Skip to main content

Daugelį kartų vyrų kontracepcija apsiribojo dviem galimybėmis: prezervatyvų dėvėjimu arba vazektomija. Vargu ar tai galima vadinti pasirinkimu, juolab kad vazektomija paprastai yra nuolatinė procedūra.

Palyginimui, kai kalbama apie grįžtamąsias kontracepcijos formas, moterys gali rinktis iš tuzino metodų, pradedant tabletėmis ir baigiant hormoninėmis injekcijomis, implantu, pleistru, intrauterininiu aparatu, diafragma, makšties žiedu, moteriškais prezervatyvais ar spermicidais.

Žinoma, kontracepcija siekiama išvengti moters pastojimo, ir atrodo, kad lengviau neleisti kiaušinėliui išleisti kiaušialąstės ar dviejų kiaušialąsčių (arba sukurti aplink jas barjerą), nei bandyti sutrukdyti milijonams spermatozoidų, bandančių prie jų priplaukti.

Tačiau mokslininkai jau dešimtmečius kuria naujas vyrų kontraceptines priemones, o neseniai priimtas Aukščiausiojo Teismo sprendimas, panaikinantis konstitucinę teisę į abortą Jungtinėse Valstijose, skatina naują susidomėjimą šia tema.

“Žmonės galvoja, kad dabar tokia yra realybė: kaip apsaugoti moteris nuo neplanuoto nėštumo?” Heather Vahdat, Vyrų kontracepcijos iniciatyvos, padedančios finansuoti šios srities mokslinius tyrimus, vykdomoji direktorė, sakė.

“Vyrai dar intensyviau sako: “Ką mes galime padaryti? O moterys sako: “Taip, o ką jūs galite padaryti?”

Taip yra ne tik JAV. Apklausos rodo, kad visame pasaulyje vis daugiau vyrų nori padėti savo partnerėms palengvinti gimstamumo kontrolės naštą.

2018 m. “YouGov” apklausa parodė, kad 79 proc. iš 1 600 apklaustų britų vyrų mano, kad kontracepcija turėtų būti bendra atsakomybė.

Taigi, kokių galimybių vyrai gali turėti ateityje? Štai keletas perspektyviausių rengiamų metodų.

Vyriška piliulė

Šių metų pradžioje Minesotos universiteto mokslininkai pareiškė sukūrę vyrišką kontraceptinę piliulę, kuri 99 proc. veiksminga pelėms ir nesukelia šalutinio poveikio.

Komanda, kuriai finansavimą skyrė Nacionalinis sveikatos institutas ir Vyrų kontracepcijos iniciatyva, artimiausiais mėnesiais ketina pradėti bandymus su žmonėmis.

Tačiau Vahdatas įspėjo, kad vyriškų kontraceptinių tablečių pateikimas rinkai užtruks “nuo penkerių iki dešimties metų”.

Taip yra todėl, kad klinikiniai tyrimai turi ne tik įrodyti, kad preparatas padeda išvengti nėštumo, bet ir kad jis yra visiškai grįžtamas, t. y. kad jį vartojusios ir vėliau vaiko norinčios susilaukti poros sugebės pastoti.

Mokslininkai taip pat kuria vyriškas kontraceptines tabletes, kurių sudėtyje yra dimetandrolono undekanoato (DMAU).

Ši molekulė taip pat gali būti vartojama ilgalaikėmis injekcijomis. Ji slopina du hormonus, reikalingus gyvybingiems spermatozoidams susidaryti: folikulus stimuliuojantį hormoną (FSH) ir liuteinizuojantį hormoną (LH).

Toks šalutinis poveikis gali būti pažįstamas milijonams moterų, kurios vartoja kontraceptines tabletes, tačiau jis sutrukdė pateikti į rinką vyriškas kontraceptines tabletes.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) užsakymu atliktas daug žadantis dviejų hormonų injekcijos, skirtos spermatozoidų skaičiui mažinti, tyrimas buvo sustabdytas prieš dešimtmetį, nes saugos vertintojai nusprendė, kad ji turi per daug šalutinio poveikio, ypač nuotaikos pokyčių.

Įdomu tai, kad 75 proc. iš 320 tyrime dalyvavusių vyrų teigė norintys ir toliau naudoti šią injekciją.

Nuo to laiko mokslininkai ieškojo būdų, kaip pakeisti kitus hormonus, kad apgautų organizmą ir priverstų jį manyti, jog testosterono kiekis yra pakankamas, ir sumažintų šalutinį poveikį.

Pečių gelis

Štai būdas, kaip vyrai galėtų tiesiogine prasme prisiimti didesnę gimstamumo kontrolės naštą: kasdien tepti testosterono geliu viršutinę rankų dalį ir nugarą.

