalių. Ispanijoje yra daugiau kaip 15 600 paminklų, archeologinių vietovių, sodų, vietovių ir istorinių kompleksų, įtrauktų į Ispanijos kultūros vertybių sąrašą. Tai nepaprastas ir itin vertingas paveldas, išsiskiriantis savo turtingumu ir įvairove.

Ispanijos kultūra – tai kur kas daugiau nei flamenkas ir korida. Kultūriniu požiūriu Ispanija asocijuojasi su kovomis su buliais ir flamenko šokiais. Švenčiama daugybė festivalių, pavyzdžiui, La Tomatina, arba pomidorų mūšis, ir Feria de Abril, arba gėlių šventė. Ispanai garsėja svetingumu ir draugišku požiūriu į turistus.

Trumpa Ispanijos istorija: nuo seniausių laikų iki šių dienų

Šalis turi turtingą istoriją, siekiančią senovės laikus. Per visą savo istoriją Ispaniją užkariavo daugybė šalių. Senovėje jos teritorijoje gyveno iberų kilmės tautos, o vėliau – keltų tautos. Vėliau šalis priklausė Romos imperijai. Po romėnų valdymo laikotarpio ją užkariavo vandalų ir vizigotų gentys. Viduramžiais Ispanija buvo susiskaldžiusi į daugybę mažų karalysčių, o XV a. tapo viena galingiausių pasaulio valstybių.

Ispanijos kultūros bruožai: menas, literatūra, muzika, virtuvė

Šalis kupina meninio grožio. Per visą istoriją daug ispanų veikėjų prisidėjo prie įvairių kultūros ir meno sričių, tokių kaip dailė, literatūra, muzika, virtuvė ir daugelio kitų, vystymosi.

Ispanijos menas yra vienas svarbiausių pasaulio kultūros paveldo objektų. Ankstyviausi meno pavyzdžiai siekia paleolito epochą ir rodo Altamiros oloje ir Viduržemio jūros arkoje esančius piešinius. Finikiečių ir graikų įtaka matoma aukso ir skulptūros darbuose. Seniausi tapybos pavyzdžiai Ispanijoje datuojami paleolito laikotarpiu ir yra išlikę ant Saeliceso ir Altamiros urvų sienų, o jų turinį sudaro gyvūnų atvaizdai. Ispanijos muziejuose saugomos vienos svarbiausių kolekcijų pasaulyje, kuriose sukaupti išskirtiniai egzemplioriai ir šedevrai. Juose būtina apsilankyti, kad geriau suprastumėte tokių menininkų kaip Velaskesas, Goja, Dali, Miro ir Pikaso kūrybą.

Viduramžių ispanų literatūroje daugiausia gvildenamos krikščioniškos temos, tačiau ji taip pat pasižymi augančių islamo ir žydų kultūrų įtaka ir turtingumu. Pirmieji literatūriniai pėdsakai, išlikę iš XII a. pradžios. Tai trumpi lyriniai eilėraščiai, vadinami jarchas. Žymiausi ispanų rašytojai: Migelis de Servantesas, Federikas Garsija Lorkas, Antonijus Machado, Kamilas Chosė Čela, Migelis Delibesas, Chavjeras Marijas, Chavjeras Čercas, Chavjeras Goitas-Sola, Chavjeras Reverte, Chavjeras Lopezas de Uralde.

Ispanų muzika nėra vientisas stilius. Jai būdingi specifiniai regioniniai skirtumai, kuriuos lemia Ispanijos kultūrinis mišinys (be kita ko, arabų, žydų ar čigonų kultūra). Vieni iš žinomiausių ispanų dainininkų:

 • Pablo Alboran, dainininkas ir dainų autorius, gimęs 1989 m. Malagoje, derinantis tokius žanrus kaip popmuzika ir flamenkas.
 • Antonio Orozco, gimęs 1972 m. Barselonoje, dainininkas ir dainų autorius.
 • Manuel Carasco, dainininkas ir dainų autorius.
 • David Bisbal, dainininkas ir dainų autorius.
 • David Bustamante, dainininkas ir dainų autorius.
 • Alejandro Sanz, dainininkas ir dainų autorius.
 • Dani Martin, dainininkas ir dainų autorius.
 • Juanas Maganas, dainininkas ir muzikos prodiuseris.
 • Mala Rodriguez, reperė, kilusi iš Sevilijos.

