Skip to main content

“Ar tikrai myliu šį žmogų?” – tai klausimas, į kurį ieškoti atsakymo išorėje atrodo keista. Vis dėlto dėl praėjusių metų ar sudėtingų santykių ne visada galime nustatyti, ką jaučiame savo partneriui. Psichologas siūlo paprastą, bet veiksmingą būdą tai sužinoti.

Dažnai konsultavimo sesijų metu klientai manęs klausia: “Ar myliu savo vyrą? Iš kur aš tai žinau?” Aš atsakau: “Ne, neturite.” Kodėl gi ne? Kas nors, kas myli, žino. Jis jaučiasi. Abejojantis – nemyli. Bet kokiu atveju to negalima vadinti tikra meile.

MEILĖS FORMULĖ

Kaip nustatyti, ar tarp jūsų yra meilė? Kas nors pasakys: kiek žmonių, tiek nuomonių, kiekvienas turi savo meilę. Drįsčiau su tuo nesutikti ir pacituoti įdomų ir praktišką meilės apibrėžimą, kurį sukūrė psichologas Robertas Sternbergas. Meilės formulė atrodo taip: meilė = pasitikėjimas + artumas + susidomėjimas.

1. Pasitikėjimas

Pasitikėjimas reiškia, kad su šiuo žmogumi jaučiatės saugūs. Jis rūpinasi jumis ir elgiasi atsakingai.

2. Artumas

Intymumas – tai ne tik fizinis kontaktas (glamonės, seksas), bet ir emocinis atvirumas. Būti artimu reiškia neslėpti ir laisvai reikšti savo emocijas, priimti ir dalytis jausmais.

3. Susidomėjimas

Susidomėjimas – tai žavėjimasis kito žmogaus vidiniu pasauliu. Žavitės jų protu ar talentu, požiūriu į gyvenimą ar gyvenimo džiaugsmu. Jums įdomu kalbėtis ar nekalbėti, kartu mokytis naujų dalykų ar tiesiog gulėti ant sofos. Jums rūpi žmogus ir jo pasaulis, jo pomėgiai.

TESTAS

Ar norite sužinoti, ką jaučiate savo partneriui ir ar jūsų meilė, o kartu ir santykiai, yra tvirti?

Klausimai

Įvertinkite kiekvieną iš trijų meilės formulės sudedamųjų dalių 10 balų skalėje, kur 0 reiškia, kad jos nėra, o 10 – kad yra visiškai įgyvendintos.

  • Šalia šio asmens jaučiatės visiškai emociškai ir fiziškai saugūs, visiškai tikite, kad jis yra atsakingas už jus, kad laikysis savo įsipareigojimų ir pažadų.
  • Galite lengvai dalytis savo emocijomis – tiek teigiamomis, tiek neigiamomis, ir esate tikri, kad žmogus jus išklausys, priims, užjaus, supras ir palaikys. Maloniai išgyvenate fizinį artumą, džiaugiatės ir jaučiate kūniško kontakto malonumą.
  • Jus domina žmogus, jo mintys, gyvenimas, jausmai. Esate laimingi, kai su juo kalbate arba tiesiog tyliate. Jums rūpi kurti bendrus ateities planus, prisiminti praeities patirtį.

Atsakymai

Reikėtų apibendrinti visus rodiklius.

  • 26-30 taškų. Jūsų meilės jausmas yra gilus. Esate laimingas. Stenkitės išlaikyti visas sumas dabartiniame lygyje.
  • 21-25 taškai. Esate visiškai patenkintas, tačiau jums kažko trūksta. Galbūt kantriai laukiate, kol partneris suteiks tai, ko jums trūksta, arba aktyviai stengiatės iš jo ką nors gauti, tačiau svarbu suprasti, kad, norėdami pagilinti santykius, turite keistis patys.
  • 15-20 taškų. Esate šiek tiek nusivylęs, nepatenkintas santykiais, jaučiate nuoskaudą ar susierzinimą ir turite pretenzijų partneriui. Svarstote, ar jūsų santuoka buvo klaida, ar tarp jūsų buvo meilė, ar turėjote santykius iš šono. Jūsų profesinei sąjungai gresia pavojus, todėl turite imtis veiksmų, kad ją išsaugotumėte. Pirmiausia svarbu suprasti save – kodėl jūsų santykiai tapo tokie.
  • 10-14 taškų. Santykiai atsidūrė ties žlugimo riba. Dažnai ginčijatės, kaltinate vienas kitą, nepasitikite vienas kitu, galbūt apgaudinėjate. Situacija yra kritinė ir reikalauja skubios reakcijos, jums reikia nutraukti santykius, šeimos psichoterapijos ir individualaus darbo su psichologu.
  • 0-9 taškai. Jūs ne mylite, o kenčiate. Reikia rimtai persvarstyti savo požiūrį ir suteikti psichoterapinę pagalbą – iš pradžių atkuriamąją, o paskui ugdomąją. Jūsų ir partnerio santykiai yra neurotiški, priklausomi nuo ligos. Nesuteikus skubios pagalbos, galima susirgti rimta psichosomatine liga.