Skip to main content

Priklauso nuo pradinio svorio ir sveikatos būklės.

Kiek laiko žmogus gali išbūti nevalgęs?

Nėra tiksliai žinoma, kiek dienų žmogus gali išbūti nevalgęs. Neetiška su žmonėmis atlikti gyvybei pavojingus eksperimentus. Be to, kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas (amžius, pradinis svoris, lėtinės ligos).Tačiau kartais žmogus ilgą laiką lieka be maisto, pavyzdžiui, nelaimingų atsitikimų gamtoje, avarijų ar tyčinių bado streikų atvejais. Mokslininkai apskaičiavo, kad be maisto ir vandens galima ištverti nuo 8 iki 21 dienos, o be maisto – apie du mėnesius.

Kas nutinka, jei ilgai nevalgote

Kai organizmas supranta, kad maisto trūksta, jis pertvarko medžiagų apykaitą, kad kuo ilgiau išsilaikytų.

1 diena

Pirmiausia organizmas sunaudoja su maistu sukauptą gliukozę, esančią kepenyse ir raumenyse glikogeno pavidalu.

3 dienos

Po 2-3 dienų organizmas pradeda skaidyti riebalus, todėl riebalų rūgštys tampa pagrindiniu degalų šaltiniu. Kepenys iš jų gamina ketonus, kuriuos gali naudoti vietoj gliukozės. Dėl to pailgėja baltymų skilimo laikas. Kraujyje padaugėja ketonų – tokia būklė vadinama ketoze.

7 dienos

Sunku pasakyti, kiek dienų prireiks iki kito etapo. Tai priklauso nuo riebalinio audinio kiekio: kai jis baigsis, organizmas pradės skaidyti baltymus, kad gautų energijos.

Kokie yra ilgo badavimo simptomai?

Ilgalaikis badavimas gali sukelti:

  • galvos skausmai.
  • mieguistumas.
  • dirglumas.
  • vidurių užkietėjimas.

Tačiau kai kuriems žmonėms simptomai pasireiškia jau vakare, o kitiems – po trijų dienų, nes “pradinės sąlygos”, t. y. svoris, amžius, sveikata, gyvenimo būdas, kiekvienam yra skirtingos.

Kita vertus, kai kurie vietoj minėtų simptomų jaučia lengvą euforiją. Kai kurie mokslininkai mano, kad tai ketoniniai kūnai. Kai kurie iš jų yra hidroksibutirato, nelegalaus euforetiko, izomerai (t. y. medžiagos, kurių sudėtis ir atomų skaičius yra toks pat, bet struktūra šiek tiek skiriasi).

Tačiau net jei ši teorija nepasitvirtina, ketozė vis tiek pakeičia mediatorių – medžiagų, reguliuojančių nervų perdavimą smegenyse – pusiausvyrą. Jis padeda sergant depresija ir kai kuriais kitais sutrikimais.

Kas nutinka jūsų organizmui, jei ilgą laiką nevalgote pakankamai maisto

Kadangi nėra ilgalaikių badavimo tyrimų, sunku tiksliai pasakyti, koks bus visas poveikis. Potenciali nauda, pavyzdžiui, uždegimo mažinimas ir apsauga nuo diabeto, gali būti susijusi su svorio mažinimu, o ne su badavimu. Tačiau jau žinoma, kad tulžies pūslės akmenys dažniau formuojasi po bado.

Kam gresia pavojus dėl ilgo badavimo

Ne visi žmonės gali ilgai badauti. Tai ypač pavojinga:

  • vaikams, nes jų kūnai augdami naudoja daug energijos.
  • žmonėms, turintiems angliavandenių apykaitos sutrikimų, pavyzdžiui, diabeto.
  • sergantieji pjautuvine ląstelių anemija, nes jiems reikia daugiau baltymų.
  • virškinimo trakto ligomis sergantiems žmonėms, nes jie gali negauti tinkamų maistinių medžiagų, todėl simptomai pasireiškia anksčiau.

Sunku nuspėti, kaip organizmas reaguos į maisto trūkumą. Todėl net ir trumpą planuojamą bado streiką reikėtų aptarti su gydytoju.