Ispanijos virtuvė – tai Europos virtuvė, apimanti visų Ispanijos regionų kulinarines tradicijas. Iš tikrųjų nėra tradicinės nacionalinės ispanų virtuvės, nes šalies regionai skiriasi klimatu ir virtuve. Šiaurės Ispanija garsėja mėsos, pieno ir sūrio patiekalais. Rytų Ispanijai būdinga tipiška Viduržemio jūros regiono virtuvė, kurioje patiekalai gaminami iš ryžių, paprikų ir pomidorų bei saldžių ir aštrių skonių. Ispanijos pietuose esančioje Andalūzijoje populiarūs žuvies ir jūros gėrybių patiekalai, o šalies šiaurės rytuose esančioje Katalonijoje virtuvė rafinuotesnė ir įvairesnė.

Svarbiausi festivaliai ir šventės

Ispanijoje yra daugybė religinių ir pasaulietinių švenčių ir iškilmių. Svarbiausios šventės Ispanijoje yra šios:

 1. Trijų Karalių diena (sausio 6 d.) – ši diena laikoma svarbiausia švente Ispanijoje. Šią dieną vaikai gauna dovanų iš Trijų Karalių.
 2. Didžioji savaitė (Semana Santa) – tai laikas prieš Velykas, kai vyksta religinės procesijos.
 3. Darbo diena (gegužės 1 d.) – visoje Europoje švenčiama šventė.
 4. Ispanijos nacionalinė diena (spalio 12 d.) – šia švente švenčiamos Kristupo Kolumbo Amerikos atradimo metinės.
 5. Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimas į dangų (rugpjūčio 15 d.) – tai bažnytinė šventė, švenčiama visoje šalyje.
 6. Fiesta de San Fermin (liepos 6-14 d.) – tai Pamplonoje vykstanti šventė, garsėjanti bulių bėgimu.
 7. La Tomatina (paskutinis rugpjūčio trečiadienis) – tai šventė, kurios metu žmonės vieni į kitus mėto pomidorus.
 8. Fiesta de las Fallas (kovo 15-19 d.) – Valensijoje vykstantis festivalis, garsėjantis statulų deginimu.
 9. Trijų Karalių šventė (sausio 5 d.) – daugelyje Ispanijos miestų vykstanti procesija.
 10. Visų šventųjų diena (lapkričio 1 d.) – bažnytinė šventė, švenčiama visoje Ispanijoje.

Politika ir visuomenė

Ispanijos visuomenė yra etniškai ir kultūriškai įvairi ir turi stiprias regionines tradicijas, pavyzdžiui, Katalonija ir Baskų kraštas siekia didesnės autonomijos. Politiniu požiūriu Ispanijai būdingas daugiapartiškumas, o pagrindinės politinės partijos yra Ispanijos socialistų partija (PSOE) ir Liaudies partija (PP).

Ispanijos politinė sistema ir vyriausybė

Ispanija yra paveldima parlamentinė monarchija, joje galioja 1978 m. konstitucija. Valstybės vadovas yra karalius – valstybės vienybės ir pastovumo simbolis ir aukščiausiasis jos atstovas. Vykdomąją valdžią vykdo ministrų taryba, kuriai vadovauja ministras pirmininkas. Tai unitarinė valstybė. Ją sudaro 17 autonominių bendruomenių ir du autonominiai miestai, turintys skirtingą autonomijos lygį.

Ispanijos visuomenės bruožai: gyvenimo būdas, tradicijos, religija

Ispanai garsėja siesta, arba trumpu snauduliu dienos metu, kad atsigautų ir pagerintų nuotaiką. Kaip ir kitose šalyse, gyvenimo būdas priklauso nuo regiono, kuriame gyvenama. Madride ir Barselonoje žmonės gyvena greičiau ir intensyviau nei kitose šalies dalyse. Madride vyksta daugybė festivalių, kurie yra svarbi kultūros ir gyvenimo būdo dalis. Šios šalies gyventojai yra labai draugiški ir mėgsta leisti laiką su šeima ir draugais.

