Temos
“Arc” nėra tobulas ir prie jo reikia priprasti. Tačiau joje yra daug naujų idėjų, kaip turėtume bendrauti su žiniatinkliu, ir dauguma jų teisingos.
Sunku pereiti prie “Arc” naršyklės. Turėtumėte tai žinoti iš anksto. Tai nėra techniškai sudėtinga: Arc” turi keletą paprastų žymų importavimo įrankių, joje veikia tas pats pagrindinis variklis, kaip ir “Chrome”, o įjungimo procesas iš tikrųjų yra labai malonus. Tiesiog “Arc”, naujoji naršyklė, sukurta startuolio “The Browser Company”, yra tokia skirtinga naršyklių veikimo idėja, kad priprasti prie jos prireiks šiek tiek laiko ir pastangų.
“The Browser Company” generalinis direktorius Joshas Milleris daug kalba apie operacines sistemas ir naršykles. Skirtumas yra subtilus, bet svarbus. Tradiciškai naršyklės dažniausiai tiesiog stengėsi rodyti žiniatinklį netrukdydamos jums; jose yra skirtukai, URL juosta ir galbūt būdas pridėti plėtinių, bet ne daugiau. Kita vertus, operacinės sistemos yra labai susijusios su tuo, kaip viskas veikia. Pagalvokite, kaip “Siri” ir “Apple Pay” veikia visose jūsų “iPhone” programėlėse arba kaip “Google” “Material You” keičia viso jūsų telefono išvaizdą ir pojūtį. Netgi bendrinimo meniu ar paprastas programėlių vilkimas tarp programėlių – visa tai yra operacinės sistemos dalykai.
“Arc” nori tapti interneto operacine sistema. Todėl ji sukūrė keletą įrankių, kurie palengvina programėlių ir turinio valdymą, skirtukus ir žymes pavertė kažkuo panašesniu į programų paleidimo programą ir sukūrė keletą savo platformos programėlių. Ši programa yra kur kas daugiau nuomonių ir kur kas sudėtingesnė nei vidutinė naršyklė su eile vienodų skirtukų ekrano viršuje.
Dar vienas būdas apie tai galvoti – “Arc” traktuoja žiniatinklį taip, kaip “TikTok” traktuoja vaizdo įrašus: ne kaip fiksuotą daiktą, kurį galite naudoti, bet kaip be galo lengvai modifikuojamų komponentų rinkinį, kurį galite išardyti, žaisti su juo ir naudoti kurdami kažką savo. Norite, kad kažkas atrodytų geriau, arba turite idėją, ką su tuo daryti? Imkitės to.
Tai smagus momentas interneto naršyklių pramonėje. Po daugiau nei dešimtmetį trukusio visiško “Chrome” dominavimo, naudotojai ieško daugiau funkcijų, privatumo ir geresnės vartotojo sąsajos. “Vivaldi” turi tikrai išmanių funkcijų; “SigmaOS” taip pat stato ant naršyklių kaip ant operacinių sistemų; “Brave” turi protingų privatumo idėjų; net “Edge” ir “Firefox” sparčiai tobulėja. Tačiau “Arc” yra didžiausias iš visų jų: bandymas ne tik patobulinti naršyklę, bet ir visiškai ją išrasti iš naujo.
Daugiau nei metus su pertraukomis naudojau “Arc”, o pastaruosius kelis mėnesius ją naudojau kaip numatytąją naršyklę. (Šiuo metu “Arc” galima naudoti tik “Mac” kompiuteriuose, tačiau bendrovė teigė, kad taip pat rengia “Windows” ir mobiliąsias versijas, kurios turėtų pasirodyti kitais metais.) Ji vis dar yra laukiamojoje beta versijoje ir vis dar labai panaši į beta programą, kurioje trūksta kai kurių pagrindinių funkcijų, kitos funkcijos vis dar keičiasi ir yra keletas labai erzinančių klaidų. Tačiau didžiosios “Arc” idėjos yra teisingos. Nežinau, ar “The Browser Company” yra pasirengusi įveikti milžinus ir laimėti naujos kartos naršyklių karus, bet lažinuosi, kad naršyklių ateitis labai panaši į “Arc”.
Naujas požiūris į skirtukus
Šoninė juosta yra pirmas dalykas, kurį turite suprasti, kad iš tikrųjų suprastumėte “Arc” prasmę. Tai nėra vertikalūs skirtukai, kad sutaupytumėte vietos plačiaekraniame monitoriuje; tai visiškai kitoks naršyklėje matomų dalykų tvarkymo būdas.
