Skip to main content

Daugelis jų jau yra klasika, tačiau yra ir netikėtų schemų.

Sukčių išradingumas neribotas, todėl yra daugybė būdų apgauti žmones. Kai kurie iš jų dėl savo paprastumo ir patikimumo naudojami dažniau nei kiti. Europa įvardijo 10 labiausiai paplitusių gudrybių.

1. Banko darbuotojo arba teisėsaugos atstovo skambutis. Užpuolikas kita linija praneša, kad aukos santaupoms gresia pavojus, todėl jas reikia skubiai pervesti į “saugią sąskaitą”.

2. Skambutis iš giminaičio, kuris pateko į avariją. Šis metodas dažniausiai naudojamas su pagyvenusiais žmonėmis, kurių “giminaitis” tapo avarijos kaltininku. Jiems siūloma sumokėti pinigų už jo gydymą arba nebaudimą.

3. SMS žinučių su kenkėjiškomis programomis siuntimas. Šiuo atveju nukentėjusysis į telefoną gauna žinutę su prašymu suteikti kokią nors pagalbą. Paspaudus nurodytą nuorodą, užpuolikai įgyja prieigą prie jos telefono.

4. Žinutė iš netikro darbdavio. Darbdavys tariamai prašo bendrauti su “kuratoriumi”, kuris vėliau susisiekia ir prašo dalyvauti “slaptoje operacijoje”, skirtoje nusikaltėliams gaudyti.

5. Internetinės pažintys. Nauji pažįstami prisistato užsieniečiais, prisiekinėja meilę, o paskui įvairiomis dingstimis traukia pinigus (už bilietą, vizą, draudimą ir pan.).

6. Sukčiavimas prisidengiant investicijomis. Sukčiai, prisidengę brokerių įmonės darbuotojais, skambina žmonėms arba deda skelbimus internete, siūlydami greitą ir didelį uždarbį su minimaliomis investicijomis.

7. Lengvas uždarbis internetu. Pavyzdžiui, už reakcijas socialiniuose tinkluose arba prekių reklamą turgavietėse. Kartais aukai iš tikrųjų pervedamos nereikšmingos sumos, kad būtų nuslopintas jos budrumas.

8. Keitimasis lėšomis ir jų deklaravimas. Sukčiai skambina ir prisistato finansų skyriaus ar socialinės tarnybos specialistu. Tada jie sako aukai, kad ji turi deklaruoti visas savo santaupas arba iškeisti jas į naujos rūšies pinigus.

9. Klaidingas pinigų pervedimas. Pagal šią schemą sukčiai tiesiog išsiunčia aukai SMS žinutę apie tariamai klaidingą pervedimą ir su prašymu juos grąžinti nurodytu telefono numeriu.

10. Kompensacija už anksčiau įsigytas nekokybiškas prekes / skambučiai iš netikro gydytojo. Pirmuoju atveju su auka susisiekia teisėsaugos pareigūnas ir pasiūlo grąžinti pinigus už nekokybišką prekę, tačiau sumokėjus mokestį, muitą ar kompensavus išlaidas. Antruoju – medicinos specialistas, pranešantis apie “baisią ligą”.

Kad netaptumėte dar viena sukčių auka, prokuratūra rekomenduoja nedelsiant nutraukti bendravimą su nepažįstamais asmenimis, kurie įvairiomis dingstimis įtikinėja jus pervesti ar atiduoti jiems pinigus.