Ispanijoje yra daug tradicijų, kurios yra svarbi kultūros ir gyvenimo būdo dalis. Ispanijos kultūroje rasime tradicijų ir švenčių, susijusių su religija, šiuo atveju katalikiška krikščioniška. Lapkričio 1 d. minima Visų šventųjų diena. Šią dieną šeimos paprastai eina į kapines pirkti gėlių. Tai mirusiųjų dienos atitikmuo Lotynų Amerikoje. Ispanijoje yra daugybė švenčių, kurios yra svarbi kultūros ir gyvenimo būdo dalis. Viena svarbiausių – La Tomatina, arba Pomidorų mūšis, kuris vyksta Buñol mieste paskutinį rugpjūčio trečiadienį. Kitas svarbus festivalis yra Feria de Abril, kuris vyksta balandžio mėnesį Sevilijoje. Jos metu gyventojai šoka, dainuoja ir valgo.

Nuo 1978 m. šalyje oficialiai nėra valstybinės religijos. Daugiau kaip 80 % šalies gyventojų yra katalikai. 17 % yra ateistai arba agnostikai, likusieji išpažįsta kitas religijas

Pagrindinės problemos ir iššūkiai, su kuriais susiduria Ispanija

Šalis susiduria su daugybe problemų ir iššūkių, pavyzdžiui, neigiamas gimstamumo lygis, ekonomikos krizė, nedarbas, tautybės (pvz., Katalonijos, baskų), imigracijos, aplinkosaugos, švietimo ir sveikatos priežiūros problemos.

Ekonomika ir turizmas

Dėl turtingo istorinio paveldo, įvairaus kraštovaizdžio ir kultūros ji yra viena labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių ekonomikos ir turizmo požiūriu. Jos ekonomika grindžiama tokiais sektoriais kaip pramonė, žemės ūkis, paslaugos ir finansų sektorius, kurie prisideda prie stabilaus ekonomikos augimo. Turizmas yra pagrindinis Ispanijos ekonomikos elementas, pritraukiantis milijonus turistų iš viso pasaulio, kurie atvyksta pasimėgauti unikaliu klimatu, gražiais paplūdimiais, istorinėmis vietomis ir gurmaniška virtuve.

Pagrindiniai Ispanijos ekonomikos sektoriai: žemės ūkis, pramonė, paslaugos

Žemės ūkis yra viena iš pirmojo Ispanijos ekonomikos sektoriaus šakų. Iki XX a. septintojo dešimtmečio tai buvo svarbiausia Ispanijos ekonomikos dalis. Žemės dirbimui buvo naudojama įranga ir metodai, labai gerai pažįstami kaimo ūkiams. Svarbų vaidmenį žemės ūkio darbuose atliko gyvuliai. Šiandien Ispanijoje žemės ūkiu užsiima nedidelė gyventojų dalis – apie 5 %.

Pramonė yra vienas svarbiausių šalies ekonomikos sektorių. Šiame sektoriuje dirba apie 30 % Ispanijos gyventojų. Didžiausios Ispanijos pramonės šakos yra šios: turizmas, vaistų ir automobilių gamyba, energetika ir elektros energija, eksportas ir importas.

Paslaugų sektorius Ispanijoje yra labai išvystyta ekonomikos šaka, sudaranti svarbią šalies BVP dalį. Šiam sektoriui, be kita ko, priskiriamos finansinės paslaugos, maitinimo, turizmo, IT, priežiūros paslaugos ir daugelis kitų. Remiantis statistiniais duomenimis, paslaugų sektorius sudaro apie 66 % viso Ispanijos BVP.