Paprasčiausias būdas suprasti šoninę juostą, esančią kairėje “Arc” lango pusėje, yra skirtukų ir žymų derinys. (Nuo šiol juos vadinsiu tiesiog skirtukais.) Įsivaizduokite tai kaip iPhone daugiaprogramį langą, jei šiame lange būtų ne tik visos programos, bet ir visi atidaryti naršyklės skirtukai. Taip, kiekvienas šoninės juostos elementas yra atidarytas tinklalapis, tačiau kai kurie iš jų taip pat yra programėlės, prie kurių galite greitai grįžti ir rasti jas tokias, kokias palikote. Man tai labai prasminga: daugelyje naršyklių netyčia atidarau kelis “Gmail” skirtukus, nes nerandu kitų, bet “Arc” programoje tiesiog paspaudžiu “Command-T” (taip atidaroma “Arc” komandų juosta – apie tai plačiau po akimirkos) ir ieškau, kad greitai grįžčiau į “Gmail”.
“Arc” yra absoliutus organizatorių rojus. Į šoninės juostos viršuje esantį skyrių “Favorites” galite įtraukti iki aštuonių programėlių, kad jas būtų lengva pasiekti. Po mėgstamiausiųjų skiltimi galite prisegti skirtukus, kad juos būtų lengva pasiekti, arba sudaryti skirtukų aplankus ir aplankus tuose aplankuose. Galite pervadinti skirtukus, kad juos būtų lengviau rasti (slapta viena naudingiausių “Arc” funkcijų). Galite keisti šoninės juostos spalvą ir skaidrumą.
Pagal numatytuosius nustatymus “Arc” kas 12 valandų uždaro visus jūsų atidarytus ir neprisegtus skirtukus, kuriuos “Arc” vadina “Today Tabs” (“Šiandieniniai skirtukai”). (Tai drąsi strategija, Cotton!) Visus, kuriuos norite išsaugoti, vilkite virš šoninės juostos linijos, kad juos prisegtumėte. Idėja – išlaikyti šoninę juostą švarią, o “Arc” viską, ką uždaro, perkelia į puslapį, kuriame galima atlikti paiešką, kad vėliau galėtumėte viską rasti. Taip pat galite pasirinkti, kad jie būtų automatiškai archyvuojami kas 24 valandas arba kas septynias ar 30 dienų. Asmeniškai aš nuėjau į nustatymus ir išjungiau archyvavimo funkciją, nes mano skirtukų chaosas yra mano pasirinkimas, labai ačiū.
Tikrasis naudotojo organizacinis įrankis yra “Spaces”, kuriuo galite greitai perjungti “Arc” režimus. Kiekvienoje erdvėje gali būti skirtingas smeigtukų ir skirtukų rinkinys, skirtingos spalvos šoninė juosta ir net skirtingas naudotojų paskyrų rinkinys. Jei norite atskirti asmeninius ir darbinius dalykus, patinka atviro konteksto perjungimo idėja arba tiesiog negalite susitaikyti su “Google” nesugebėjimu valdyti kelių paskyrų toje pačioje naršyklėje, erdvės yra dievo dovana. Asmeniškai aš jų nelabai naudoju, nes man paprasčiau viską sudėti į vieną langą ir leisti viešpatauti chaosui. Tačiau erdvės yra gera idėja, o “Arc” jas įgyvendina tikrai gerai.
Bendra “Arc” struktūrinė koncepcija atrodo tinkama, tačiau jos įgyvendinimas vietomis yra nerangus. Vis dar per lengva atidaryti kelis “Gmail” skirtukus, o “Arc” turėtų labiau informuoti, kad jis jau veikia kitur. Pridėjus daug smeigtukų, šoninė juosta labai greitai užsiterš, todėl teks daug slinkti, norint rasti atidarytus skirtukus. Taip pat tikrai nėra kur dėti žymeklių, kurių jums prireikia tik retkarčiais, ir nėra jokios realios vietos žymekliams, jei juos naudojate. Taigi viskas visą laiką yra šoninėje juostoje. Jei dažnai keičiate erdves, gali būti sunku prisiminti, kur kas yra.
Šių keistenybių – ir daugelio “Arc” keistenybių – išvengsite, jei išmoksite naudotis programos klaviatūros spartiaisiais klavišais. Paspaudę komandų juostą “Command-T”, galite atidaryti naują skirtuką arba ieškoti esamuose skirtukuose, įjungti naršyklės plėtinius, keisti nustatymus ir dar daugiau. Komanda ir skaičių klavišai perkelia į atitinkamus prisegtus skirtukus, o “Control” ir skaičių klavišai perjungia jūsų tarpus. Šiek tiek erzina tai, kad URL juosta yra prigrūsta šoninės juostos viršuje, tačiau labai patogu tiesiog paspausti Command-Shift-C ir nukopijuoti puslapio, kuriame esate, URL adresą. Apskritai atrodo, kad “Arc” tikrai nori, kad uždarytumėte šoninę juostą (Command-S) ir tiesiog rašytumėte internete.
