Skip to main content

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pirmadienio vakarą atvyko į Lenkiją, prieš tai netikėtai apsilankęs Kijeve, kad parodytų solidarumą su Ukraina likus kelioms dienoms iki Rusijos invazijos metinių.

Glaudžiai apsuptas gausios apsaugos komandos, jis lydėjo savo kolegą iš Ukrainos Volodymyrą Zelenskį, vaikščiojantį po Kijevo centrą, fone girdėjosi oro sirenos.

Per savo vizitą, kuris buvo surengtas griežtai laikantis slaptumo, J. Bidenas paskelbė apie dar 500 mln. dolerių (469 mln. eurų) pagalbą, be kita ko, artilerijos šaudmenims, prieštankinėms sistemoms, priešlėktuvinės gynybos radarams ir energetikos infrastruktūrai.

Jis taip pat pažadėjo “nepajudinamą” Vašingtono paramą Ukrainai tiek laiko, kiek reikės.

“Demokratija išlieka. Amerikiečiai yra su jumis, o pasaulis yra su jumis. Kijevas užkariavo dalį mano širdies”, – sakė jis.

Varšuvoje J. Bidenas turi susitikti su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda ir kitų devynių NATO rytinio flango šalių vadovais.

Praėjusią vasarą jo administracija paskelbė apie nuolatinės JAV įgulos Lenkijoje įkūrimą, taip sukurdama ilgalaikę Amerikos atramą gynybinio aljanso rytiniame flange.

Baltieji rūmai pranešė, kad J. Bidenas per mažiau nei metus antrą kartą lankysis Lenkijoje ir pasakys kalbą apie tai, kaip Jungtinės Valstijos “sutelkė pasaulį palaikyti Ukrainos žmones”.

Nacionalinio saugumo patarėjas Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan) sakė, kad J. Baidenas savo kalboje pabrėš, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, pradėdamas invaziją, klaidingai manė, kad “Ukraina nusileis ir Vakarai bus susiskaldę”.

Jo kalba bus pasakyta praėjus kelioms valandoms po to, kai V. Putinas pasakys kalbą apie šalies padėtį, kurioje, kaip tikimasi, daug dėmesio bus skirta šiam konfliktui.