Turizmo ypatumai Ispanijoje: populiariausios kryptys, lankytinos vietos, laisvalaikio praleidimo būdai

Ispanija yra šalis, kurioje gausu įdomių ir gražių lankytinų vietų. Kai kurios iš populiariausių yra šios:

 • Madridas – Ispanijos sostinė ir didžiausias miestas, garsėjantis rūmais, muziejais ir naktiniu gyvenimu. Verta aplankyti Mercado de San Miguel turgų, Mercado de San Miguel stadioną, Plaza Mayor arba Retiro parką.
 • Barselona – Gaudi miestas, garsėjantis nepaprasta architektūra, pavyzdžiui, Sagrada Familia ar Guelio parku, taip pat paplūdimiais ir naktiniu gyvenimu.
 • Valensija – Ispanijos kultūros ir tradicijų centras, garsėjantis botanikos sodu, mokslo ir meno muziejumi bei Las Fallas festivaliu.
 • Ibiza – linksma Viduržemio jūros sala, kurioje galite linksmintis klubuose ir paplūdimiuose arba atsipalaiduoti ramesniuose kampeliuose.
 • Sevilija – Andalūzijos ir flamenko sostinė, turtinga arabiškos ir krikščioniškos architektūros ir nuotaikingų gatvelių.
 • Maljorka – rojaus salos Balearų salyne, siūlanti nuostabius kalnų ir pakrančių peizažus bei daugybę pramogų turistams.
 • Andalūzija – Ispanijos regionas su turtinga arabų ir krikščioniškąja istorija bei kultūra, kuriame galima pasigrožėti tokiais paminklais kaip Didžioji mečetė Kordoboje ar Alhambra Granadoje.
 • Kanarų salos – Atlanto vandenyne esantis salynas, kuriame vyrauja šiltas klimatas, galima grožėtis ugnikalniais, laurų miškais ir įvairių spalvų smėliu.
 • Kosta Brava – laukinė pakrantė Ispanijos šiaurės rytuose, kur rasite gražių paplūdimių, uolėtų uolų ir žavingų pajūrio miestelių.

Ispanija – tai šalis, siūlanti daugybę laisvalaikio praleidimo galimybių įvairiems skoniams ir pomėgiams. Vienos populiariausių laisvalaikio pramogų Ispanijoje yra šios:

 • Sportas ir nuotykiai – šalis yra ideali vieta fizinio aktyvumo ir adrenalino mėgėjams. Čia galite mėgautis vandens sportu, pavyzdžiui, banglenčių sportu, burlenčių sportu ar nardymu, kalnų sportu, pavyzdžiui, alpinizmu, alpinizmu ar slidinėjimu, oro sportu, pavyzdžiui, skraidymu parasparniu ar parašiutu, ir daugeliu kitų.
 • Kultūra ir menas – Ispanija yra šalis, turinti turtingą istoriją ir kultūrą, kuri atsiskleidžia architektūros paminkluose, muziejuose, galerijose ir festivaliuose. Barselonoje galite pasigrožėti Gaudi darbais, Kordoboje – Didžiąja mečete, Granadoje – Alhambra. Taip pat galite dalyvauti tokiuose tradiciniuose renginiuose kaip korida, flamenkas ar pomidorų mūšis.
 • Paplūdimiai ir poilsis – šalis garsėja nuostabiais Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno paplūdimiais, taip pat Balearų ir Kanarų salų paplūdimiais. Čia galite mėgautis saule, jūra ir smėliu bei pasinaudoti turistinių kurortų pramogomis. Vienos populiariausių pakrančių yra Kosta Brava, Kosta del Sol arba Kosta Blanka.

Turizmo plėtros Ispanijoje nauda ir iššūkiai

Vienas didžiausių turizmo plėtros Ispanijoje privalumų – poveikis šalies ekonomikai. Turizmas sukuria daug darbo vietų, o iš turistų ir turizmo pramonės gaunami mokesčiai prisideda prie valstybės pajamų. Be to, turizmo plėtra prisideda prie didesnio susidomėjimo investicijomis į turizmo sektorių.

Tačiau iššūkis yra tas, kad turizmo plėtra turi būti tvari, kad būtų išvengta neigiamo poveikio aplinkai ir vietos bendruomenei. Per didelis turistų skaičius gali sukelti turistų perpildymą, gamtinės aplinkos niokojimą ir poveikį vietos kultūrai bei papročiams. Todėl daugelyje Ispanijos vietovių įvedami turizmo apribojimai, kaip tai atsitiko Maljorkos saloje.