Šiuo ir daugeliu kitų aspektų “Arc” yra galingas naudotojo įrankis. (Vienas “Browser Company” darbuotojas man pasakė, kad ji skirta “žmonėms, kurie kuria skaičiuokles atostogoms planuoti”, ir tai yra visiškai teisinga.) Laimei, aš esu labai įgaliotas naršyklės naudotojas, todėl man prireikė šiek tiek laiko, kol perpratau visą “Arc” koncepciją, bet ji man tikrai tinka. Išskyrus vieną dalyką: “Arc” kelių langų naudojimo palaikymas yra keistas ir blogas, ir tai mane varo iš proto. Žinoma, galite atidaryti antrą langą, bet jis atspindi šoninę juostą taip, kad jei uždarote skirtuką vienoje vietoje, jis dingsta visur. Arba galite atidaryti “Mažojo lanko” langą – berėmį skirtuką, skirtą greitai atidaryti ir uždaryti, kad jis neužgožtų šoninės juostos, bet jame vienu metu gali būti tik vienas puslapis. Taip pat yra funkcija “Split View”, kuri atveria iki keturių puslapių vienas šalia kito (matyt, atsiras ir vertikalus padalijimas), bet ji iš tikrųjų naudinga tik tada, kai turite programų, kurias visada norite naudoti kartu.
Mano galutinis langų sprendimas buvo peradaptuoti “New Blank Window” spartųjį klavišą į “Command-N”, kuris dabar atidaro naują langą su tuščia šonine juosta. Tai veikia! Tik yra erzinanti “Arc” klaida, kuri kaskart atnaujinus programą iš naujo nustato klaviatūros sparčiųjų klavišų nustatymus, todėl kas porą savaičių iš naujo išgyvenu kvailą numatytąjį nustatymą.
Kol kas “Arc” neveikia įvairiose platformose, bet ji naudoja “iCloud” sinchronizacijai tarp “Mac” kompiuterių ir tai daro geriau nei bet kuri kita mano išbandyta naršyklė. Galiu užmigdyti savo “Mac Mini”, nueiti į apačią, pasiimti savo “MacBook Air” ir grįžti prie tų pačių skirtukų toje pačioje vietoje, kur buvau. Erdvės taip pat sinchronizuojamos, tačiau kiekviename prietaise turėsite iš naujo prisijungti prie savo paskyrų. (Tai dar didesnė problema mobiliuosiuose įrenginiuose, kur naršyklės tradiciškai prastai bendrauja su darbastalio naršyklėmis, todėl tikėkimės, kad “Arc” tai sutvarkys.)
Visas šis naudotojo sąsajos darbas yra… na, tai “Chrome”. “Arc” naudoja tą patį “Chromium” variklį, kuris palaiko “Google” naršyklę, o tai dažniausiai yra gera žinia: šiuo metu internetas yra taip optimizuotas “Chrome”, kad kai kurie puslapiai tiesiog neveikia bet kurioje naršyklėje, kurioje nenaudojama “Chromium”. Šiuo metu “Arc” taip pat naudoja “Chrome” istorijos puslapį, perima jos automatinio užpildymo technologiją ir palaiko “Chrome” plėtinius. Deja, ji taip pat susiduria su kai kuriomis “Chrome” našumo problemomis. Mano kompiuteris pernelyg dažnai nesugenda nuo naršyklės skirtukų svorio, iš dalies dėl to, kad “Arc” leidžia juos daug lengviau tvarkyti, tačiau tikrai esu patyręs keletą užšalimų ir gedimų.
Tačiau per tą laiką, kol ją naudojau, “Arc” nuolat tobulėjo, ir nors nerekomenduočiau visiems iš karto atsisakyti naršyklės ir skirti laiko “Arc” perprasti, ji pagerina daugelį naršymo sąsajos aspektų. Programa tampa tikrai įdomi tuo, kaip ji sąveikauja su pačiu žiniatinkliu.
Interneto kompiuteris
Įdiegtas medijos valdymas buvo pirmas dalykas, kuris man labai patiko “Arc”. Pradedate groti “Twitch” transliaciją arba “Spotify” dainą, tada perjungiate kitą skirtuką ir šoninės juostos apačioje pasirodo mažytis grotuvas, leidžiantis pristabdyti arba praleisti kūrinius. Spustelėkite grotuvą ir grįšite į skirtuką. Perjungus “Google Meet”, šoninėje juostoje atsiranda mikrofono ir garsiakalbio valdikliai. Taip paprasta! Taip naudinga! Kur kas geriau nei “Chrome” paslėptas meniu, apie kurio egzistavimą dažnai pamirštu!