Gelio, vadinamo NES/T, sudėtyje yra testosterono ir progestino – sintetinės moteriškojo lytinio hormono progesterono formos.

Progestinas blokuoja natūralią testosterono gamybą sėklidėse, todėl spermatozoidų gamyba sumažėja iki žemo lygio arba visai neatsiranda. Pakaitiniu testosteronu siekiama palaikyti normalų lytinį potraukį ir kitas nuo hormonų priklausančias funkcijas.

Gelio veiksmingumas visame pasaulyje vertinamas JAV Nacionalinio sveikatos instituto finansuojamuose antrojo etapo klinikiniuose tyrimuose, kuriuose iš viso ketinama įtraukti daugiau kaip 400 porų.

Profesorius Ričardas Andersonas (Richard Anderson) iš Edinburgo universiteto, kuriame tyrimą jau baigė 30 vyrų, teigė, kad kol kas rezultatai labai džiuginantys.

“Tai veikė tikrai stebėtinai gerai. Mes neturėjome nė vieno nėštumo. Vyrų spermatozoidų kiekis išliko tikrai patikimai nuslopintas”, – sakė R. Andersonas.

Vahdat teigė, kad pečių gelis “tikrai pirmauja” pagal klinikinius duomenis ir kad dalyviai prašo būti pakartotinai įtraukti į tyrimą.

“Žmonės važiuoja iš kitų valstijų, kad galėtų dalyvauti tyrime. Paklausa yra didžiulė, o jų rezultatai kol kas tikrai geri”.

Gyventojų tarybos Biomedicininių tyrimų centro mokslininkė Régine Sitruk-Ware, vadovaujanti NES/T tyrimui, teigė, kad pečių gelis, atrodo, turi pagrindinį privalumą – patikimumą.

“Kai jis naudojamas kasdien, jis išlieka odos paviršiuje ir vėliau stabiliai tiekiamas”, – aiškino ji. “Ir mes matome, kad jo veiksminga dozė išlieka iki trijų dienų, o tai reiškia, kad jei yra viena nedarbo diena ir žmogus pamiršo juo pasitepti, tai yra savotiškas atleidimas”.

Tačiau sulaikykite kvėpavimą. Ir šiuo atveju MCI nesitiki, kad jis pasieks rinką dar bent penkerius ar dešimt metų.

 

Grįžtamoji vazektomija: “Nustatyti ir pamiršti”

Moterims vis labiau atsisakant hormoninių kontracepcijos priemonių, naujų vyrų kontracepcijos priemonių tyrimų šalininkai teigia, kad nehormoniniai metodai galėtų būti protingas pasirinkimas.

Tarp jų yra vadinamieji “vazokliuziniai metodai” arba grįžtamoji vazektomija.

Ji veikia implantuojant į sėklines liaukas (varpos viduje esantį lataką, kuriuo spermatozoidai palieka kūną) gelį, kuris leidžia skysčiui tekėti, bet sustabdo spermatozoidų judėjimą.

Ji kuriama kaip vienkartinė ambulatorinė procedūra, kuri gali trukti kelerius metus, kol gelis natūraliai pradės tirpti arba kol vyras nuspręs jį pašalinti ir leisti spermai vėl laisvai judėti.

Daugiau nei keturis dešimtmečius Indijos mokslininkai tyrinėjo kraujagysles sulaikantį sintetinį gelį, vadinamą RISUG (“grįžtamasis spermos slopinimas pagal nurodymus”), kuris šiuo metu yra vienintelė vyriška kontraceptinė priemonė, įtraukta į 3 fazės klinikinius tyrimus.

Tyrimai parodė, kad jis yra veiksmingas, tačiau kol kas tik bandymai su gyvūnais visiškai įrodė, kad produktas gali būti grįžtamasis. Vandens pagrindu sukurtas gelis ADAM, kurį sukūrė Jungtinių Valstijų bendrovė Contraline, šiais metais taip pat pradėjo pirmuosius bandymus su žmonėmis.

“Tai nėra taip bauginantis dalykas, kaip gali atrodyti”, – sakė Vahdat iš MCI, kuri padeda finansuoti tyrimą.

“Tai tarsi vyriška įvadinė kontraceptinė priemonė: ilgai veikianti grįžtamoji kontraceptinė priemonė vyrams. Ją užsidedate ir pamirštate”.

Daugiau rūpesčių nei verta?

Nesvarbu, ar tai skamba daug žadančiai, ar nerimą keliančiai, iki šių naujų galimybių, kad jos taptų realybe vyrams visame pasaulyje, dar daug metų.

Kodėl tai užtrunka taip ilgai? “Tai tikrai buvo finansavimas, – sakė Vahdat.

Žmonės beldžiasi į mūsų duris, bet nė vienas iš jų neturi čekių rankose
Heather Vahdat
Vyrų kontracepcijos iniciatyvos vykdomoji direktorė

Pavyzdys: jos vadovaujama ne pelno siekianti organizacija MCI yra antra pagal dydį vyrų kontracepcijos kontrolės tyrimų finansuotoja po Nacionalinio sveikatos instituto, kasmet skirianti tik 1,5 mln. dolerių (1,5 mln. eurų) dotacijų – tai lašas vaistų tyrimų vandenyne.

“Tai vienintelis dalykas, kuris nepadidėjo. Žmonės beldžiasi į mūsų duris, bet nė vienas iš jų neturi čekių rankose”, – sakė ji.

MCI ir Gyventojų taryba teigia, kad dėl tradicinio farmacijos pramonės rizikos ir naudos modelio bendrovės paliko šią sritį beveik nepaliestą.

“Jei galvojate, kad paimsite sveiką pacientą, sutrikdysite jo funkciją (reprodukciją) ir pažadėsite, kad ji gali būti atkurta, tai yra rizikingiau grąžos požiūriu nei ligos gydymas”, – aiškino Vahdat.

Reguliavimo požiūriu taip pat yra tam tikras etinis galvos skausmas duoti žmogui vaistų, kurie gali turėti šalutinį poveikį, jei galutinis tikslas – užkirsti kelią nėštumui – turi įtakos ne jo, o jo partnerio organizmui.

Raginantys rinktis daugiau vyrų kontracepcijos galimybių teigia, kad tokį mąstymą reikia apversti aukštyn kojomis.

“Siūlome bendros rizikos modelį, kuris yra etiškas, nes jūs užkertate kelią partnerės nėštumo rizikai, o mes atsižvelgiame į bendrą vyro ir partnerės rizikos sumą”, – sakė Loganas Nikelsas, MCI tyrimų direktorius.

Perimti reikalus į savo rankas

Nors ši idėja dar neįtiko sveikatos priežiūros reguliavimo institucijoms ir bendrovėms, ji gali vis greičiau įsitvirtinti tarp gyventojų.

“Prieš kelis dešimtmečius žmonės buvo tiesiog dėkingi, kad yra kontracepcijos metodų. Dabar žmonės supranta, kad tai taip pat yra našta, ir labiau siekia pasidalyti atsakomybe”, – sakė Edinburgo universiteto Reprodukcinės sveikatos centro darbuotojas Andersonas.

“Nemažai vyrų iš tiesų nori žengti žingsnį į priekį”.

Prancūzijoje terminis žiedas “Andro-Switch”, skirtas priartinti sėklides prie kūno, kad natūraliai pakiltų jų temperatūra ir laikinai sumažėtų spermatozoidų skaičius, praėjusiais metais pateko į laikraščių antraštes, kai Nacionalinė vaistų ir sveikatos produktų saugos agentūra (ANSM) jį išėmė iš rinkos.

Įmonė “Theoreme”, sukūrusi “Andro-Switch”, teigia, kad kelis mėnesius bent 15 valandų per dieną nešiojamas prietaisas sumažina spermos gamybą tiek, kad sukelia laikiną ir grįžtamąjį nevaisingumą.

Priežiūros institucija teigė, kad prieš pradedant naudoti prietaisą plačiajai visuomenei, reikia įrodyti jo saugumą ir veiksmingumą klinikinio tyrimo metu.

Tačiau ji pridūrė, kad terminio vyriško kontraceptiko idėja “galėtų būti tikrai naudinga visuomenės sveikatai, kai kalbama apie kontracepcijos naštos pasidalijimą tarp moterų ir vyrų”.

Nickelsas iš MCI pridūrė, kad “daugelis žmonių supranta, kad vietoj penktos hormonus atpalaiduojančios IUD rinkoje galbūt galėtume turėti vieną vyrišką kontraceptinę priemonę”.

Naujausi tyrimai rodo, kad daugelis vyrų svarstytų hormoninės kontracepcijos galimybę, jei ji būtų prieinama.

Vien tik JAV 77 proc. 2017 m. apklaustų 18-44 m. amžiaus seksualiai aktyvių vyrų “labai arba šiek tiek” domėjosi galimybe išbandyti kitą nei prezervatyvai ar vazektomija vyrišką gimstamumo kontrolės būdą.

Vahdat sakė, kad tikisi, jog tai dar labiau pasiteisins po Roe prieš Wade sprendimo panaikinimo ir prieš abortus nukreiptų teisės aktų plitimo visoje JAV.

“Tikiuosi, kad tai yra bent vienas teigiamas rezultatas: kad sulauksime socialinių pokyčių ir supratimo, jog apie kontracepciją turi galvoti visi, o ne tik manyti, kad tai moterų pareiga”, – sakė ji.