Panašiai jaučiuosi ir dėl “Arc” režimo “vaizdas paveikslėlyje”, kai perjungus skirtukus arba perėjus prie kitos programos, viskas, ką žiūrite, iškyla mažame uždengtame lange. (Perjungus langą į kitą “MacOS” erdvę, jis netgi bus perkeltas į kitą “MacOS” erdvę.) Šiuo metu tai tikrai paprastas įrankis – jis paima vaizdo grotuvą ir perkelia jį virš kitų skirtukų, tačiau “The Browser Company” turi didelių planų dėl šios funkcijos. O jei vaizdas paveikslėlyje apimtų ir pokalbius, kad galėtumėte žiūrėti ir kalbėtis uždengtame ekrane? O jei tai veiktų vaizdo pokalbiams? O jei tai galėtų būti skirta ne tik vaizdo įrašams?
Tokiomis funkcijomis “Arc” tampa panašesnė į operacinę sistemą, o ne į naršyklę, ir čia labiausiai atsiskleidžia jos “TikTok-internetui” vizija. Bendrovė įsivaizduoja, kad netolimoje ateityje viskas, ką darote, bus prijungta prie interneto. Net dauguma vietinių programų dabar yra tik interneto programų apvalkalai. Tad kodėl turėtumėte visa tai valdyti darbalaukyje? Štai kodėl “Arc” šoninę juostą laiko programėlių paleidimo programa, todėl joje yra vieta, kurioje galima saugoti ir peržiūrėti visas ekrano nuotraukas ir atsisiuntimus, kad galėtumėte atlikti daugiau veiksmų neišeidami iš programos.
Naršyklės bendrovė į “Arc” netgi įdiegė dvi naujas programas: “Notes” ir “Easels”. “Notes” yra labai paprasta, tiesiog būdas greitai atverti tuščią puslapį ir užsirašyti dalykus. Kiekvienam puslapiui suteikiamas atskiras URL adresas, kad galėtumėte jį išsaugoti arba bendrinti su kitais. Easels” yra daug galingesnė ir atskleidžia tikruosius “Arc” užmojus. Lentelė iš esmės yra lentelė – tuščia erdvė, kurioje galite rašyti, piešti arba pridėti paveikslėlių ar vaizdo įrašų. Ekrano nuotrauką netgi galite pakeisti bet kurio tinklalapio tiesiogine versija, todėl molbertas tampa daugelio tinklalapių vaizdu realiuoju laiku vienu metu. Kiekvieną molbertą taip pat galima bendrinti ir naudoti bendrai.
Be to, “Arc” leidžia lengvai redaguoti ir tobulinti bet kurią naudojamą svetainę. Jos funkcija “Boosts” veikia panašiai kaip naršyklės plėtiniai, tik daug paprasčiau: galite tiesiog parašyti kelias CSS eilutes ir greitai pakeisti svetainės išvaizdą ar veikimą. Turiu vieną, kuris pašalina “Twitter” šoninę juostą “Trending”, ir kitą, kuris sutvarko mano “Gmail” puslapį. Panašu, kad ilgainiui bus sukurta “Boosts” parduotuvė, panaši į “App Store” ar “Chrome Web Store”, tačiau net ir dabar gana lengva išsiaiškinti, kaip pakeisti svetaines pagal savo skonį.
Tam tikra prasme “Arc” labiau primena “ChromeOS” nei “Chrome”. Ji bando išplėsti naršyklę, kad ji taptų vienintele jums reikalinga programa, nes pasaulyje, kuriame visos jūsų programos yra žiniatinklio programos, o visi jūsų failai – URL adresai, kam iš tikrųjų reikia daugiau nei naršyklės? Šiuo metu man reikia, jau vien dėl to, kad dėl prasto “Arc” langų valdymo pernelyg sunku greitai judėti tarp visų mano dalykų.
Tačiau manau, kad “Arc” yra teisus: mums reikia žiniatinklio operacinės sistemos, įrankio, kuris palengvintų darbą su įvairiomis programėlėmis, padėtų viską tvarkyti ir pridėtų tam tikrų platformos įrankių, kad visa tai būtų geriau. Programa bus daug naudingesnė, kai ją bus galima naudoti mobiliuosiuose įrenginiuose ir “Windows”, tačiau ji jau įsitvirtino kaip mano numatytoji naršyklė. Skirtukai mirė. Tegyvuoja šoninės juostos.